Освітній фронт проти маніпуляцій: в Україні стартував курс про ідеологію та пропаганду

10 липня стартував курс «Навчання свідомих та відповідальних громадян України», спрямований на розвінчання ідеологічних маніпуляцій. 17 липня пройшов перший вебінар, організований Українським безпековим клубом у партнерстві з ГО «Фонд сприяння демократії», Громадсько-військовим рухом та ГО «Український національний центр». Спікером виступив Валерій Майданюк — кандидат політичних наук, експерт з питань ідеологій та безпеки.

Ідеології як невидимі керманиці суспільств

Політичні ідеології — це не лише теорії, це рушії історії та конфліктів. Вони формують світогляд, визначають політичні позиції та спрямовують державні політики. Учасники вебінару дізналися, як ідеології — ліві, праві, соціал-демократичні, консервативні, лібертаріанські — впливають на життя кожного з нас.

«Ідеології пронизують наше політичне життя. Водночас кожна з них — це суб’єктивний погляд, обумовлений походженням, досвідом та ідейним впливом», — наголосив Валерій Майданюк.

Пропаганда: створення ілюзорної реальності

Одним з центральних акцентів дискусії стала небезпека ідеологічної пропаганди, особливо в умовах війни.

«Негативна пропаганда по суті має на меті створення ілюзорної реальності з викривленою системою цінностей і переконань. Подивіться на сучасну росію, подивіться, чого там вчать», — зазначив Майданюк, — «Дослідницько-аналітична група Infolight проводить дуже багато досліджень про життя окупованих територій і щотижневу серію відеороликів “Спротив News”. Там розповідається, як росіяни зомбують українських дітей, мобілізують підлітків, які ще вчора навчались в українських школах. Це — перетворення свідомості».

Апеляція до страху як механізм примусу

Спікер навів історичні паралелі, зокрема із часів нацизму, демонструючи, як страх використовується як базовий інструмент пропаганди:

«Будь-яка пропаганда базується на багатократному повторенні, апелюванні до страху. Колись Геббельса запитали: як змусити селян іти воювати? Він відповів: “Та звісно, що люди не хочуть йти воювати. Найоптимальніший варіант для баварського фермера — повернутися додому цілим шматком м’яса. Все дуже просто — ми апелюємо до страху. Ми переконуємо німецького селянина в тому, що хочуть прийти якісь там іноземці і захопити твою ферму, вбити всіх. Тому йди, воюй і захищай свою батьківщину. І сиди в окопах, і так далі”».

Такі прийоми досі використовуються у кремлівській пропаганді — і проти свого населення, і проти окупованих громадян України.

Зомбування як стратегія гібридної війни

Ситуація, коли українці, зомбовані пропагандою, воюють проти своїх співвітчизників, — не вигадка, а реальність.

«Як можна вважати людським, коли українців за національністю зомбують і через кілька років відправляють в армію воювати проти українців? На фронті сьогодні може зустрітися два колишні однокласники: один — у ЗСУ, інший — мобілізований у російську армію з Запоріжжя чи Херсонщини», — підкреслив експерт.

Як розпізнати ідеологічну маніпуляцію?

Одним з головних завдань курсу є навчити громадян критично мислити та не потрапляти під вплив політичних «ярликів» і маніпуляцій.

«Ситуацію на “політичному ринку” можна порівняти з рекламним: всі щось продають, кожен має своїх блогерів, експертів, медіа. Але де правда? Як розпізнати, чи є цей продукт — ідеологія — справді корисним, а не шкідливою підробкою?» — зазначив Валерій Майданюк.

Наступні лекції, стратегічні висновки і роль свідомого громадянина

Наступний вебінар відбудеться 24 липня о 19:00. Тема: «Ідеї, які правлять сучасним Заходом. Консерватизм, лібералізм та християнська демократія». Лектор — Ярослав Божко, голова Центру політичних студій «Доктрина».

Курс продовжиться такими темами:

  • 31 липня: «Популізм. Як нас дурять політики?»
  • 7 серпня: «Цінності ЄС. Громадянське суспільство та лідерство»
  • 14 серпня: «Дезінформація та громадянська онлайн-активність»

Ідеології — це не лише про переконання, це про владу, ідентичність, майбутнє. Освічений громадянин — це щит проти ідеологічної отрути. Україна, яка прагне зберегти свою ідентичність і перемогти у війні, має розуміти, як працює пропаганда — і вчитися їй протистояти.

Деталі, записи лекцій та реєстрація — на сторінці Українського безпекового клубу:
secureclub.org
Валерій Майданюк: лекція на YouTube
Facebook УБК

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь