Калінінград стикається з новою ізоляцією в Європі: країни Балтії остаточно переходять на європейську електромережу, відмовляючись від російської,- euractiv.com

Після завоювання Кенігсберга радянськими військами у 1946 році ця територія між Польщею та Литвою стала стратегічним форпостом Москви на Балтійському морі. Сьогодні в анклаві розташовані ядерні ракети “Іскандер” та значна частина Балтійського флоту рф.

Внаслідок війни росії проти України ЄС поступово обмежував сухопутний доступ до Калінінградської області. Кремль у відповідь заявляв, що регіон залишиться його оплотом у Балтії.

Донедавна анклав був підключений до підконтрольної Москві електромережі. Однак з 7 по 9 лютого країни Балтії остаточно відключаться від російської енергосистеми та синхронізуються з континентальною Європою.

“Після цього Калінінград працюватиме в острівному режимі”, — заявили в литовському мережевому операторі Litgrid. 8 лютого буде повністю відключено всі енергетичні зв’язки з росією та Білоруссю, а відповідні лінії демонтують.

росія активно намагалася завадити від’єднанню Балтії від своєї електромережі, використовуючи кібератаки та дезінформацію про нібито зростання тарифів.

“Москва не вітала цей перехід і вдавалася до різних тактик, щоб його зірвати”, – зазначила Сюзанна Нієс , експертка з енергетики Центру імені Гельмгольца в Берліні.

Вона та інші експерти в регіоні побоюються, що розлучення Балтійської мережі може бути затьмарене російським брязканням зброєю. Деякі аналітики побоюються, що цей крок може спричинити загострення з боку Кремля.

“росія може заявити, що її анклав Калінінград перебуває під загрозою”, – сказав Мацей Якубік, координатор європейських програм Forum Energii. Водночас він наголосив, що це очікуваний процес, до якого регіон готувався понад 10 років. З 2019 року проводилися успішні випробування енергосистеми Калінінграда в автономному режимі.

Балтійські країни вже вживають заходів для протидії можливим провокаціям.

Насправді загрози немає, стверджує Нієс. Вона має чотири електростанції — одну вугільну та три газові, а постачання газу забезпечують три незалежні маршрути: плавучий СПГ-термінал, трубопровід до Білорусі та сховище на 0,8 млрд кубометрів.

“Литва та Польща посилили захист кабелю LitPol Link, включаючи спостереження, фізичне зміцнення та покращену координацію”, – додав Якубік. Також було посилено кібербезпеку.

За словами Нієс, цей крок є історичним: “Це важливий стрибок до енергетичної незалежності та безпеки, що зміцнить стійкий європейський енергетичний ринок”.

Автор: Олексій Савицький

Залишити відповідь