Майстриня з бісереплетіння Тетяна Рєпа відкриває нові горизонти. Після багатьох років глибокого занурення у вивчення українських традицій – від прикрас та одягу та побуту – Тетяна реалізувала свою давню мрію, створивши простір для відродження та передачі культурної спадщини етностудію «ARELI».
Етностудія “ARELI” – затишний простір, створений з любов’ю до української культури та глибоким бажанням відродити забуті традиції. Про заснування студії розповідає ініціаторка проєкту Тетяна Рєпа.

“Вітаю в студії, етностудії ‘ARELI’! Це цікаве слово, яке вже викликало багато дискусій у нашому місцевому інтернеті”, – розповідає Тетяна. “Так, у моєї бабусі в селі, на кордоні з Росією, називали великі гойдалки. Це було місце збору молоді, де гойдалися багато людей. І в мене були такі ж «емоційні гойдалки»: робити чи не робити, актуально чи неактуально, треба чи не треба. Але я хотіла! І все ж таки, як маятник, гойдалка качнулася в потрібну сторону, і студія відкрилася”.
Тетяна Рєпа, знана майстриня бісероплетіння, розширює коло своїх захоплень, що тепер охоплює широкий спектр українського декоративно-ужиткового мистецтва.

«Етностудія “ARELI” відкрила свої двері цього року, напередодні Великодня. “Довго я про це думала, довго мріяла. Чому саме перед Великоднем? Напевно, це як весна, початок чогось нового, нового життя”, – пояснює Тетяна. Першим заходом, який провели у студії, було писання писанок. “Ми робили крапанки для найменших, писанки для дітей і дорослих. Яйце ж – це символ початку нового всесвіту. Так у нас все й стартануло. Мрія, яка виношувалась багато років, за два тижні народилася і втілилася в життя”.

Автор: З Фейсбуку Тетяни Рєпи
“Життя показало, що я не можу зосереджуватись на чомусь одному. Спочатку це були прикраси з бісеру, я цим займаюся з дитинства. Потім почала заглиблюватись в історію бісеру на наших теренах, звідки його завозили, як виготовляли. Почала з’являтись література”, – ділиться Тетяна.
“Далі підтягнулися українські строї, жіночі та чоловічі. Є повір’я, що Гердан – це чисто чоловіча прикраса, яку жінки перетягнули собі. Ні, це і чоловіча, і жіноча прикраса. ‘Гердан’ – це взагалі все, що носилось на шиї, бо перекладається з турецької як ‘шия’. Тож все, що було шийною прикрасою, називалось герданом”, – пояснює майстриня.

Згодом до цих захоплень додалася вишивка. “Зараз все наше рідне дуже актуальне, його потрыбно відроджувати. З повномасштабним вторгненням ми, українці, зрозуміли, що для нас дуже важливе наше коріння, яке нас змушували забути”, – підкреслює Тетяна. “Нас переселяли, спалювали наші речі, знущали голодоморами. Тому ми прийшли до того, що треба відроджувати свою культурну спадщину. І я думаю, що для нашого регіону це надзвичайно вчасно та актуально, адже саме Сумщина найбільше постраждала від сусіда”.

Автор: З Фейсбуку Тетяни Рєпи
У студії “ARELI” відроджуватимуть традиції. Починають з найпростіших майстер-класів, як-от писанки – “це вже нематеріальне мистецтво нашої країни”.
Нині у етностудії можна створити різноманітні речі, зокрема одяг, аксесуари, предмети декору та навіть обереги з вибійки. Вибійка, як техніка нанесення малюнка на тканину, відкриває широкі можливості для творчості та декоративного оздоблення різних поверхонь.

«Зараз дуже актуальна вибійка. “Чому вибійка? Що було до вишивки? Наші пращури завжди прикрашали свій одяг, намагалися бути гарними. Щоб вишивати, потрібна голка і кольорова нитка, а це багато процесів. Простіше взяти дерев’яний штампик, фарби з природних матеріалів і нанести на тканину. Це набагато швидше і красиво», – розповідає Тетяна.

Хоча вибійка прийшла з Месопотамії, на теренах України вона вкорінилася саме на Королевеччині – це наш регіон. “На майстер-класах я завжди даю трошки історичного аспекту, а потім ми працюємо, поєднуючи традиції з сучасністю”, – зазначає майстриня. У планах – проведення майстер-класів з виготовлення прикрас, мотанок. Тетяна також мріє відроджувати різні українські обряди.

Автор: З Фейсбуку Тетяни Рєпи
Тут можна зануритися у світ українських традицій, дізнатись щось цікаве, спробувати самому створити витвір декоративно-ужиткового мистецтва і відчути себе частиною багатої культурної спадщини, яка відроджується просто на очах.
Запрошуємо всіх, хто цікавиться декоративно-ужитковим мистецтвом доєднатись до Телеграм-каналу етностудія “ARELI.
Джерело: “ШосткаNews.City“
Новину створено за матеріалами сайту “ШосткаNews.City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “ШосткаNews.City”.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь