Росіяни намагались зірвати захід херсонської бібліотеки, присвячений Дню пам’яті геноциду кримськотатарського народу. Журналісти Кавун.City стали свідками невдалої і вже звичної спроби росіян зривати заходи в Україні.
Херсонська централізована бібліотечна система у партнерстві з ГО «Центр сприяння інфрмаційним технологіям імені Стіва Джобса» напередодні роковин депортації кримськотатарського народу проводила інтерактивну гру «Наш Крим: неросійські історії українського півострова». Це традиційний захід бібліотечної системи: в онлайн-квізі учасники відповідають на питання, пов’язані з історією того чи іншого періоду. Сьогоднішній захід був присвячений історії кримськотатарського народу.
Афіша заходу херсонської бібліотеки
Фото: Афіша заходу херсонської бібліотеки
Автор: Афіша заходу херсонської бібліотеки
Оскільки захід був відкритий, до нього могли долучитись усі охочі. Тому цілком прогнозовано увірвались росіяни, які спочатку нецензурно вилаялись, а потім увімкнули на сильну гучність лезгінку. Чому лезгінку — народний танець лезгинів, поширений серед гірських народів Кавказу, — незрозуміло, але бібліотекарі сказали, що для них це звично: росіяни часто так роблять.
Організатори заходу були готові до провокації, тому записали спробу провокації та швидко видалили усіх провокаторів. До слова, провокаторів було багато — вони пробували доєднатись іще раз. Втім, не вдалось.
Запис провокації росіян під час заходу херсонської бібліотеки
Інтерактивну гру успішно провели та поспілкувались на тему історії кримських татар.
Нагадаємо, що у Херсоні російськими обстрілами сильно пошкодили і меморіал пам’яті жертвам геноциду кримських татар, який відкрили у 2019-му році та заклали алею пам’яті. Пам’ятник став першим на материковій Україні, присвячений цій темі. Меморіальний знак пошкодили осколки російських снарядів, що влучили до кіноконцертної зали «Ювілейний».
Депортація кримських татар з Криму відбувалася впродовж 18 – 20 травня 1944 року. За два дні з півострова радянські силовики насильно переселили до 194 тисяч осіб.
Верховна Рада окремою постановою визнала депортацію геноцидом кримськотатарського народу, а у 2019-му прокуратура Автономної республіки Крим оголосила про підозру у його вчинені колишньому керівництву СРСР.
Тема депортації кримських татар — ненависна для росіян: вони не лише намагаються маніпулювати на цій темі, а й зривають будь-які можливості про це нагадувати. Тому подібні провокації стали звичними, зокрема і для учасників заходу.
Організатори заходу зазначили: «Ми, на жаль, вже звикли до подібного. Та ми розуміємо, що росіяни просто залякують — аби ми максимально боялись проводити заходи. У росіян нічого не вийде: наші заходи модерують, ми доволі швидко на все реагуємо. Сьогодні ця провокація лише підсилила бажання продовжувати гру і поговорити саме про історію кримських татар».
Гру успішно провели, а троє переможців отримають невеличкі призи. Серед учасниць була зокрема Лейла Джаксім, голова кримськотатарського культурно-спортивного центру «Куреш», яка стала єдиною з учасниць, хто цілком прогнозовано надав правильні відповіді на всі 15 запитань.
А ми хочемо також згадати у день фіналу «Євробачення» 2025 року переможний виступ Джамали на конкурсі 2016 року з піснею, присвяченою саме депортації кримських татар: злочину СРСР, якому немає виправдання і який Росія злочином не вважає.
Seninleyiz! Biz kazanacağız!
Переможна пісня Джамали на Євробаченні 2016 року
А щоб розповісти дітям про трагедію депортації кримських татар, також пропонуємо ролик, який озвучила Джамала
Джерело: “Кавун.City“
Новину створено за матеріалами сайту “Кавун.City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “Кавун.City“.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь