«Свобода, рівність, демократія, повага до кожного життя. Слова, якою б мовою вони не звучали для всіх нас у Європі однаково цінні, однаково важливі. Ми довели, що наша єдність є найбільшою силою. Коли всі в Україні об’єдналися заради свого майбутнього у Європі й коли всі у Європі об’єдналися довкола України» (Володимир Зеленський).
9 травня в Україні третій рік поспіль відзначається День Європи. День пам’яті та примирення ми вшановуємо разом із країнами всього світу. Ми не святкуємо день перемоги разом з росіянами. 9 травня відтепер став датою, яка символізує єдність України з Європейським Союзом. У Києві, Львові, Харкові та в інших містах України відзначили це свято по особливому.

У КИЄВІ провели акцію підтримки вступу України до ЄС. На майдані Незалежності зібралися активісти, волонтери, військові й політики деяких європейських країн. Під час акції учасники підписали прапор ЄС іменами журналістів, які загинули від рук росіян, зокрема Вікторії Рощиної, яку вбили в російському полоні. У Національній філармонії В День Європи військовослужбовці разом із музикантами з усієї України виконали Дев’яту симфонію Людвіга ван Бетховена, в якій у фіналі звучить гімн ЄС. 9 травня у Києві запланована зустріч міністрів закордонних прав Європи.
У ЛЬВОВІ на площі Ринок підняли прапор Європейського Союзу. Це зробили діти війни: Яна Стерненко, яка втратила ноги під час ракетного удару і Маркіян Мазур – переможець міжнародних олімпіад. До Львова прибули делегати 35 держав, членів ЄС та Ради Європи.
У ХАРКОВІ напередодні Дня Європи на станції метро «Історичний музей» відбувся концерт симфонічного оркестру Харківського Національного театру опери та балету. Прозвучали відомі твори: Гімн ЄС (фінал 9-ої симфонії) Бетховена, Кайзер-вальс Штрауса, увертюри Россіні, увертюри Лисенка… Завершенням концерту став Гімн України. Рух метро не зупинявся.


ДЕНЬ ЄВРОПИ В ОХТИРЦІ
В Охтирці здавна святкують День Європи. Це свято було започатковане «Євроклубом» охтирської гімназії. І там у кінці травня було досить цікаво, змістовно і атмосферно. Цьогоріч святкування Дня Європи відбулося у самому центрі Охтирки, що дуже символічно. Охтирка зазнала руйнувань, але не здалася. Охтирка, як і вся Україна, була і є форпостом Європи.
Організатором святкової події стала Охтирська міська бібліотека. Спеціалісти своєї справи, бібліотекарі, підготували яскраву інформаційну експозицію «Охтирка за європейські цінності», тематичну виставку «Україна – ЄС: разом у спільне майбутнє», та провели вікторину «Європа на твоїй долоні» і «Магія далеких країн». Охтирчани охоче долучалися до гри, відгадували питання, дізнавалися більше про цікаве у своїх сусідів. За це отримували прапорець ЄС та якоїсь європейської країни.
У бібліотеці наразі дуже багато перекладної літератури європейських письменників. І ми маємо змогу відкривати для себе нові літературні імена та більше дізнаватися про життя у Європі колись і тепер. Єврозона стала відкритим простором для кожного охтирчанина, переселенця, гостя, місцем, де можна було не лише дізнатися про ЄС, культури країн та інституцій, а й відчути себе частиною великої європейської родини.

ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ ІСТОРІЇ
Ми вирішили дізнатися думки окремих українців щодо значення Дня Європи в Україні.
Наталка Тесменецька (Охтирка), бібліотекарка, організаторка вікторини: «Ми поставили собі за мету звернути увагу жителів громади на значення цього свята як символи єднання, миру, солідарності та подяки країнам ЄС за їхню рішучу та всебічну підтримку, яку вони нам надають. І нам це вдалося».
Григорій Бондаренко (Португалія): «В Португалії за це свято не згадується взагалі. Я впевнений, що більшість населення країни не знають за ті події далеких років Другої світової війни. В Португалії війни не було, вони не були окуповані ворогом, а були їхніми союзниками, оскільки при владі був диктатор Салазар, і країна в той час виготовляла певну продукцію для рейху. Португалія – це країна, яка не зазнала лиха і горя, їм цього не зрозуміти. З перших днів повномасштабної війни росії проти України португальці долучилися до гуманітарної допомоги. Всі за війну говорили. З часом це трохи затихло, а зараз, взагалі, рідко хто питає і згадує про це. Живуть своїм життям».
Олена Урчик (Суми): «Насамперед, це дружба, єднання, взаємодопомога, переосмислення історії щодо перемоги радянського союзу у Другій світовій війні. Ми вдячні Європі за допомогу, яку вони нам надають із самих перших днів повномасштабного вторгнення росіян в Україну. Така сила людей виїхала за кордон із 2022 року. Європейські країни нам всіляко допомагали. Я вважаю, що це свято не політичне, а дуже людське, всенародне. Це не те що влаштували в росії 9 травня – рашисти святкують перемогу над фашистами. Не дай бог такого свята».
Алла Гончаренко, охтирчанка: «Зараз я в Німеччині. Працюю. Тут чисто, квітково, люди спокійно працюють, відпочивають. Тут мир і налагоджене комфортне життя. Я хочу, щоб і в Україні так було. Насамперед, мирне життя, щоб не було корупції, щоб закон був однаковий для всіх, це про верховенство права, що є складовою європейських цінностей. День Європи означає надію, що так буде і в Україні. Я хочу додому».
Федір Чернов (Охтирка-Київ): «Для мене День Європи – це знак об’єднання різних народів задля спільного успіху, розвитку й слідкування власним цінностям».
Слава Україні! Слава ЗСУ!

Джерело: “Ворскла1930


Новину створено за матеріалами сайту Ворскла1930в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту Ворскла1930“.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь