У столиці Богларії Софія 7 червня 2025 року відбулась прем’єра документального фільму «Врятуй», присвяченого історії родини відомого українського інженера болгарського походження, яка опинилася у водяній пастці після підриву дамби Каховської гідроелектростанції, пише Василь Жуківський у виданні «Українські вісті» в Болгарії.
Прем’єра відбулась в культурному центрі, що розташований у Центральних халах. Йдеться про Афанасія Дерменжі та його дружину Марію, які зилишились у своєму будинку в Олешках після початку російської окупації. Після підриву дамби Каховської ГЕС вони не встигли евакуюватися і опинилися в пастці, оточеній водою.
Тоді онук Дерменжі — Сергій Зейналов — втратив із ними зв’язок і почав записувати відеощоденники, в яких документував пошуки своїх рідних. Розгублений і схвильований, Зейналов разом із другом, журналістом Максимом Хотиленком, вирішили вирушити до Херсона з надією визволити бабусю і дідуся та повернути їх на підконтрольну Україні територію.
Під час цієї важкої і драматичної подорожі Сергій і Максим зустрічалися з волонтерами, військовими й місцевими мешканцями, яким вдалося втекти з окупованих територій лівого берега Дніпра. Саме ці розмови, а також відеощоденники Зейналова і Хотиленка лягли в основу документального проєкту «Врятуй».
Марія та Афанасій Дерменжи
Фото: https://ukrpressbg.com/
Автор: https://ukrpressbg.com/
«Основна мета фільму — показати силу, єдність і самопожертву українців. На прикладі родини мого друга з окупованих Олешок ми хочемо продемонструвати, що навіть попри масштабні трагедії, війну і окупацію, люди не здаються — вони продовжують вірити і боротися. «Врятуй» — це не про біль, а навпаки, про натхнення та силу духу», — розповів режисер стрічки Максим Хотиленко.
Перед показом у Софії Сергій Зейналов звернувся до глядачів онлайн чудовою болгарською мовою, зазначає болгарський журналіст: «Ми прагнули передати біль війни, силу сімейних зв’язків і важливість людяності в найважчі моменти», — поділився він.
Сергій Зейналов звертається до глядачів
Фото: https://ukrpressbg.com/
Автор: https://ukrpressbg.com/
Тоді хлопцеві не вдалося евакуювати бабусю й дідуся, бо росіяни почали обстрілювати маршрут, яким він хотів вивезти їх до Херсона. Урешті-решт, подружжю довелося добиратися обхідним шляхом — через територію Росії — до українського кордону, потім до Сумської області, а звідти — до Києва, де їх зустрів онук.
Фільм «Врятуй» справив сильне враження на глядачів у Центральних халах. Багато хто не стримував сліз — адже серед присутніх було чимало людей саме з Херсонщини.
Показ організувало Посольство України в Болгарії. Його відвідали не лише українці та болгарські друзі України, а й іноземні дипломати. Перед присутніми виступила Надзвичайна і Повноважна Посолка України в Болгарії Олеся Ілашчук. Вона нагадала, що два роки тому росіяни підірвали дамбу Каховської ГЕС, що призвело до загибелі людей, страждань, евакуації тисяч жителів регіону та екологічної катастрофи, яку слід кваліфікувати як злочин проти людяності.
Олеся Ілащук на прем’єрі стрічки
Фото: https://ukrpressbg.com/
Автор: https://ukrpressbg.com/
Джерело: “Кавун.City“
Новину створено за матеріалами сайту “Кавун.City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “Кавун.City“.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь