КИЇВ, 27 травня 2025 року — Провідні українські експерти з питань безпеки, політики та соціального розвитку провели круглий стіл «Шляхи зміцнення суспільної стійкості України: експертиза на основі цінностей» та обговорили критично важливі для країни питання національної стійкості в умовах війни.

Захід, що тривав годину в інформаційній агенції «Інтерфакс-Україна», зібрав представників сектору безпеки та оборони, органів влади, громадянського суспільства та експертного середовища. Організаторами виступили Консервативна Платформа (спільний проєкт ГО «Фонд сприяння демократії» та Фонду Ганнса Зайделя в Україні) у партнерстві з Українським безпековим клубом.

Вступне слово організаторів

Відкриваючи захід, Юрій Гончаренко, голова Українського безпекового клубу та ГО «Фонд сприяння демократії», окреслив ключові виклики: «В умовах безпрецедентних викликів, з якими стикається наша держава, питання національної стійкості набуває нового значення. Як сформувати ефективну модель суспільної згуртованості? Які механізми допоможуть Україні зберегти баланс між безпекою та свободою? Саме на ці запитання ми сьогодні шукатимемо відповіді».

Олена Максимова, представниця Фонду Ганнса Зайделя в Україні, долучившись до дискусії онлайн, зазначила, що українська та європейська єдність має бути зумовлена не лише наявністю спільного ворога, а насамперед спільними цінностями. «В цьому процесі християнська консервативна думка має відігравати важливу роль. Вона здатна сформулювати не лише ідеали, а й практичні підходи у сфері освіти, сімейної політики, медіа, етики влади тощо. Сьогодні Україна потребує таких лідерів та управлінців, які готові не лише керувати, а служити і які мають владу як покликання, а не як привілей», – додала Максимова.

Олексій Івашин, координатор Ініціативної групи Громадсько-військового руху, наголосив на важливості системного підходу: «Ми не можемо будувати національну стійкість фрагментарно. Потрібна комплексна стратегія, яка об’єднає зусилля держави, суспільства та кожного громадянина».

Андрій Юсов, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, окреслив ключові виклики для держави: «Багато українців сьогодні прагнуть швидкого миру — це цілком природно. Ми всі хочемо повернутися до життя без тривог, без вибухів, без втрат близьких. Але неприємна правда полягає в тому, що найближчі роки, а можливо й десятиліття, колишнього мирного життя вже не буде».

Юсов зазначив, що подальших випробувань та ворожих атак зазнає саме українська єдність: «Одна зі складових цього – атаки на українських військових, яких намагатимуться дискредитувати в очах українського суспільства, зокрема, пояснювати, що «не все так однозначно». Дискредитація військових, які користуються колосальним довірою і підтримкою в країні, безумовно, це складова гібридної інформаційної війни Путіна проти України і українців».

Сергій Дем’янов, представник БО «Фонд дослідження майбутнього», акцентував увагу на інформаційній складовій: «Інформаційна оборона — це не менш важливий елемент оборонної демократії, ніж військова. Наші дослідження показують: суспільство, яке не може захистити свій інформаційний простір, приречене програти війну за уми. Росія веде проти нас не просто військову агресію, а цивілізаційну війну, де дезінформація та маніпуляції — така ж зброя, як танки та ракети».

Презентація аналітичних матеріалів

Центральною частиною заходу стала презентація аналітичних записок «Християнсько-демократична експертиза», яку зробив Юрій Гончаренко. Документ охоплює чотири ключові сфери — економіку, політику, соціум та культуру — пропонуючи комплексний підхід до вирішення національних викликів через призму цінностей.

«Наше дослідження — це не просто аналіз проблем, а конкретні рекомендації, як побудувати суспільство, де людська гідність, солідарність та відповідальність стають основою для прийняття рішень», — зазначив Гончаренко. «Проєкт Консервативна Платформа розпочався у 2016 році. Ми не з тих консерваторів, які виникли як гриби після дощу після перемоги Трампа. Підтримка Фонду Ганнса Зайделя в 2024 році дозволила нам знайти однодумців, та долучитися до Українського безпекового клубу. Сьогоднішнє дослідження — це результат багаторічної роботи над питанням: як побудувати суспільство, яке буде одночасно сильним і гуманним, захищеним і вільним»

Олексій Івашин, координатор Ініціативної групи Громадсько-військового руху та ветеран російсько-української війни, висвітлив проблеми стійкості української нації у війні, котра стала екзистенційним викликом для нашого суспільства та закликав не просто окреслити проблеми, а вийти на практичні моделі зміцнення стійкості через систему цінностей.

