Україна зіткнулася з хвилею російських ударів балістичними ракетами, третина з яких використовує північнокорейські ракети, що функціонують завдяки західній електроніці, попри санкції. Про це повідомляють українські військові джерела,- CNN

З початку 2024 року росія випустила близько 60 північнокорейських ракет KN-23 по території України, заявив представник української оборони. Це становить майже третину з 194 балістичних ракет, зафіксованих цього року, згідно з підрахунками CNN, які базуються на даних Повітряних сил України.

Найбільший сплеск атак балістичними ракетами спостерігався в серпні та вересні, коли Україна вперше повідомила про використання “KN-23”.

“Ми бачимо, що з весни росія все частіше використовує балістичні ракети та ударні дрони для атак по Україні, при цьому зменшуючи застосування крилатих ракет”, — заявив виконувач обов’язків керівника комунікацій Повітряних сил України Юрій Ігнат в інтерв’ю для CNN.

Ці менш технологічні ракети стали частиною зростаючої підтримки Москви з боку Північної Кореї, яка також направила близько 11 000 північнокорейських солдатів до Курської області росії.

Українські офіційні особи надали CNN доступ до уламків цих ракет, які демонструють використання компонентів американського та європейського виробництва у їхній системі наведення, незважаючи на санкції.

Ключові компоненти, використані в північнокорейських ракетах, виготовляються дев’ятьма західними виробниками, зокрема компаніями зі США, Нідерландів та Великобританії. Про це йдеться у звіті Незалежної антикорупційної комісії України (NAKO). Деякі частини ракет KN-23/24, які були досліджені, датуються 2023 роком, що свідчить про швидкий ланцюг постачання до Північної Кореї.

Журналістам CNN показали склад, де українські слідчі аналізують уламки зброї, вивчаючи найдрібніші деталі, щоб визначити джерела виготовлення цих смертоносних ракет.

Приміщення заповнене уламками пошкоджених дронів і обгорілих частин ракет. В інших будівлях сотні мікрочипів ретельно розсортовані в папки з назвами різних типів російської зброї: “Shahed”, “Iskander” і “KN-23”.

Атмосфера у складі гнітюча — слідчі розуміють, що ці компоненти були знайдені серед руїн будівель, де загинули люди. За даними Офісу Генерального прокурора України, удари північнокорейськими ракетами цього року забрали життя щонайменше 28 осіб і поранили 213 людей, повідомляє CNN.

“Усе, що забезпечує керування ракетою та її політ, складається виключно з іноземних компонентів. Уся електроніка – закордонного виробництва. Корейського в них немає нічого”, – заявив Андрій Кульчицький, керівник Військово-дослідної лабораторії Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

“Єдине, що можна назвати корейським, — це метал, який швидко іржавіє та піддається корозії”, – додав він.

За словами представника Головного управління розвідки Міноборони України, який побажав залишитися анонімним, пошкодження ракетних уламків ускладнюють розслідування. Однак, навіть попри це, вдається встановити, що “переважна більшість компонентів – це західні вироби. Ймовірно, 70% з них — американські, вироблені відомими компаніями. Також виявлені деталі німецького та швейцарського виробництва”.

Раніше цього року британська дослідницька організація Conflict Armament Research (CAR) опублікувала звіт, згідно з яким 75% компонентів однієї з перших північнокорейських ракет, використаних для атак на Україну, були виготовлені компаніями зі США.

Санкційні товари надходять до Північної Кореї через Китай

Експерти зі стеження за постачанням зброї зазначають, що точний механізм потрапляння компонентів до Північної Кореї залишається невідомим, однак більшість доказів вказує на Китай як головний канал.

“Ми змогли відстежити походження деяких деталей, і останні зареєстровані власники — це китайські компанії”, – повідомив Деміен Сплітерс, заступник директора з операцій організації Conflict Armament Research (CAR), яка спеціалізується на документуванні випадків перенаправлення зброї. За його словами, китайські компанії купували компоненти у виробників через мережу посередників.

“Порушення маршруту зазвичай не відбувається безпосередньо на підприємствах, які виготовляють ці деталі”, — пояснив Сплітерс.

Організація CAR свідомо не розголошує імена виробників, оскільки немає доказів, що вони навмисно постачали деталі до Північної Кореї.

“Частина цих компонентів може бути підробленою й виготовленою в Китаї”, – припустила Вікторія Вишнівська, старший дослідник НАБУ. Водночас вона зауважила, що остаточно це підтвердити неможливо, оскільки багато компаній ігнорують запити.

Один із виробників надав докази, що дешевий електронний компонент, знайдений у північнокорейській ракеті, був контрафактним.

За словами Вишнівської, деякі компанії відмовляються впроваджувати суворіший контроль за експортом через фінансові витрати на додаткові перевірки й звітність. “Це часто викликано небажанням вкладати гроші, а інколи й свідомим ігноруванням”, – наголосила вона.

CAR та інші експерти вважають, що основною проблемою є не виробники, а посередницькі компанії, які займаються розповсюдженням компонентів.

Згідно з даними CAR, у північнокорейських ракетах було виявлено компоненти понад 250 компаній. Однак більшість цієї електроніки проходить через п’ять основних дистриб’юторів, які знаходяться в США та Канаді. CAR закликає політиків більше уваги приділяти саме регулюванню діяльності цих посередників.

Міністерство торгівлі США вже посилило контроль за фірмами та підставними компаніями, які постачають санкційні товари до росії та Білорусі.

Українські офіційні особи вважають, що однією з основних проблем є недостатня ефективність санкційного контролю з боку західних країн.

Представник президента України з санкційної політики Владислав Власюк висловив сподівання, що майбутня адміністрація Трампа надасть більше уваги боротьбі з незаконною торгівлею.

“Жодну компанію-виробника ще не було притягнуто до відповідальності за постачання цих компонентів”, – зазначив Власюк. “Ми вважаємо, що якщо хоча б одна з таких компаній буде притягнута до відповідальності за кількість мікроелектроніки, знайденої у російських ракетах, це змусить їх значно посилити контроль”.

Ця позиція підтримується висновками Постійного підкомітету Сенату США з розслідувань, який раніше критикував американських виробників за недостатню перевірку потенційних покупців, незважаючи на наявність всіх необхідних ресурсів.

“Наші висновки свідчать про явну байдужість до вдосконалення корпоративних практик контролю, особливо щодо моніторингу дистриб’юторів”, – заявив сенатор Річард Блюменталь у вересні.

Компоненти також продовжують постачатися до Ірану та росії, як зазначає українська розвідка.

“росія використовує західні компоненти у всьому спектрі як летальної зброї, так і розвідувальних дронів”, – повідомив представник ГУР. Він також зазначив, що збиття одного з російських дронів “Охотник” показало, що він в основному складається з американських компонентів. “Ми повинні також працювати над блокуванням цих каналів постачання”, – підсумував він.

Автор: Олексій Савицький

Залишити відповідь