Північна Корея розширює ключовий завод, де збирають короткочасні ракети, які, за словами дослідників, росія використовує у війні проти України. Це стало відомо завдяки супутниковим знімкам, проаналізованим американським аналітичним центром,- Reuters.
Завод, відомий як “11 лютого”, є частиною машинобудівного комплексу Рьонгсон, розташованого в місті Хамхун на східному узбережжі Північної Кореї. Це друге за величиною місто в країні.
Сем Лейр, дослідник Центру нерозповсюдження імені Джеймса Мартіна при Інституті міжнародних досліджень Міддлбері, заявив, що цей завод є єдиним відомим місцем виробництва твердопаливних балістичних ракет класу “Хвасон-11”.
За даними українських офіційних осіб, ці ракети, відомі на Заході як “KN-23”, використовувалися російськими військами під час атак на територію України.
Раніше інформація про розширення цього комплексу не розголошувалася.
При цьому як росія, так і Північна Корея заперечують факти передачі зброї для використання у війні проти України, яка триває з лютого 2022 року. У червні на саміті обидві країни підписали договір про взаємну оборону та домовилися посилити військове співробітництво.
Місія Північної Кореї при ООН не відповіла на запит про коментарі щодо цієї ситуації.
Супутникові знімки, зроблені на початку жовтня компанією Planet Labs, показують будівництво нового цеху для збирання ракет і житлового комплексу, який, ймовірно, призначений для працівників. Такі висновки зробили дослідники з Центру нерозповсюдження імені Джеймса Мартіна (CNS).
Крім того, знімки свідчать про модернізацію входів до підземних об’єктів на території комплексу. Наприклад, старий мостовий кран, який заважав доступу до одного з тунелів, було демонтовано. Це може вказувати на зростаюче стратегічне значення цього об’єкта, зазначив дослідник CNS Сем Лейр.
“Це свідчить про те, що вони суттєво нарощують або планують значно збільшити потужності цього заводу”, – заявив Лейр.
Новий цех для збирання ракет має приблизно 60-70% розміру попереднього. У 2023 році північнокорейські державні медіа опублікували знімки, переглянуті агенцією Reuters, на яких лідер країни Кім Чен Ин відвідує нові будівлі комплексу в Хамхуні. Там працівники збирали хвостові частини та носові обтічники, імовірно, для ракет KN-23.
Раніше у державних ЗМІ Північної Кореї показували, що цей завод виробляє широкий асортимент продукції, включаючи колеса для танків і корпуси ракетних двигунів, за словами Лейра.
НИЗЬКОЛЬОТНІ РАКЕТИ
Ракета “KN-23”, вперше випробувана у травні 2019 року, розроблена для обходу систем ППО завдяки “заниженій” траєкторії польоту. Це робить її привабливою для Росії, яка шукає способи прориву української системи протиповітряної оборони, зазначають експерти Reuters.
Від початку вторгнення Росія випустила тисячі ракет. Залучення північнокорейських постачань може зменшити навантаження на російські виробничі потужності, підкреслив дослідник Сем Лейр.
Державна інформаційна агенція Північної Кореї KCNA раніше повідомляла про будівельні роботи на машинобудівному комплексі Рьонгсон. У звіті зазначено, що завод “активно виконує план модернізації”, що включає оновлення виробничих потужностей, встановлення нового обладнання в майстернях та сталеливарному цеху.
Аналітики південнокорейської компанії SI Analytics, яка спеціалізується на аналізі супутникових зображень за допомогою ШІ, також підтвердили нове будівництво на заводі “11 лютого”. Згідно з їхнім звітом, будівельні роботи поблизу зони навантаження, ймовірно, спрямовані на приховування операцій заводу від супутникового спостереження.
“Кількість будівельних матеріалів, техніки та завантажених відкритих вагонів навколо об’єкта свідчить про швидкий темп робіт”, – йдеться у звіті. Аналітики також зазначили, що завод виробляє балістичні ракети, хоча конкретна модель KN-23 не згадувалася.
Майкл Дютсман із CNS припустив, що нова споруда може бути складським приміщенням, але, ймовірніше, це новий цех для складання ракет.
Попри те, що частка північнокорейських ракет у російських ударах по Україні залишається незначною, їх імовірне використання викликає занепокоєння в Сеулі та Вашингтоні. Це свідчить про порушення міжнародного консенсусу щодо обмеження розвитку ракетних програм Пхеньяна, який тривав майже два десятиліття.
SI Analytics також виявила нове будівництво на сусідньому комплексі “8 лютого Віналон”, де, за припущеннями, виробляється паливо для балістичних ракет. Можливо, це спрямовано на збільшення виробництва твердих ракетних палив або рідинного компонента УДМГ.
Джозеф Демпсі з Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні вважає, що головною метою розширення ракетних об’єктів у Північній Кореї є зміцнення власного арсеналу. Водночас, за його словами, невідомо, чи збільшила країна свої виробничі потужності для задоволення нових домовленостей із Москвою.
За даними Вашингтона, Києва і Сеула, понад 10 тисяч північнокорейських військових дислоковані в російському регіоні Курськ, де в серпні Україна провела масштабний наступ.
Ці війська беруть участь у бойових діях у складі російських десантних підрозділів і морської піхоти. Деякі з них вже залучені до бойових операцій в Україні, заявив депутат парламенту Південної Кореї, що входить до розвідувального комітету.
росія не спростовувала участь північнокорейських військових у війні, яка триває з моменту її повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року.
Залишити відповідь