19 січня 2025 року в Сполучених Штатах Америки офіційно набрала чинності заборона на використання соціальної мережі TikTok. Це стало результатом законодавчих ініціатив, спрямованих на примус китайської компанії ByteDance продати американський сегмент TikTok через побоювання щодо національної безпеки. Верховний суд США одноголосно підтримав це рішення, посилаючись на загрози, пов’язані з можливим доступом китайського уряду до даних американських користувачів.

У зв’язку з цим, компанії Apple та Google видалили TikTok зі своїх магазинів додатків, а Oracle розпочала процес відключення серверів, що обслуговували дані американських користувачів. Користувачі, які намагалися відкрити додаток, отримували повідомлення про його недоступність.

Чому TikTok є загрозою для України?

Доведено на досвіді інших країн, що TikTok може бути використаний як інструмент для поширення дезінформації та маніпуляцій громадською думкою. Зокрема, під час президентських виборів у Румунії 2024 року платформа стала основним каналом для просування проросійського кандидата Келіна Джорджеску. Його кампанія, побудована на маніпулятивному контенті, сприяла його несподіваній перемозі в першому турі виборів. Згодом результати були анульовані через виявлені порушення та зовнішнє втручання.

Дослідницько-аналітична група детально писала про механізм використання TikTok для фактично зламу виборчої системи Румунії в цих матеріалах:

В Україні ми також фіксували постійне використання TikTok для поширення дезінформації та підриву мобілізаційних заходів. Дослідження виявили мережі облікових записів, які розповсюджують неправдиву інформацію, спрямовану на створення паніки та недовіри серед населення. Основні наративи включають перебільшення втрат Збройних Сил України та чутки про несправедливість мобілізації. На базі наших досліджень РБК-Україна оприлюднило власний матеріал на цю тему.

З огляду на ці загрози, в Україні вже лунали заклики до обмеження або заборони TikTok. У червні 2024 року на сайті Кабінету Міністрів була оприлюднена петиція з проханням внести законопроєкт про блокування соціальної мережі TikTok на території України та заборону використання додатку на телефонах державних посадовців і військовослужбовців.

Враховуючи міжнародний досвід та внутрішні виклики, Україна повинна уважно стежити за розвитком ситуації навколо TikTok та вживати заходів для захисту інформаційного простору від потенційних загроз.

Найбільш ймовірним сценарієм є те, що після інавгурації Дональд Трамп скасує цю заборону. «Нам пощастило, що президент Трамп вказав, що працюватиме з нами над рішенням для відновлення TikTok, як тільки він вступить на посаду», — написала компанія у своєму спливаючому повідомленні користувачам, які відкрили додаток, починаючи з пізнього вечора в суботу. “Будь ласка, слідкуйте за оновленнями!”

Обраний президент Трамп заявив, що він «швидше за все» відкладе заборону TikTok на 90 днів після того, як він вступить на посаду в понеділок, додавши, що він не прийняв остаточного рішення в телефонному інтерв’ю NBC News у суботу.

Не TikTok єдиним

На тлі очікування заборони TikTok, в США йшло паралельно дві кампанії: роздмухування істерії щодо негативних наслідків від заборони і одночасне просування його замінника, RedNote. В умовах очікуваної заборони TikTok у США китайська соціальна платформа RedNote (Xiaohongshu) демонструє стрімке зростання на американському ринку. Додаток, який посів першу позицію в App Store США, показує значне збільшення активності: кількість завантажень зросла втричі за тиждень, залучивши 700 000 нових користувачів протягом 48 годин.

Структура платформи включає одночасне відображення різноформатного контенту – відео, фотографій та текстових матеріалів. Алгоритмічна система формує стрічку на основі інтересів користувача, що відрізняється від традиційної моделі підписок. Інтеграція електронної комерції та функціонал прямих трансляцій складають технічну базу платформи.

