У Римі 10 липня стартувала велика щорічна міжнародна конференція з відбудови України. Вона традиційно збирає представників різних сфер та галузей з України та партнерів, які готові фінансувати українські проєкти та інвестувати у них.

“18000” розповідає про цьогорічні проєкти, які на заході презентуватиме Черкащина.

Ukraine Recovery Conference 2025: про що конференція?

Конференція з питань відновлення України (URC) є щорічним заходом, який проводять у різних країнах з метою мобілізувати міжнародну підтримку для відновлення України шляхом залучення приватних інвестицій, укладення партнерств і просування реформ на шляху до євроінтеграції. За інформацією організаторів, участь у конференції беруть, зокрема, майже 100 урядових делегацій та 40 делегацій від міжнародних організацій, зокрема, фінансових. Минулоріч конференція відбулася у Берліні, цьогоріч – у Римі.

Серед цьогорічних спікерів – президент України Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні, глава уряду Польщі Дональд Туск, канцлер ФРН Фрідріх Мерц, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та інші високопосадовці. Крім того, представлена на заході і офіційна делегація з Черкащини.

Хто поїхав до Риму від Черкащини?

Від Черкащини для презентації проєктів із відбудови та відновлення у Римі відібрали представників трьох громад. Їх обрала відбірна комісія, яка оцінювала проєкти ще в Україні.

Мова про проєкти Корсунь-Шевченківської, Уманської та Водяницької громад. Відповідно представники цих громад, зокрема безпосередньо їхні очільники, і поїхали до Риму для презентацій проєктів. Також до столиці Італії поїхала і делегація Черкаської обласної військової адміністрації, зокрема заступник та радник начальника ОВА, відповідно Олександр Турченяк і Євген Глущенко.

Що презентуватиме Корсунь?

У коментарі “18000” секретар місцевої ради і виконувач обов’язків міського голови Віталій Мацюк розповів, що на заході громада презентуватиме низку проєктів, які переважно пов’язані із вирішенням проблеми водопостачання міста. Зокрема мова про покращення якості питної води у місті, а також облаштування сучасного водогону на трьох вулицях.

– У нас ще у 2014 році був розроблений німецький проєкт із реконструкції трубопроводу, втім реалізувати його ми тоді не змогли. Зараз фактично скомпонували три проєкти, пов’язані із водою, в один та презентуватимемо його, – каже очільник громади Віталій Мацюк.

Віталій Мацюк

Також посадовець додає, що громада має ще один проєкт – він пов’язаний із реабілітацією військових, вартість його реалізації – 26 мільйонів гривень.

– У нас у громаді працює потужний центр протезування, у який приїжджають пацієнти з усієї України. Зараз ми зробили розширення із 45 місць до 60 і хочемо облаштувати сучасний центр реабілітації, – зазначає Віталій Мацюк.

Також у громаді сподіваються віднайти донорів та інвесторів для реалізації ще низки проєктів, зокрема будівництва дитячого садка, який планували збудувати ще до початку повномасштабного вторгнення у межах програми “Велике будівництво”, втім зробити цього не вдалось. Є й інші ідеї.

– У нас зараз виділили три земельні ділянки, на яких потенційно можна встановити сонячні електростанції, ми сподіваємося знайти партнерів та інвесторів і для цього, – говорить Мацюк.

Окрім громадських проєктів з боку влади міста, у Римі представлятиме себе й місцевий бізнес. Зокрема, іноземних партнерів шукатимуть виробники продуктів харчування, які також присутні на заході.

Що презентуватимуть Водяники?

Невелика громада на Звенигородщині отримала право та можливість презентувати на заході два проєкти. Про це у коментарі “18000” розповів голова громади Руслан Каюк, який особисто вирушив до Риму.

– У нас відібрали проєкт із будівництва готельно-оздоровчого комплексу у межах меморандуму, підписаного між нами та сусідніми громадами із розбудови туризму, – говорить Каюк та додає, що окрім туристичної функції цей об’єкт має виконувати ще й оздоровчу та соціальну ролі.

Руслан Каюк

Концепція закладу передбачає можливість оздоровлення та реабілітації військовослужбовців разом з родинами. Зазначимо, що на території громади розміщений приватний лижний комплекс, що є унікальним для регіону об’єктом.

Крім цього туристичного проєкту, громада презентує також проєкт із будівництва заводу із переробки гарбузового насіння:

– У нас  у громаді традиційно вже сотні років так склалося, що невеликі фермерські господарства і одноосібники вирощують гарбузове насіння. Зараз це близько півтори тисячі гектарів, і вони продають його перекупам. Переробних комплексів у регіоні немає. Зерно просто забирають і відразу експортують до Європи. Відповідно переробка мала б можливість збільшити додану вартість тут – у громаді та регіоні, – каже Каюк.

Що презентують Водяники

Що презентує Умань?

У пресслужбі Уманської міської голови Ірини Плетньової пообіцяли надати коментар щодо участі в заході пізніше. Водночас поділилися інформацією про самі проєкти.

На конференції у Римі громада на чолі з Плетньовою презентуватиме два проєкти, пов’язані із будівництвом. Мова про смарткомплекс “Розумна Надія”, який передбачає будівництво на комунальній ділянці площею у 4.2 га 386 об’єктів житлового, комерційного та економічного призначення, а також створення 500 нових робочих місць. Комплекс мають розробити з використанням передових техніко-економічних рішень розумних міст та досвіду міжнародних партнерів, зокрема з Кореї. Повний бюджет проєкту – 83 млн євро.

Другим проєктом, який презентуватимуть уманчани, є будівництво мультифункціонального комплексу розвитку спорту, реабілітації та фізичного відновлення. Фактично мова про добудову проєкту, реалізація якого почалася до повномасштабного вторгнення і на який вже витратили майже 50 млн гривень, втім це лише 15 % від необхідного будівництва.  Загальну вартість робіт тут оцінили у майже  7,5 млн євро.

Проєкти, які презентують від Умані

Цікаво, що мер Умані брала участь і в торішній конференції з відновлення. Тоді Ірині Плетньовій вдалося знайти в Німеччині нове місто-побратима.

Що презентує Черкаська ОВА?

Профільний заступник Ігоря Табурця Олександр Турченяк, а також радник начальника ОВА Євген Глущенко презентуватимуть проєкти щодо розбудови індустріальних парків у Смілі та Золотоноші, проєкти щодо реконструкції будівель обласного госпіталю ветеранів війни та будівництва корпусу серцево-судинної хірургії обласного кардіоцентру, а також ще низку проєктів для громад. Також у коментарі “18000” чиновники повідомили, що у межах заходу планують підписати угоду про партнерство між Уманню та італійським містом Медічина.

Хто і як відбирав проєкти для презентації?

Проєкти, які презентують від Черкащини у Римі, проходили попередній відбір у межах конкурсу, оголошеного Міністерством розвитку громад та територій. Для участі в конкурсі потрібно було мати затверджену стратегію розвитку громади, а також інвестиційні профілі проєктів на порталі DREAM.

Зазначимо, що цей відбір не пройшов жоден проєкт безпосередньо від Черкас. У коментарі “18000” очільниця профільного департаменту місцевої ради Ірина Удод підтвердила цю інформацію. Вона зазначила, що до відбору подавали проєкти, зокрема, будівництва шелтера у Південно-Західному районі, а також розширення спроможності МСК “Дніпро” в частині реабілітації та відновлення військових. 

Додамо, що відбір та участь проєктів у конференції у Римі не гарантує їхнє майбутнє фінансування ані з боку міжнародних донорів, ані з боку державної влади та, відповідно, бюджету, втім суттєво підвищує шанси цього та допомагає знайти потенційних інвесторів.

Джерело: “18000


Новину створено за матеріалами сайту “18000” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “18000“.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь