Як реагує Америка на повномасштабну війну з росією, що триває понад 3 роки? Чи втрачає Україна підтримку США? І як протистояти російським наративам у самому серці Заходу? Ці питання стали в центрі уваги панельної дискусії, яка відбулася 15 липня в агентстві «Інтерфакс-Україна» за участю провідних експертів, аналітиків, військових та релігійних діячів.
Захід, організований за підтримки Українськім безпековим клубом за підтримки Консервативної Платформи, InfoLight.UA і Фонду Ганнса Зайделя, відкрив новий етап у переосмисленні стратегій української інформаційної політики на Заході.
Зміна комунікаційного фокусу: емоції більше не працюють
«Україна повинна перейти від риторики страждання до риторики сили», — наголосив голова Українського безпекового клубу Юрій Гончаренко. На його думку, у сучасних політичних умовах емоційні апеляції вже не спрацьовують — американське суспільство прагне раціональних аргументів, прозорості та дієвих результатів.
Голова Українського безпекового клубу Юрій Гончаренко
«Ми маємо бути не об’єктом співчуття, а суб’єктом політики», — підкреслив Гончаренко.
Опитування Gallup (березень 2025) свідчать: 46% американців вважають допомогу Україні недостатньою, водночас громадська думка все більше залежить від внутрішніх американських дебатів та партійних ліній.
Американське суспільство не втомилося: ключові дані та акценти
Олексій Івашин, координатор ініціативної групи Громадсько-військового руху, презентував важливі дані:
- 53% американців готові підтримувати Україну навіть у разі затяжної війни;
- інцидент 28 лютого в Білому домі («ефект Овального кабінету») викликав не зниження, а підйом підтримки серед демократів — до 79%;
- антиросійські настрої залишаються сильними навіть серед виборців Трампа: 75% підтримують нові санкції, 70% визнають загрозу з боку рф.
Координатор ініціативної групи Громадсько-військового руху Олексій Івашин
«Для республіканців – це економічна вигода. Такий підхід імпонує самому Дональду Трампу. Ще один аспект, який потрібно доносити, що підтримка України – це стримування Китаю, бо ні для кого не секрет, що адміністрація Трампа бачить головним геополітичним суперником Сполучених Штатів саме Піднебесну. Для демократів – це цінності й права людини, адже Україна захищає демократію від авторитаризму, бореться з «правом сильного» і стоїть на боці міжнародного права. І третій аспект – для аудиторії в США, яка не визначилась, — це прагматизм, який означає, що допомога Україні сьогодні запобігає ширшому конфлікту завтра», — окреслив тристоронню стратегію Івашин.
Україна захищає Захід, а не торгує зброєю
Ігор Жданов, керівник проєкту «Інформаційна оборона» та Фонду «Відкрита політика», у своєму виступі наголосив: міжнародна підтримка, зокрема з боку США, залишається критично важливою для стримування глобальної дестабілізації та звернув увагу на відсутність підтверджених випадків зловживань з українського боку щодо американської зброї.
Керівник проєкту «Інформаційна оборона» та Фонду «Відкрита політика» Ігор Жданов
«Американці звикли до кіношних сюжетів, де генерали продають зброю. Але уявіть, щоб український генерал продавав хаймерси? Це — нонсенс. Україна тут захищає, в тому числі й США, від оцієї глобальної, практично вже третьої світової війни», — зазначив Жданов.
Інформаційна війна: меседжі Кремля і як їм протидіяти
Олександр Антонюк, військовослужбовець і політконсультант, визначив три головні наративи росії в американському дискурсі і розповів як їм протидіяти:
- «Україна — чорна діра для грошей» — відповідаємо цифрами: $13 млрд допомоги — з результатами, зокрема, 2000 км відремонтованих доріг.
- «Підтримка України веде до Третьої світової» — контраргумент: Третя світова вже триває у формі гібридного конфлікту, і від позиції США залежить її масштаб.
- «Україна переслідує християн» — відповідь: це міф, поширюваний через агентурну мережу РПЦ. 60% церков в Україні — православні, 11% — УГКЦ, релігійна свобода забезпечена.
Військовослужбовець і політконсультант Олександр Антонюк
«Федеральна служба безпеки рф, враховуючи загрозу своїй агентурній мережі в Україні, прикритій структурою російської православної церкви, намагається нав’язати наратив про переслідування православ’я. Це — дезінформація. В Україні не переслідується жодна релігія чи конфесія. Але ми маємо чітко озвучити меседж: російські спецслужби трансформують православну віру в нову терористичну ідеологічну релігію. Це небезпечний глобальний тренд», — попередив Антонюк.
Церковна дипломатія як ресурс
Пастор Юрій Кулакевич (УЦХВЄ) акцентував на ролі українських євангельських спільнот у США. Він згадав про Раду українських церков у штаті Вашингтон як успішний приклад лобіювання інтересів України на місцях.
«Це люди, які не лише моляться — вони діють. І їхній голос чують конгресмени. Нам треба працювати з ними системно, а не епізодично», — наголосив Кулакевич.
Пастор Юрій Кулакевич (УЦХВЄ)
Він також підкреслив необхідність системної співпраці держави, церков та аналітичних інституцій, щоб передавати за океан чіткі меседжі, аргументи та верифіковані факти про релігійні переслідування на окупованих територіях. Окрім того, пастор нагадав про використання росією релігії, як пропагандистського інструменту та закликав світову спільноту не дозволити росіянам маніпулювати поняттями духовності й традиційних цінностей. Він нагадав про те, що росія давно використовує релігійну тему для пропаганди та маніпуляцій.
«Я завжди можу навести приклад моєї родини. Мій дід, п’ятидесятницький пастор, він був засланий радянським режимом за те, що він був священнослужителем в робочі табори Сибіру. І чудом повернувся додому. Мій дядько, священнослужитель, так само п’ятидесятної церкви, був засланий на хімічні заводи Казахстану. Це така форма вбивства людей була тоді. І я кажу кожному такому, хто починає нам розказувати про переслідування в Україні на противагу рф, як оплоту традиційних і сімейних цінностей в сучасному світі, я кажу: “Не розказуйте мені історії. Я пам’ятаю наш дім, коли його перевертала міліція, намагаючись знайти там Біблію або пісенник християнських гімнів.», – підсумував Юрій Кулакевич.
Проти наративної агресії — з новою стратегією
Голова Центру політичних студій “Доктрина” Ярослав Божко акцентував: Україна досі орієнтується лише на ліволіберальні медіа США, ігноруючи величезний сегмент консервативної авдиторії.
Голова Центру політичних студій “Доктрина” Ярослав Божко
«США – величезна й ідеологічно сегментована країна. Значна частина консервативної аудиторії перебуває поза межами класичних медійних майданчиків. Щоб достукатись до неї, потрібно використовувати інші канали – соцмережі, подкасти, нові платформи. Сам факт їх донесення – це вже перемога в інформаційній війні. росія вкладає мільярдні кошти по США в просування тієї чи іншої повістки через усі «кнопки» в соцмережах. Лібералам вона розповідає, що Україна – фашистська держава. Фашистам – що ліберальна. Консерваторам – що в нас переслідують церкву. Військовим – що у нас трансгендери займають командні посади. Вони знайдуть меседж для кожного», – пояснив експерт.
Він закликав до створення системи агрегування меседжів для кожного сегменту — консерваторів, лібералів, релігійних громад.
Що далі?
Дискусія завершилася низкою конкретних рекомендацій:
- Інституціоналізація стратегії деколонізації росії — не як гасло, а як державна політика.
- Системне формування контрнаративів — адаптованих до ідеологічних і культурних особливостей американської аудиторії.
- Використання діаспори, церковної дипломатії та регіональних лідерів США — для лобіювання інтересів України.
- Трансформація комунікаційної політики — від реакції до ініціативи.
Ця дискусія довела: Україна більше не об’єкт міжнародного інтересу. Вона — суб’єкт, який має сформулювати нову, сильну, стратегічну ідентичність. І цю ідентичність мають почути. Бо війна з росією — це не тільки за території. Це війна за зміст. І за те, хто буде писати сценарій майбутнього.
Залишити відповідь