fbpx

Як Іран використовує інформаційну війну для досягнення своїх цілей

574 Views 3 Min Read
Згенеровано нейромережею

Сучасний світ демонструє, як традиційні методи ведення війни трансформуються, віддаючи пріоритет інформаційним стратегіям, що можуть вирішити результати конфліктів до того, як будуть випущені перші снаряди. Нічні події між Іраном та Ізраїлем ілюструють цю тенденцію з усією наочністю.

Хоча, звісно, до їх фіналу ще далеко. Проте вже сьогодні доречно зробити певний аналіз, в тому числі і для того, щоб прогнозувати подальший розвиток подій.

Ми бачимо кілька складових, на які варто звернути увагу.

Підготовка до конфлікту: фаза нагнітання
Іран явно демонструє типовий приклад використання інформаційної зброї для підготовки міжнародної спільноти до своїх дій. Відмовившись від спроб здобути переваги через дипломатію або погрози, Іран активно розгортає стратегію ескалації напруги. При цьому ця ескалація в інформаційному просторі є очевидно керованою та ретельно організованою.

Попри те, що для ефективного ракетного удару, як і для майже будь-якої воєнної дії ефект несподіванки дає відчутні переваги, а неготовність до відбиття атаки – посилює результат, в цьому випадку день і навіть години атаки були заздалегідь відомими. При тому що, наприклад, атака ХАМАС на Ізраїль восени точно не була б успішною, якби про неї хоча б за добу стало відомо.

Атака та її інформаційне поширення
Атака, хоч і була обмеженою у своїх військових амбіціях, отримала широке медійне покриття.

Попри те, що удар Ірану був не надто масштабним, його представили як безпрецедентну відповідь на ворожі дії Ізраїлю.

Цей маневр дозволив максимізувати візуальний та психологічний ефект своїх дій, створюючи враження потужного удару. Саме для цієї мети використовувалися численні публікації прольотів дронів на різними територіями ще до перших ударів, так само – кадри зі “святкуванням” прихильників Ірану в перші години після удару не давали глядачам трактувати події інакше як цілковитий успіх режиму аятолл.

Медійна складова
Як ми можемо бачити, Іран використовував всі доступні інструменти для формування міжнародної думки. Від створення фейкових новин про “знищення систем ППО” до відеозаписів, що не мають стосунку до конфлікту. Кожен елемент медійної кампанії був направлений на посилення образу Ірану як сильного гравця, готового захистити свої інтереси.

Вплив на власне населення та міжнародну аудиторію
Особливу увагу Іран приділяє необхідності обґрунтувати свої дії перед власним населенням та міжнародною спільнотою. Акцент на захист від зовнішніх загроз та ролі Ірану як лідера в ісламському світі допомагає зміцнити внутрішню підтримку та збільшити вплив на міжнародні відносини.

Післямова:
Аналіз цього інциденту дозволяє ще раз оцінити важливі інсайти щодо ролі інформаційних воєн у сучасних міжнародних конфліктах. Розуміння цих механізмів дає можливість краще підготуватися до майбутнього, а також вдосконалити методи протидії подібним стратегіям.

Більше про це ми говоримо на наших вебінарах, а також – в публікації “Рефлексивне керування в інформаційних спецопераціях під час російсько-української війни”. Завантажити першу частину можна за цим посланням.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA

Share This Article
Leave a comment

Залишити відповідь