Він також акцентував увагу на моделі оборонної демократії, що передбачає безумовне збереження всіх демократичних процедур та стандартів одночасно зі зміцненням єдності між усіма верствами українського суспільства – військовими, ветеранами та цивільними громадянами – як запоруки перемоги України та її майбутнього процвітання.

Центральними пунктами оборонної демократії Івашин назвав всебічну підтримку Сил оборони України, підвищення суспільної поваги до захисників держави, престижу військової служби та важливості виконання громадянських обов’язків.

Також експерт наголосів на необхідності виховання молоді в дусі національно-патріотичних цінностей та готовності до захисту України і відзначив важливість сприяння ветеранам і членам їхніх родин у реалізації законних прав та інтересів.

Івашин зазначив, що для розбудови оборонної демократії Громадсько-військовий рух вже концентрує увагу на проведенні навчань з військової справи та наданні домедичної допомоги для молоді, просвітницькій роботі серед громадян України, щодо необхідності захисту держави та готовності до протидії загрозам, волонтерській підтримці, організації національно-патріотичних і громадських заходів, спрямованих на зміцнення національної єдності, наданні підтримки ветеранам та їхнім родинам (адвокація, юридична допомога, інформаційний супровід).

Також він зазначив, що однією з відповідей на згадані виклики, є ротаційна модель військової служби, котра може бути справедливим і рівномірним навантаженням тягаря війни на все суспільство з метою відновлення сил українських оборонців.

Експертна дискусія

Андрій Юсов, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, наголосив, що: «Тільки коли агресор знатиме, що відповідь на його агресію буде жорстка і безжальна, він не нападе. Тільки коли весь вільний світ і надалі бачитиме нашу рішучість давати відсіч злу, він підставить плече.

Україна приречена будувати потужну систему безпеки, зробити оборону і захист країни головним пріоритетом не лише держави, а і всього суспільства. Одним з елементів цього є принцип “Або в Силах оборони, або для Сил оборони”. Це не мілітаризація, це реалізм — усвідомлення того, що наша свобода вимагає постійної готовності її захищати».

Ярослав Божко з Центру політичних студій «Доктрина» наголосив на важливості ціннісного виміру політики та громадської діяльності, а також безпеки як однієї з базових цінностей: «Велику роль безпека починає набувати саме як одна з фундаментальних цінностей, поряд зі свободою і матеріальним комфортом. І можемо сказати, що якоюсь мірою лише війна підводить нас до того, що в якісь моменти це може виявитися найбільш фундаментальною цінністю, тому що заради неї люди жертвують і свободою, і матеріальним комфортом».

Сергій Дем’янов, представник БО «Фонд дослідження майбутнього», наголосив на важливості соціальної згуртованості: «Наші дослідження показують тривожну тенденцію — рівень соціальної згуртованості знижується. Це природний процес для тривалої війни, але ми маємо активно протидіяти цьому через конкретні програми та ініціативи».

Під час дискусії учасники детально обговорили чотири ключові питання:

Зміцнення суспільної згуртованості в умовах тривалої війни. Експерти погодилися, що емоційна мобілізація 2022 року потребує трансформації в більш стійку, інституційно підтриману солідарність.

Баланс безпеки та свободи. Дискусія показала необхідність знайти українську модель, яка забезпечить національну безпеку без втрати демократичних цінностей.

Відповідальна політика як відповідь на виклики. Учасники наголосили на важливості переходу від популізму до політики, заснованої на цінностях та довгостроковому баченні.

Практичні кроки до побудови мережі відповідальних політиків. Обговорено конкретні механізми формування нової політичної культури в Україні.

Завершуючи захід, Юрій Гончаренко підсумував результати дискусії: «Сьогоднішня розмова показала, що в українському експертному середовищі є розуміння викликів та готовність шукати рішення. Ми не можемо дозволити собі розкіш чекати кращих часів для впровадження ціннісно орієнтованої політики. Війна — це не привід відкладати реформи, а стимул робити їх більш глибокими та системними».

Організатори повідомили, що матеріали дослідження «Християнсько-демократична експертиза» опубліковані для широкого обговорення, а Консервативна Платформа планує продовжити серію експертних дискусій щодо формування ціннісно орієнтованої політики для України.

Трансляція заходу доступна на YouTube-каналі Інтерфакс-Україна для всіх, хто не зміг взяти участь особисто, але зацікавлений у обговоренні шляхів зміцнення суспільної стійкості України.

Аналітичні записки «Християнсько-демократична експертиза» опубліковані на сайті Консервативної Платформи та доступні до скачування:

https://conservative.org.ua/2025/05/27/analitychni-zapysky-khrystyiansko-demokratychna-ekspertyza

Автор: Майданюк Валерій

Залишити відповідь