Дебати між Байденом і Трампом та реакція демократів на слабкий виступ свого лідера зумовили переконання у ймовірній перемозі Трампа в листопаді цього року. Тоді результат війни України за незалежність та деокупація територій не лише залежатимуть від ексцентричного популіста, але й опиняться під знаком питання. Однак, дехто вбачає в перемозі Трампа більше плюсів для України, аніж мінусів.

Найнебезпечнішою рисою Дональда Трампа є його непередбачуваність. На початку свого першого президентського терміну Трамп стягував флот до берегів Північної Кореї, а потім вів переговори і тиснув руку Кім Чен Ину. Трамп вперше почав вживати заходів щодо китайського шпигунства та проникнення в американську економіку і розпочав торговельну війну з КНР. Трамп бомбив “Томагавками” Сирію зі словами “Готуйся, Росіє”, знищивши багато вагнерівців. Москві довелося, зціпивши зуби, стверджувати, що “іх там нєт”. Саме за Трампа США надали Україні перші “Джавеліни”, в той час як Обама, за словами Трампа, направляв Україні лише “подушки” – тобто нелетальне спорядження. Трамп наголошував, що якби він був господарем Білого дому, Путін не наважився б атакувати Україну. На його думку, Путін зробив це, бо бачив слабкість і нерішучість Байдена.

Перебуваючи в опозиції Трамп почав грати на популістичних настроях, критикуючи адміністрацію Байдена навіть за те, що вчинив би будь-який американський президент, в тому числі, напевно, й він сам. Скандальні заяви Трампа про вихід США з НАТО, якщо європейські країни не почнуть оплачувати фінансування Альянсу, стали шоком, але водночас примусили лідерів ЄС більше дбати про власну оборону, не покладаючись лише на США. Однією погрозою Трамп примусив європейців ставати сильнішими і самостійнішими.

Популістичні заяви Трампа про припинення війни в Україні за 24 години після перемоги на виборах, стали небезпечною декларацією зради України, якщо це не чергова передвиборча обіцянка. Трамп обіцяє сказати Путіну та Зеленському “досить” і пропонує укладати угоду. Якщо Путін не погодиться, Трамп обіцяє дати Україні більше зброї ніж ми коли-небудь отримували, а якщо не погодиться Зеленський – припинити військово-фінансову допомогу. Трампівський план “миру” передбачає не звільнення окупованих територій, а замороження війни на існуючих лініях фронтів, і на жаль, цього якраз прагне Кремль.

Ключове питання для України: чи виконає Трамп свої передвиборчі обіцянки у випадку перемоги на виборах? Чи трампівська риторика є лише дешевим популізмом для американського плебсу? Як представникові американського істеблішменту, Трампові було б неприпустимо здавати позиції США на міжнародній арені. Поразка України дорівнює початку Третьої світової – наступним буде напад Китаю на Тайвань, велика війна на Близькому Сході і навіть на Американському континенті між Венесуелою та Гайяною. Журнал The Economist прямо зазначає, що “Дональд Трамп становить найбільшу загрозу світу 2024 року”.

Можна припустити, що політик, який не боявся демонструвати американські м’язи і проводив жорстку лінію щодо Китаю, утримається від відверто капітулянтського рішення для України. Британський експрем’єр Борис Джонсон вважає, що перемога Дональда Трампа  не послабить допомогу Україні. “Найбільший британський друг України” переконаний: є добрий шанс, що Трамп подвоїть свої зусилля і дасть українцям все потрібне для перемоги. Борис не вірить, що Трамп захоче увійти в історію як президент, який покинув країну, якій він уже раніше допомагав зберегти свободу. І переконаний, що “зараз світу потрібен лідер США, чия готовність застосовувати силу та явна непередбачуваність є основним фактором, що стримає ворогів Заходу. Приклад Джонсона підтверджує, що консервативне середовище з притаманним йому патріотизмом, не повністю скептично налаштоване щодо України і нам варто працювати із різними колами республіканців у США.

Якщо Трамп знову стане господарем Білого дому – це може суттєво вплинути на перебіг української війни за незалежність. Ми протрималися півроку без американської допомоги, але в нас була надія, що боєприпаси та зброя наступного місяця надійдуть. Але невідомо, що буде, якщо Вашингтон затримає допомогу на довше. Нашим союзником є непередбачуваність Трампа, адже ми перебуваємо в становищі, коли нинішній перебіг нашої війни за незалежність, значною мірою, залежить від переможця виборів у США.

Автор: Валерій Майданюк

Автор: Майданюк Валерій

Залишити відповідь