21 квітня 2025 року Херсонський міський суд заочно визнав винною Наталію Десятову — колишню співачку, яка під час російської окупації очолила окупаційну структуру «Херсонський обласний художній музей імені Шовкуненка» за призначенням окупаційної влади. Кавун.City розповідає деталі.

Отже, Десятову засудили до 12 років позбавлення волі, 15 років заборони обіймати державні посади та повної конфіскації майна.

Що інкримінували

За даними слідства, Десятова добровільно погодилася стати директоркою музею вже після захоплення Херсона. Як «очільниця закладу», вона давала численні інтерв’ю проросійським медіа (ТАСС, Readovka, Kherson.life тощо), публічно підтримувала «входження Херсонської області до складу РФ» та організовувала пропагандистські виставки, зокрема — «Калінінград–Херсон: назавжди разом».

У цих виступах Десятова прямо називала Росію «нашою сім’єю», заявляла, що музей «віджала попередня влада», та просувала тези кремлівської пропаганди про «єдність народів». Слова з її інтерв’ю, за висновками експертів, «створювали інформаційні приводи для антиукраїнської кампанії РФ і шкодили інформаційній безпеці України». Ось приміром з вироку суду: «Мы открываем наш городской выставочный зал. Этот зал давно уже стоял закрытый. Его прошлая власть хотела у нас его отжать, у города. Видимо, им ни культура, ни искуство — ничего не нужно было, но нам это все надо» (мовою оригіналу).

До речі, зали художнього музею «стояли закриті» через реставрацію, яку почали в музеї перед окупацією. Так «не нужно было», що аж реставрували. А окупантам настільки було не до музеїв, що художнім вони активно зайнялись лише на п’ятий місяць окупації.

Суд не побачив тиску чи примусу: Десятова обійняла «посаду» добровільно

Засідання проходило за спеціальною процедурою — без присутності обвинуваченої (in absentia), оскільки Десятова — на окупованій частині Херсонщини. Суд визнав, що Десятова не перебуває на підконтрольній Україні території, ухиляється від правосуддя і перебуває у міжнародному розшуку. Захисник, призначений безоплатною правовою допомогою, брав участь у всіх етапах процесу.

Ключовими доказами стали:

  • інтерв’ю та виступи в російських ЗМІ;
  • відео з виставок за участі Десятової;
  • висновки експертизи, що підтверджують її меседжі як елементи ворожої пропаганди;
  • свідчення тих, хто працював в музеї і підтвердили її тісну співпрацю з окупантами.

Суд не виявив жодних ознак тиску чи примусу з боку росіян. Навпаки, наголосив: Десятова діяла впевнено, усвідомлено та планувала «життя в системі» РФ. Десятова не мала жодного формального відношення до музею до окупації: вона була співачкою в кафе «Театральне». Шоправда, це приблизно в десяти хвилинах пішки від музею, тому певний стосунок дійсно мала.

Покарання з конфіскацією

За частиною 6 статті 111-1 Кримінального кодексу (колабораційна діяльність), Десятову засудили до:

  • 12 років ув’язнення,
  • 15 років заборони на державну службу,
  • конфіскації всього майна.

Суд залишив чинним арешт на чотири квартири обвинуваченої, а також зобов’язав Десятову відшкодувати державі понад 22 тисячі гривень витрат на експертизи.

Ми також зауважуємо, що «заочні» вироки важливі для визнання дій окупантів та причетних до них осіб. Адже без відповідних правових процедур Україна не зможе доводити світові злочинів таких, як Десятова. Реальне ув’язнення такі особи отримують з моменту затримання. А конфіскація майна — це та процедура, яка може розпочатись найближчим часом.

Як грабували херсонський художній музей

Журналісти Кавун.City від самого початку окупації слідкували за подіями в херсонській культурі. Відтак, і про пограбування обидвох музеїв також пишемо регулярно — зокрема про те, де виставляють росіяни розкрадені експонати.

Як викрадали музейні цінності та хто до цього причетний, розслідували журналісти Kyiv Independent.

А як в цілому росіяни знищують українську ідентичність на півдні, досліджували документатори та науковці.

Наразі в окупованій частині Херсонщини росіяни активно використовують викрадене з херсонських музеїв в окупаційних заходах.

Про пограбування художнього музею ми записували подкаст у 2022 році

Джерело: Кавун.City


Новину створено за матеріалами сайту Кавун.City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “Кавун.City”.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь