fbpx

Спротив пропаганді. Як росіяни створюють культ брехні

10 Min Read 272 Views

Російська пропаганда – це культ брехні, яка побудована на емоціях й не полюбляє фактів. Центр національного спротиву розібрав головні тези ворожої брехні за тиждень.

Кремль роками створював міф вітчизняної війни, який переріс в головну ідею існування рф. “Священну війну” Москва продає власному народу задля досягнення власних цілей.

Саме аби розпалити війну, Кремлю необхідна армія пропагандистів, які несуть брехню у світ, доказуючи пересічному росіянину, що війна була необхідною. Сама пропаганда побудована на емоціях, де фактаж займає другорядне місце.

Російська пропаганда сформулювала головні догмати:

  • СРСР перемогла фашизм та нацизм, а отже врятувала світ
  • росія є правонаступницею СРСР
  • росія, як правонаступниця країни-переможця є богообраною нацією
  • всі, хто був в СРСР, мають любити росію, російську мову, сумувати за часами СРСР, бути разом з росією навічно бо їх зв’язує спільна перемога над нацизмом
  • хто не любить – той сам нацист, зло і таке інше
  • всі, хто вибрав не росію а, наприклад, ЄС, піддались впливу колективного заходу
  • історична роль росії цей захід перемогти, а ці дурні думки про ЄС і НАТО – по-вибивати з голів молодших братських народів
  • для вибивання зла всі методи добрі, адже доброта рф не ставиться під сумнів. Вони ж “богообрані”, вибач Боже

В такій парадигмі фактам немає місця, головне емоції, які лягають в структуру таких суджень. Тому у світі кремлівської брехні, це Україна “напала” на рф, адже заперечила право рф на розширення територій. Тому, зараз “світова війна”, адже світ підтримав Україну, замість вдячності Москві. 

Наразі пропаганда перетворила “спеціальну воєнну операцію” у “захисну війну”, де вже Україна напала на рф, і їй доводиться захищатись. Про повномасштабне вторгнення колаборанти та інше не говорять, адже рф нібито була тут завжди, поки Україна не напала. 

Україна напала на рф

Так, на тижні були роковини зі смерті російського терориста арсена павлова (“моторола”). Колаборанти чесно написали, що якби не він, то цієї війни не було б.

Та в їх інтерпретації, росіянин чомусь поїхав на Донбас, бо останній регіон просто хотіли знищити. Хоча насправді саме росіяни на зразок павлова були одними із тих хто очолив російсько-колаборантські формування, які й розпалили  війну у 2014, і яка стала передумовою для подальшого вторгнення рф у 2022 році.  Під час якого росія й стерла з лиця землі Маріуполь, Волноваху, Лисичанськ, Сєвєродонецьк й зараз продовжує нищити Бахмут. 

До речі про знищені міста. Колаборанти обіцяють виплатити компенсації мешканцям, які втратили житло через “злочини України”.

Так, в переліку є Волноваський район та Маріуполь, які росіяни й зруйнували з початку повномасштабного вторгнення. Особливо цинічною є згадка про Маріуполь, який перебував в блокаді й росіяни наносили по місту так звані “килимові бомбардування”.

Проте росіяни взагалі уникають теми блокади Маріуполя. Так, херсонські колаборанти розповідають про таблички в Каховці, як при “блокаді Лєнінграда”.

Головне в цьому навіть не те, що росіяни “забули” блокаду Маріуполя. А те, що “ніхто не думав, що таке повториться”. Впевнені мешканці Нової Каховки до 24 лютого теж не думали, адже до російського вторгнення таких табличок не мали.

Загалом, росіяни апелюють до емоцій, називають українців “фашистами”, “хунтою” та іншими словами негативного забарвлення. Ось російський депутат на Херсонщині розповідає про “київський режим”, який прийшов після перевороту у 2014 році й вбиває мирних мешканців регіону.

Та, чомусь в Києві “режим” змінився ще у 2019 році, а у Москві “не режим” править країною 20 років. “Київський режим” обирають на виборах під наглядом спостерігачів зі всього світу, а “не режим” проводить лялькові вибори та “референдуми” під дулами автоматів.

Ну й головне, чому “режим” почав вбивати цивільне населення Херсонщини лише після повномасштабного вторгнення рф, хоча мав можливості робити це 8 років? На ці питання приїжджий гастролер не відповів.

Ну й наостанок в цьому розділі. Російські гауляйтери погоджуються, що нічні бомбардування та атаки дронів, задля того аби знищити цивільну інфраструктуру – це нацизм та тактика терористів.

Та чомусь в приклад ставлять удар по окупаційній адміністрації в Енергодарі, що є легітимним воєнним об’єктом, а ще показують якийсь невідомий дрон в Мелітополі. 

Світова війна

Водночас російська пропаганда намагається переконати свою жертву, що в Україні армія рф програє не ЗСУ, а всьому світу. От тільки з доказами росіянам важко, адже постачання зброї визнаній ООН країні, що захищається не заборонено.

Як доказ участі “держав Заходу” демонструються могили “найманців”, які нібито знайшли на Луганщині.

Основну увагу окупанти приділяють якості могил і це ті люди, які взагалі не хоронять своїх горе вояк та не визнають їх загибелі. Навіть те, що їх “імена” написані російською ми не будемо коментувати. Але питання, чому  саме “поляків спалювали” – відкрите. Та зауважимо, що наразі від польського МЗС немає повідомлень про безвісти зниклих громадян цієї країни на території України.

Евакуація 

Поки пропаганда розповідає про війну зі всім світом та нацистами, реальність диктує Кремлю інші умови – зокрема не заздрісне положення армії агресора на півдні. Ця ситуація дуже добре демонструє роль колаборантів в процесі “управління” територіями.

Спочатку головний гауляйтер окупованих регіонів Запорізької області євген балицький, та “розмовляюча голова” Херсонщини кирило стрємоусов розповідали, що евакуації не буде, а наступ ЗСУ це “фейк української пропаганди”.

Та вже 19 жовтня росіяни оголосили евакуацію, й контрнаступ ЗСУ вже не став “брєдом” та “фейком”. Чому? Бо ці персонажі не приймають ніяких рішень, а лише зачитують темники Кремля.

Тим часом в ніч на 21 жовтня українські війська завдали удар по залишках мосту через Дніпро у Херсоні. Одразу ФСБшник сергій єлісєєв, який займає посаду голови “уряду Херсонської області”, розповів про “цивільну переправу”, яка чомусь була відкрита вночі через “великий наплив”.

Зокрема повідомлено про загиблих, але розбиту колону цивільних нам не показали. Відомо, що загинув Олег Клоков, якого росіяни називають журналістом, що приїхав допомогти місцевому телеканалу “Таврія”.

Клоков дійсно працював журналістом в Russia Today й інших федеральних каналах. Та водночас Клоков служив у  гру гш рф й під час удару їхав з колоною окупаційних військ. Прибув він на телеканал у “відрядження”, аби зробити ще один пропагандистський осередок на базі захопленого росіянами телеканалу “Суспільне.Херсон”, журналісти якого відмовилися співпрацювати з окупантами.

Покращення 

Проте не війною єдиною. Кремль намагається переконати в першу чергу самих росіян, що з окупацією, “звільненні території” стали жити краще. Так, на Херсонщині місцевих годують обіцянками путіна. 

За 10 років лідер окупантів пообіцяв побудувати тисячі км доріг. Ну, по-перше, для такої країни це невелика кількість за 10 років. По-друге, обіцянки добрі тим, що їх необов’язково виконувати, якщо ти лідер в тоталітарній країні.

А ось на Запоріжжі пишаються “реальними результатами”.

Так, на трасі Мелітополь – Джанкой зрізали 17 км асфальту. При цьому обіцяють відремонтувати середнім ремонтом (тобто не капітальним,  а просто замінити верхній шар асфальту)) 120 км. Ще й наголошують, що дороги в регіоні не знали ремонтів десятиріччям. 

Досить дивно, адже нинішній гауляйтер окупованих регіонів балицький був мажоритарником у Верховній Раді й міг отримати субвенцію на ремонт доріг. Але насправді він просто бреше, адже лише у 2021 році в Запорізькій області відремонтували 280 км доріг, тобто понад вдвічі більше, ніж обіцяють окупанти.

Тим часом в Мелітополі місцева влада пишається тим, що почала фарбувати пішохідні переходи жовтим кольором, а це “високі” російські стандарти дорожніх розміток, які збільшують безпеку пішоходів.

Поки в Україні все йде до європейських правил благоустрою переходів, які передбачають створення “острівців безпеки”, та підйом рівня самих переходів, аби зробити їх інклюзивними, у рф фарбують їх в жовтий колір.

Діти

Також росіяни активно експлуатують в пропаганді дітей, адже вони викликають емоцію радості. Так, в Мелітополі дітям провели виставки з обгортки цукерок. 

Звичайно, що йдеться про зображення “Альонки” й інші класичні російські солодощі.

Також росіяни виставляють фото задоволених дітей, яких вивозять в дитячі табори на рф.

Те, що будь-яка дитина під час війни буде рада покинути зону бойових дій, як і те, що війну розпочала саме рф, – не зауважено. Використання образу щасливої дитини – має продемонструвати росію в позитивному світлі.

Якщо ж діти виїхали до вільної України, то російська пропаганда створює їм образ “майбутніх нацистів”, яких силою загнали в “нацистські табори”.

В Україні дійсно є така гра, але вона зовсім не є обов’язковою й немає розмахів подібної російської “юнармії”. Також звертаємо увагу, що пропагандисти переконують, що Україна розбомбила школу в Комишувасі при відступі ЗСУ. Тобто не росіяни під час штурму населеного пункту знищили українську школу, а українська армія підірвала свою школу просто так. 

Джерело: Центр національного спротиву

Share This Article
Leave a comment

Залишити відповідь