В окупаційних структурах росіян на території окупованої частини Херсонської області продовжують працювати фейкові структури, які мають в назві «херсонський» або «херсонська», але до Херсона стосунку не мають. Одна з таких структур — окупаційний «обласний краєзнавчий музей». Кавун.City розповідає, що зараз із музеєм і як він працює.

Про те, що росіяни захопили Херсонський обласний краєзнавчий музей, стало достеменно відомо 1 травня 2022 року: тодішня очільниця музею Тетяна Братченко вийшла в ефір окупаційних каналів і активно просувала російські наративи. Разом із нею у відео окупантів також брала участь інша працівниця музею Тетяна Шандра. Наприкінці жовтня 2022 року Братченко повідомили про підозру у держзраді. Щодо Братченко триває судовий розгляд справи за відсутності обвинуваченої — вона перебуває на окупованій території України (ймовірно в Криму). Власне саме Братченко очолила окупаційну структуру за росіян.

Але згодом її замінили на Шандру і нині у окупантів обласний краєзнавчий музей очолює саме Тетяна Шандра — з 10 квітня 2024 року. Музей за російським законодавством, яке щодо окупованих територій не визнають у цивілізованому світі, зареєстрований у окупованому Скадовську.

ЕГРЮЛ

Фото: ЕГРЮЛ

Автор: ЕГРЮЛ

Якщо Братченко вже судять на території України понад два роки, то Тетяні Шандрі підозру оголосили у червні 2024 року. Її підозрюють в активній участі в інформаційній діяльності у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України. Цікаво, що Шандра народилась 24 серпня 1980 року, тобто День незалежності України, щодо якої вона поширює брехливі тези, припадає на день її народження.

Для того, щоб Братченко не продала швиденько своє майно у Херсоні, їй заборонили ним користуватись. Кошти з рахунків вона вивести встигла — на них лишились 44 гривні. А от майно обмежити від продажу встигли. Де зараз Братченко, яка ймовірно просто вийшла на російську пенсію (їй 75 років), невідомо, але востаннє її бачили в окупованій частині Херсонщини.

Тетяна Шандра (праворуч) та Наталя Десятова під час російського заходу

Фото: Окупаційне джерело

Автор: Окупаційне джерело

Активною Шандра була і під час російського «побєдобєсія» — коли росіяни влаштовували пропагандистські заходи до 9 травня. Фактично музей перетворили на установу, яка обслуговує росіян у їхній пропаганді.

Тетяна Шандра

Фото: Окупаційне джерело

Автор: Окупаційне джерело

Пропагандистська виставка в окупованій Херсонщині

Фото: Окупаційне джерело

Автор: Окупаційне джерело

Пропагандистська виставка в окупованій Херсонщині

Фото: Окупаційне джерело

Автор: Окупаційне джерело

Активно нині Тетяна Шандра висловлюється щодо декомунізації та деколонізації на півдні України. Зокрема у росіян вважається «експерткою» з одеських перейменувань топонімів

Висловлювання Шандри в окупаційних медіа

Фото: Окупаційне джерело

Автор: Окупаційне джерело

І Тетяна Братченко, і Тетяна Шандра робили все можливе, аби сприяти росіянам у пограбуванні музею. Журналісти Kyiv Independent у січні 2025 року презентували документальний фільм, в якому розкрили імена причетних до пограбувань обидвох музеїв у Херсоні. В. о. директорки Херсонського обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова розповіла, що при відступі з міста окупанти викрали близько 23 тисяч артефактів та частину технічного устаткування, зруйнували та пошкодили експозиційне обладнання музею. А нині історична будівля – мішень для російських атак. Загалом до окупації росіянами в Херсонському обласному краєзнавчому музеї налічувалось близько 193 тисяч експонатів.

Ось тут можна переглянути документальну стрічку Kyiv Independent

Після перегляду фільму в.о. директорки Херсонського обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова, відповідаючи на питання глядачів, зазначила, що офіційної команди евакуювати колекцію краєзнавчого музею не було, а Тетяна Братченко особисто заборонила Ользі Гончаровій приходити до музею, коли пані Ольга запропонувала допомогу у порятунку колекції музею.

Зараз структура, яку окупанти називають херсонським обласним краєзнавчим музеєм, — це кілька кімнат у приміщенні у Скадовську, де зареєстрували чимало херсонських організацій за російським законодавством. Це відсутність як такого приміщення і стратегічного бачення розвитку музею. Кілька працівників на чолі з окупаційною директоркою відвідують російські пропагандистські заходи та повторюють російські тези. Здебільшого йдеться про все загалом — жодних поточнень щодо колекцій, жодних цінних експозицій, жодної наукової діяльності. Де знаходиться переважна більшість артефактів, невідомо, але за свідченнями очевидців, — їх вивезли в окупований Крим та Санкт-Петербург.

Такі тепер експонати у псевдомузеї в окупованій Херсонщині

Малюнок росіян

Фото: Окупаційне джерело

Автор: Окупаційне джерело

Джерело: Кавун.City


Новину створено за матеріалами сайту Кавун.Cityв межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту Кавун.City“.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь