Жорстока реальність російської агресії продовжує завдавати непоправних втрат Україні. Наприкінці квітня 2025 року під ворожим обстрілом опинився Храм Різдва Христового у Шостці. У контексті цих варварських дій редакція ШосткаNews.City вирішила нагадати про багату історію цієї будівлі, яка пережила не одну епоху і стала свідком важливих подій.
Літопис церкви розпочався ще у далекому 1779 році. Ініціаторами його будівництва стали службовці місцевого порохового заводу та мешканці сусіднього селища Вороніж. Їхніми спільними зусиллями та коштами на місці колишніх заболочених угідь почала зростати велична кам’яна споруда. Шість років тривала кропітка праця, і у 1785 році храм Різдва Христового був освячений, ставши не лише духовним центром, але й архітектурною окрасою Шостки. Важко уявити, що на місці цієї величної будівлі колись були непрохідні хащі.
Проте, наприкінці 1920-х років тодішня влада закрила церкву. Ікони та церковне начиння були знищені у вогні, а з куполів зняли хрести. У післявоєнний час будівля храму використовувалася з утилітарною метою – як клуб для солдатів місцевої військової частини.
Службу у храмі стали проводити лише у 1993 році. У 1999 році розпочались роботи по внутрішньому оздобленню. Проводили їх талановиті шосткинські художники під керівництвом відомого митця Володимира Афоніна.
Володимир Афонін
Автор: ШосткаNews.Сity
Розпочали з символічного образу Святого Духа – голуба під куполом. У пошуках натхнення митці відвідували Київ, де в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври знайшли ідею для розпису стелі.
Помічницями Володимира Афоніна у цій кропіткій роботі стали відомі шосткинські художниці Лідія Бакін та Лариса Логвин. Сам Володимир Афонін з особливою майстерністю вимальовував обличчя та руки святих.
Однією з унікальних частин храму Різдва Христового є колишня хрещенська кімната, де мала функціонувати недільна школа. Її центральну стіну прикрашає грандіозний сюжет хрещення князем Володимиром Київської Русі. Над цією композицією Володимир Афонін разом зі своїми двома помічниками працював цілий рік, адже необхідно було зобразити близько 80 облич.
Автор: ШосткаNews.Сity
Тепер же, вибуховою хвилею було пошкоджено вікна, стіни та ікони.
Фото: Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ
Фото: Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ
Фото: Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ
Цей акт вандалізму є черговим злочином російських окупантів, що цілеспрямовано нищать не лише інфраструктуру, але й історичні та культурні пам’ятки України. Варто зазначити, що наразі Храм Різдва Христового належить до Української православної церкви московського патріархату.
Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.
Джерело: “ШосткаNews.City“
Новину створено за матеріалами сайту “ШосткаNews.City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “ШосткаNews.City”.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь