Попри поширену думку, нібито перемога Трампа стане нічним кошмаром для України через його висловлювання про можливість припинення допомоги України, насправді перемога республіканців може поставити крапку у виснажливій політиці «контрольованої ескалації» та ініціювати більш рішучі дії.

По-перше, повернення Трампа до Білого дому в статусі лідера західного світу зробить Захід сильнішим. Трамп – єдиний західний лідер, котрого Путін боїться, в той час як Макрона, Шольца чи Камалу Гаріс – відверто зневажає за слабкість та толерантність. Рішучість Америки, котра за останні роки у Вашингтоні стала дефіцитом, може позитивно вплинути на перебіг конфліктних ситуацій у «гарячих точках» планети й запобігти появі нових конфліктів.

По-друге, рішучість Трампа може призвести до проукраїнських зрушень у російсько-українській війні. Байденівська політика «контрольованої ескалації» призвела до відвертого глухого кута у війні. Ми не можемо завдавати ударів далекобійною американською зброєю, мусимо воювати з огляду на якісь «червоні лінії», в той час як ворог ніяких ліній не дотримується. Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс зауважив, що російські літаки краще захищені гарантіями Заходу, ніж українські цивільні.

Хронічні затримки військової допомоги, навіть затвердженої Конгресом, засвідчують про дві можливі причини, обидві з яких є негативними для Демократичної партії. Або американська армія нездатна вирішити проблеми з логістикою, як стверджує адміністрація Байдена, або ж демократи вели з українською владою торги, а затримки постачання зброї використовували як засіб впливу. Дуже часто, як тільки ЗСУ йшли у наступ чи досягали успіхів – в нас починалися проблеми з постачанням зброї та боєприпасів.

Команда Байдена пояснювала «контроль ескалації» недопущенням використання Росією ядерної зброї та наполягала на ефективності повільного виснажування російської економіки та армії. Але виглядає, що Україна виснажується швидше, аніж в 29 разів більша за площею країна. Перемога Трампа може запропонувати  Україні вихід із того, що генерал Залужний назвав «тупиком». Ми ще не знаємо, чи рішучість Трампа буде на нашому боці геополітичних терезів, але стратегія виснаження загрожує нам небезпечними наслідками.

По-третє, Трампу невигідно й не допустимо кидати Україну без американської допомоги, адже після цього США дискредитують себе як ненадійного партнера та втратять союзників. Партнери США у Європі та в Азійсько-тихоокеанському регіоні можуть вирішити зробити ставку на інші фактори та інших гравців, якщо США оголосять, що кидають напризволяще країну, котрій допомагали багато років й обіцяли підтримувати. Де гарантії, що Південна Корея, Японія, Тайвань, Ізраїль отримають допомогу від США у випадку загрози, якщо Україну здадуть? Така ситуація була б невигідною ані для американського істеблішменту, ані для Трампа, як бізнесмена. Україна для США сьогодні є тестом на геополітичну надійність і дуже сумнівно, що Штати його провалять.

З огляду на низку факторів президентство Трампа може бути не стільки вироком для України, скільки шансом зробити позитивно динамічнішою ситуацію на фронті, замість повільного виснаження нашої країни попередньою політикою «контрольованої ескалації».

Питання лише в тому, чи зможе українська влада знайти переконливі аргументи й переконати нового господаря Білого дому у тому, що українська перемога буде кращим варіантом, аніж заморожений конфлікт.

Автор: Валерій Майданюк

Автор: Майданюк Валерій

Залишити відповідь