Фінансова екосистема RedNote спирається на підтримку великих технологічних компаній. Alibaba, Tencent та сінгапурський фонд Temasek входять до складу інвесторів, поряд з венчурними фондами GSR Ventures, DST Global та GGV Capital. Засновники платформи, Чарлвін Мао та Міранда Цюй, володіють капіталом у 2,5 та 1,6 мільярда доларів відповідно.

Статистика використання показує, що в Китаї основну аудиторію формують молоді жінки, зацікавлені в контенті про моду, красу, подорожі та кулінарію. Місячна активна аудиторія платформи перевищує 300 мільйонів користувачів. Хештег #TikTokRefugee набрав 250 мільйонів переглядів, що відображає масштаб міграції користувачів.

На відміну від інших китайських технологічних компаній, RedNote використовує єдину версію додатку для всіх регіонів. Це створює необхідність розробки системи модерації англомовного контенту та впровадження інструментів перекладу. Компанія також працює над адаптацією до різних регуляторних вимог на міжнародних ринках.

Ринкові показники демонструють зростання вартості акцій компаній, пов’язаних з екосистемою RedNote. Зокрема, це стосується Hangzhou Onechance Tech Corp та Inly Media Co., Ltd. Аналітики розглядають платформу як потенційного кандидата для виходу на IPO, що може вплинути на подальший розвиток китайського технологічного сектору.

Чому TikTok є небезпечним?

І з тих самих причин загрозу буде становити будь-який додаток, який з подібним функціоналом набуватиме популярність, а власниками його будуть компанії з ворожих або недружніх до України держав.

На виборах в Румунії TikTok використовували в симбіозі з Telegram (читайте наш матеріал “Хто ти, містер/товариш Ремі Вон/Remi Vaughn?”, в якому ми показали що навіть речник цього месенджеру – фейковий). Це означає використання алгоритмів TikTok для створення і просування контенту, а Telegram – для координації зловмисної діяльності, у випадку Румунії – постановку завдань щодо коментування та використання хештегів.

В Україні TikTok використовується переважно в поєднанні з Viber та YouTube. Це працює наступним чином:

  1. Наприклад, ворог хоче зібрати спільноту для організації спротиву мобілізації. Розкрутка зловмисних наративів найлегше “залітає” через вірусність відео. Де нібито незалежні коментатори одразу після публікації розміщують сотні і тисячі коментарів, роблять поширення тощо. Це дає сигнал алгоритмам мережі піднімати відео в рекомендаціях.
  2. Набувши популярності, відео або напряму скеровує глядача до певної дії, або рекомендує підписатися на спільноту, посилання якої зашиті в шапці профілю.

Наприклад, так було організовано розкрутку події з “Майданом 24.03” в 2023 році, коли завірусили відео дівчини, яка називалася (і ймовірно була насправді) дружиною військовополоненого. Про це ми писали в матеріалі “Аналіз та підсумки інформаційної спецоперації росії “Майдан 24 березня”.

Трохи по іншому було з фейком про роздачу повісток на похоронах військового. Тут відео активно коментували “правозахисники”, створивши собі фейковий привід для нагнітання істерики. Детальніше про це в нашому матеріалі “Ворог запустив черговий фейк – про те, що співробітники ТЦК роздають повістки на похоронах”. Тут варто відзначити, TikTok працює як система, яка навчається на вподобаннях своїх глядачів, і показує подібну відверту нісенітницю виключно тим, хто готовий в неї вірити.

І це ж робить TikTok максимально небезпечним, тому що для відстеження подібних наративів треба використовувати дуже складні методи, оскільки ці відео бачать тільки ті, хто кілька місяців споживав контент для тих, в кого відсутнє критичне мислення, має прихильність до теорій змов абощо.

Наша команда має стале партнерство з Платформою відстеження зловмисних наративів Osavul, яка дозволяє це робити і ми зараз готуємо великий матеріал, в якому покажемо детально всі загрози від TikTok на додаток до всього, що ми робили раніше. Поки ж радимо ознайомитися ще з такими нашими матеріалами:

Автор: Редактор

Залишити відповідь