В четвер, 15 травня, у Тернополі відбулося перше виїзне засідання Українського безпекового клубу. У заході взяли участь військовослужбовці, ветерани, науковці, волонтери, представники місцевого самоврядування та бізнесу, історики та експерти.

Олексій Івашин, Віктор Устенко, Юрій Гончаренко

Дискусію модерували голова УБК Юрій Гончаренко та координатор тернопільського осередку УБК Віктор Устенко. Учасники заходу обговорили питання взаємодії громадянського суспільства та Сил оборони України, посилення згуртованості та стійкості українського суспільства, а також концепцію оборонної демократії, що передбачає непохитну відданість демократичним цінностям із реалістичним підходом до безпекових викликів.

Богдан Бутковський – в центрі

У заході взяли участь голова Тернопільської обласної ради Богдан Бутковський, секретар Тернопільської міської ради Ігор Гірчак, заступник керівника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими представник ГУР Андрій Юсов, депутат Тернопільської обласної ради Тарас Дячун, представник Ради родин загиблих при Міністерстві у справах ветеранів Віталій Лабуткін, головний тренер «Школи виховників джур» та експерт з національно-патріотичного виховання Микола Бігус, історик Микола Лазарович, співзасновник Західноукраїнського оборонного кластера Руслан Савчишин, директор навчально-наукового центру соціально-психологічної підтримки та резильєнтності Оксана Шандрук та майор Національної гвардії Юрій Гуцул.

Віталій Лабуткін і Андрій Юсов

Особливу увагу учасників заходу привернула тема національно-патріотичного виховання дітей та молоді. За словами Миколи Бігуса, найважливішою проблемою у цій сфері є брак контролю інформаційного простору з боку батьків та держави.

«Один зі способів вирішення цієї проблеми – якісна зайнятість дітей. Дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Джура», яку ми зараз активно розвиваємо в Україні, – це інструмент, який працює. Його потрібно активно використовувати та зробити частиною системної державної політики»

зазначив Бігус.

Однією з важливих тем дискусії стала концепція оборонної демократії, яку презентувала ініціативна група Громадсько-військового руху, що об’єднує військових, ветеранів та їх родини, волонтерів та громадських діячів з усієї країни. Як розповів координатор Громадсько-військового руху Олексій Івашин, ця концепція передбачає не лише захист держави, але й збереження демократичного ладу. «Мета нашої організації – єднання українського суспільства і підвищення його стійкості в умовах повномасштабної війни, яка триває», – заявив Івашин.

Андрій Юсов наголосив, що сьогодні надважливим завданням для українців є побудова демократичної, але водночас мобілізованої та ефективної держави, готової до протистояння ворогу та внутрішнім загрозам.

«Дуже важливо організовувати такі зустрічі у регіонах і обговорювати у колі людей, які представляють різні галузі, стратегічно важливі для розвитку України теми. Це справді була якісна дискусія, яка, я переконаний, дасть хороші результати», – також підкреслив Юсов.

Також на засіданні клубу йшлося про важливість підтримки родин загиблих військовослужбовців. Віталій Лабуткін наголосив на необхідності надання їм якомога більшої допомоги від органів місцевої влади, індивідуального підходу до кожного та всебічної інформаційної підтримки.

За словами Богдана Бутковського, українське суспільство має стати мілітаризованим і сприймати війну яке невід’ємний елемент нашого існування: «Війна для кожного суспільства – це як виклик так і можливості. На мою думку, українці мають перетворити цю загрозу на елемент національної свідомості, національного зростання. Іншого шляху окрім мілітаризації в нас немає».

Також було обговорено тему ставлення до ветеранів у громадському транспорті та державних установах. За словами ветерана російсько-української війни, історика, професора Тернопільського національного економічного університету Миколи Лазаровича дуже важливо, щоб захисники відчували вдячність від українців, а не докірливий погляд він водіїв у маршрутках через те, що вони їдуть безкоштовно. «З таких дріб’язкових фактів складається загальне враження. І ми мусимо його змінити на краще», – підкреслив Лазарович.

Під час зустрічі також говорили про проблеми, з якими сьогодні стикаються підприємства українського оборонно-промислового комплексу. Зокрема, співзасновник Західноукраїнського оборонного кластеру Руслан Савчишин зауважив, що для виробників оборонної сфери дуже важливими є державні замовлення терміном на півроку-рік: «Є частинка замовлень на три місяці. Щоб компанія могла вижити, їй потрібно реалізовувати продукцію. Один з варіантів – дозволити регульований експорт. Це якраз те, що Україна може дати світу, можемо це назвати безпековими технологіями».

У фінальній частині засідання Олексій Івашин зробив доповідь про демографічну ситуацію в Україні та можливі підходи до її покращення.

Під час засідання клубу було піднято низку актуальних проблем українського суспільства та держави, а також окреслено можливі шляхи їх розв’язання. Надалі організатори заходу планують проводити такі дискусії у різних регіонах України. За результатами зустрічей буде напрацьовано практичні рішення, які пропонуватимуться органам державної влади.

Український безпековий клуб – майданчик, який об’єднує представників Сил безпеки і оборони, влади та місцевого самоврядування, аналітичних центрів, науковців, громадських та політичних діячів, підприємців, які координують свою діяльність для забезпечення стабільного розвитку України, досягнення сталого миру, подолання внутрішніх протиріч та сприяння соціальній згуртованості.

Автор: Редактор

Залишити відповідь