Як зберегти демократію під час війни, чому політика — це не «брудна справа» і як громадянам не стати жертвами маніпуляцій — на ці питання відповідає новий освітній курс, який стартував 10 липня.

10 липня Український безпековий клуб спільно з ГО «Фонд сприяння демократії», Громадсько-військовим рухом та ГО «Український національний центр» провели перший вебінар курсу «Навчання свідомих та відповідальних громадян України». Ініціатива об’єднала учасників з усієї України та з-за кордону, які вже стали слухачами курсу.

«Або ми залишаємося демократією з певним набором цінностей, або стаємо окупованою територією з протилежними. Саме тому ми запропонували концепцію “Служи або допомагай”», — пояснив під час відкриття курсу Юрій Гончаренко, голова Українського безпекового клубу.

Програма базується на курсі громадянської освіти, який раніше проводився ГО «Фонд сприяння демократії» за підтримки Hanns Seidel Stiftung Ukraine.

Політика як альтернатива хаосу

Курс має на меті не просто інформувати — а виховувати відповідального громадянина, пояснює експерт ГО «Фонд сприяння демократії» Валерій Майданюк.

«У нас досі вважають, що політика — це щось брудне. Але чим тоді її замінити? Вуличним насильством? Озброєними “лідерами” замість парламентаризму? Успішні країни, як-от Данія, Німеччина чи Фінляндія, будували саме політики — відповідальні та моральні. Якщо ми хочемо бути як вони — маємо пройти той самий шлях», — підкреслив Майданюк.

Оборонна демократія — від громад до держави

Координатор Ініціативної групи зі створення Громадсько-військового руху Олексій Івашин назвав ідею оборонної демократії ключовою для майбутнього України:

«Має відбутись перевиховання частини суспільства. Єдність, готовність захищати країну — це не просто емоції. Це має стати політикою. І ця політика має йти “знизу догори”, з громадянських ініціатив у державні рішення», — сказав Івашин.

Цінності, а не лише інститути

Про європейські основи демократії говоритиме на одному з вебінарів Максим Колиба, старший викладач Школи права УКУ:

«Демократія — це не просто форма правління. Це певна система цінностей. Ми вже обрали шлях до Європи, але маємо усвідомити, чому саме цей шлях. Про це — історія, філософія, релігія. Про це буде моя лекція», — анонсував науковець.

Свідомий громадянин — це хто?

Питання особистої відповідальності та залученості є центральними для курсу, зазначає Марія Чілей, голова ГО «Український національний центр»:

«Хто такий свідомий громадянин? Для мене це було питання з зірочкою. Але зараз, під час війни, це питання стало дуже конкретним. Як діяти? Як не потрапити під вплив дезінформації? Як допомогти своїй країні? Якщо учасники курсу знайдуть на це відповідь — це вже буде перемога», — зазначила Чілей.

Про курс:

Курс включає 5 навчальних вебінарів, зокрема:

• «Ідеї, які керують світом. Ідеологія та пропаганда. Ліві та праві ідеології»

• «Консерватизм, лібералізм та християнська демократія»

• «Популізм. Як нас дурять політики?»

• «Цінності ЄС. Громадянське суспільство та лідерство»

• «Дезінформація та громадянська онлайн-активність»

Навчання проходить онлайн у форматі Zoom-вебінарів. Після завершення курсу учасники отримають сертифікат. Участь — безкоштовна.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь