У Грунській громаді завдяки співпраці з громадською організацією облаштовано безпечні укриття у школі, дитячому садку та інклюзивно-ресурсному центрі, що дозволяє дітям із кількох громад навчатися не лише дистанційно, а й офлайн.
ЗАХИСТ ДІТЯМ — СПОКІЙ БАТЬКАМ
У Груні завдяки спільним зусиллям ГО, влади та жителів громади створили кілька укриттів — у школі, дитячому садочку, інклюзивно-ресурсному центрі. Мама маленького Тимура Яна Олійник говорить
— Я не можу не радіти, бо тепер моя дитина зможе відвідувати школу офлайн. Це не просто про навчання, це про дитинство, про спілкування з однолітками, про живі уроки й очі вчителя поруч. Коли немає змоги покладатися на державу, громада знаходить опору в собі. Саме так зробили у нашій Грунській громаді. Тут не чекали, поки хтось прийде і вирішить проблеми, — об’єднали зусилля місцева влада, активісти, батьки, ГО. Завдяки їхній співпраці створені безпечні умови для навчання наших дітей. І це неймовірно цінно! Я щиро вдячна ГО «Фонд розвитку Грунської громади», керівництву школи, ініціативним людям, які подбали про укриття. Це — не просто ремонт чи меблі. Це — впевненість, що моя дитина, навчаючись у класі, буде в безпеці у разі тривоги. Це надія і світло в той час, коли так часто відчувається тривога й невідомість. Дякую всім, хто доклав зусиль, щоб наші діти знову могли чути шкільний дзвоник не тільки через екран.
КОЛИ НЕМАЄ ЗМОГИ ПОКЛАДАТИСЯ НА ДЕРЖАВУ, ГРОМАДА ЗНАХОДИТЬ ОПОРУ В СОБІ
Грунська територіальна громада — приклад того, як у непростих умовах сьогодення можна знаходити ресурси, не лише фінансові, а й людські, щоб розвивати свої села, дбати про безпеку та створювати можливості для дітей і дорослих. У час, коли більшість сільських рад потерпають від хронічної нестачі коштів, тут активно працюють над залученням позабюджетної допомоги, співпрацюють з громадськими організаціями, бізнесом, донорами, і що найважливіше — з місцевими жителями, які небайдужі до долі рідної громади.
— На жаль, бюджет нашої громади не має таких спроможних ресурсів для належного її розвитку, – говорить голова Грунської сільської ради Василь Зосимов, – тому постійно доводиться звертатися за допомогою до сільгоспвиробників, благодійників, небайдужих місцевих жителів.
БЕЗ ДОСТАТНЬОГО БЮДЖЕТУ, ЗАТЕ З ПОТУЖНИМ ГО
— Одне із чергових наших досягнень, завдяки співпраці місцевої громади з ГО «Фонд розвитку Грунської громади», — продовжує очільник громади, що ми маємо укриття, яким, серед інших користується й Інклюзивно-ресурсний центр. Він, до речі, надає послуги дітям із особливими освітніми потребами не лише Грунської громади, а й Чупахівської і Чернеччинської. Наразі в нашій громаді всі наявні укриття були відремонтовані й оснащені всім необхідним для того, щоб проводити навчання.
Відремонтовано шкільне укриття, реалізована низку інших спільних проєктів. Завдяки ініціативній групі ГО «Фонд розвитку Грунської громади», яка працює над проєктами, до спільної справи залучаються й жителі громади, організовуються до благоустрою в громаді і її розбудови. І це є велика допомога, бо для нашої громади нічого легкого не буває, адже її бюджет не має ресурсів, потрібних для розвитку. Завдяки згуртованості батьків і небайдужих земляків, наші діти з особливими освітніми потребами тепер зможуть навчатися у безпечнішому просторі. Зазначу, що цьому передувала величезна організаторська і фінансова робота, тож маємо результат. Це – не тільки добробут, а й те, що ми показали себе як громада, що ми можемо згуртуватися і разом вирішувати будь-які проблеми.
А хто ж, власне створив громадське об’єднання, що зараз стало потужним буксиром добрих та потрібних справ у Грунській громаді!
ПЕРЕДІСТОРІЯ СПІВПРАЦІ
— Наша громадська організація офіційно почала діяти з 9 листопада 2018 року. Ідея її створення виникла на прикладі ініціативної діяльності директорки Охтирського міського центру культури і дозвілля «Кнєжа» Ольги Андоленко, – розповідає голова організації, у минулому вчителька, а наразі бібліотекарка с. Рибальське, лідерка й ініціаторка добрих справ Людмила Савкова. — Неспокійна громадянська позиція пані Ольги, яка постійно працює над покращенням матеріально-технічної бази закладу, залучає грантові кошти, втілює важливі ідеї та нові проєкти, надихнула і нас. Одного разу членкині нашої ініціативної групи, до якої входили, в основному, працівники культури с.Рибальське, зібралися, щоб обговорити створення власної громадської організації. Ми порадилася і вирішили, що було б добре, якби якимось чином ми змогли допомагати своїй сільській раді, фінансування якої бажало бути кращим. Так як великих підприємств, які б наповнювали місцевий бюджет, у нас немає, то своєю діяльністю ми планували залучати якісь позабюджетні кошти.
ЛІКИ – ДЛЯ ЗДОРОВ’Я, УКРИТТЯ – ДЛЯ БЕЗПЕКИ ШКОЛЯРІВ ТА ВЧИТЕЛІВ
Після повномасштабного вторгнення ворога потрібно було ще більше допомагати людям. Спочатку у членкинь ГО це були волонтерські справи у пошуках різних донорів, щоб зібрати кошти на ліки. Про багато проблем земляків, за словами Людмили Савкової, вона дізнається від самих земляків — медиків, соціальних працівників, працівників сільської ради.
— Так, під час перебування в Грунському медичному закладі пані Людмила дізналася, що сільська рада зараз не має можливості закладати кошти для придбання ліків для онкохворих. Нам удалося відшукати донора, який виділив 3000 доларів. Вдалося закупили необхідні ліки, лежачим хворим — памперси тощо, бо ситуація на той час в аптеках була непростою.
Згодом члени організації вирішили, що свою допомогу мають спрямувати на школу, щоб учні під час війни хоча б частково змогли навчатися офлайн. Умовою для цього мала б бути наявність в освітньому закладі укриття.
Із часом і це вдалося громадській організації. Укриття облаштували з усіма вимогами ДСНС, починаючи від протипожежних дверей, щитів і закінчуючи санітарними вимогами, забезпеченням меблями, інтернетом.
— Наразі наші учні під час повітряної тривоги мають можливість перебувати в укритті, де є всі умови для тимчасового перебування під час небезпеки, – розповідає начальник відділу освіти, молоді і спорту Іван Москаленко. – Наші учні тепер мають можливість навчатися не лише дистанційно, а й відвідувати школу. До речі, в укритті можуть перебувати не лише учні, а й дорослі. І все це насамперед завдяки співпраці місцевої влади, небайдужих земляків і громадської організації «Фонд розвитку Грунської громади».
НАСЛІДОК МІЖНАРОДНОЇ СПІВПРАЦІ — ЩЕ ОДНЕ УКРИТТЯ В ДИТЯЧОМУ САДОЧКУ
Згодом в громадській організації з’явилися інші донори. Так, польські благодійники надали кошти, що були спрямовані на облаштування закладу дошкільної освіти «Барвінок» с. Грунь.
— Із поляками нам дуже пощастило. У травні 2023 року нам довелося взяти участь у навчальних і психологічних тренінгах у м. Перемишль (Польща). Там ми познайомилися з поляками, які дізналися про нашу тісну співпрацю з громадою, спрямовану і запропонували нам допомогу. А нам на той час необхідно було зробити в укритті дитячого садочка ремонт і облаштувати його. Від благодійників ми отримали кошти трьома траншами, завдяки чому облаштували укриття, зробили ремонт, і завезли необхідні меблі, екран, проєктор, обігрівачі, безперебійники та інше, — ділиться успіхами Людмила Савкова.
«МИ ВІДЧУЛИ, ЩО РАЗОМ МОЖЕМО ЗРОБИТИ БАГАТО»
Жителі Грунської громади й однодумці щиро підтримують благородну справу активних і небайдужих членкинь ГО, вдячні їм за турботу про земляків, завжди підтримують їх у втіленні хороших ідей.
Любов Хрипкова говорить, що Грунській громаді пощастило, що у них працює така ініціативна команда!
— Ми відчули, що разом можемо зробити багато корисного для громади, а значить для людей. Побільше б нам такої плідної співпраці на благо громади і кожної мешканки та мешканця! Побільше перспективних проєктів!
Наталія Дерев’янко упевнена, що двигуном, прикладом, того, що можна робити завдяки власному ентузіазму є Людмила Савкова та її колежанки, які щодня своїм прикладом доводять, що під лежачий камінь вода не потече, а потрібно самим, кожному жителю громади бути за можливість рушієм позитивних змін.
— Людмило Олексіївно, щиро дякуємо вам за постійну підтримку громади, за плідну співпрацю, за своєчасну і таку необхідну допомогу. Нехай в усіх справах Вас супроводжує успіх, а віра в краще майбутнє додає сил і надихає на великі перспективи — говорить пані Наталія.
Координаторка проєктів Тетяна Сокол ділиться досягненнями та секретами успіху:
— Наша організація вже реалізувала третій проєкт з облаштування громадського укриття, в тому чисті і шкільного. І, звичайно, ми доклали для цього максимум зусиль, бо проєкт реалізовувався через громадський простір, а ми як єдина у Грунській громаді організація, розуміли, що це наш безпосередній обов’язок, тож потрібно було діяти, тим більше, що ми мали для цього бажання. Це був непростий проєкт, йому передувати тренінги, в яких взяли участь як представники громадської організації, так і представники освіти. Двічі ми побували в Києві, де нас навчали не тільки реалізовувати проєкти, а й проводити діалогову роботу, організацію процесу колективного розв’язання проблем у групі, який керується фасилітатором у громаді. Тож, ми порушили питання необхідності облаштування укриття, все це обговорювали в рамках діалогу. На щастя, з жителями громади ми знайшли порозуміння, підтримку і згоду.
МЕМОРАНДУМ ІЗ ВЛАДОЮ ДЛЯ РОЗВИТКУ ГРОМАДИ
За словами Людмили Савкової, відрадно, що керівництво громади розуміє важливість нагальних питань своєї території, тож бере участь в їх обговоренні. Більше того, ГО підписала з сільською радою меморандум про співпрацю.
Директор комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Лариса Козій зазначила, що Грунська громада знаходиться не так далеко від кордону з російською федерацією, і безпека дітей є пріоритетним питанням для всіх жителів громади:
— Нашу установу відвідують діти з особливими освітніми потребами. Завдяки співпраці з громадською організацією «Фонд розвитку Грунської громади», Інституту миру і порозуміння, нам удалося облаштувати безпечний сучасний освітній простір у нашій установі. І це надихає і далі працювати на зміцнення і розбудову нашої громади. Звісно ж, ми розуміємо, що одному лише громадському об’єднання важко реалізувати самотужки всі ініціативи, тому намагаємося допомагати у всьому, що можемо. Сподіваємося, що всі жителі громади зрозуміють, що не варто покладатися на розвиток рідного населеного пункту лише на когось. Усі мають робити все залежне для спільної справи і добре, що більшість земляків готові до цього.
НАВЧИЛИСЯ САМІ – НАВЧАЄМО ІНШИХ
П’ять учасниць команди ГО «Фонд розвитку Грунської громади», вони ж працівники культури й освіти, створили діалогово-ініціативну групу, пройшли навчання у Києві, яке проводила ГО «Інститут миру і порозуміння», де отримали чимало інструментаріїв щодо роботи з громадськістю з подолання конфлікту і створення діалогу.
—Після наших діалогів із людьми більшість навіть не тільки переконалася у тому, що це важлива потрібно для збереження пам’яті й патріотичного виховання, а й доєдналася до нашої ініціативи. Дещо ми змогли зробити за кошти, а дещо своїми силами. Я думаю, що це – велике спільне зусилля ГО, органів місцевого самоврядування, працівників освіти і культури, небайдужих місцевих жителів, — говорить голова ГО.
Коментар заступника начальника відділу освіти Охтирської міськради Олександра Панова:
— У Сумській області станом на початок 2025 року є близько 3500 захисних споруд різного типу. Проте лише близько 60% із них умовно придатні до використання, і лише третина — відповідає усім вимогам ДСНС. Особливу тривогу викликає ситуація в сільських громадах, де ресурси обмежені, а потреба в укриттях не менша, ніж у великих містах. Грунська громада — яскравий приклад того, як ініціативність, небайдужість і співпраця з громадськими організаціями можуть змінити ситуацію навіть без значного бюджетного ресурсу. На жаль, реальність така, що централізованої державної програми з модернізації укриттів досі недостатньо. Тому громади вимушені покладатися на себе, і саме такі історії, як у Груні, демонструють, наскільки важливо інвестувати в безпечний освітній простір.
Коментар психологині Ірини Машніцької:
– Дуже важливо, що діти в Грунській громаді мають змогу навчатися офлайн, – зазначає психолог. – Завдяки облаштованим укриттям освітній процес тут організований з урахуванням безпеки та психоемоційного здоров’я дітей. На щастя, громада розташована на певному віддаленні від державного кордону, тому у разі повітряної тривоги є час, аби безпечно спуститися в укриття. Основні ж заняття проходять у звичних класах, що надзвичайно важливо для стабільності та розвитку дитини. Тривале перебування в укриттях може викликати втому, тривожність і навіть психосоматичні прояви.
Особливо цінним є те, що наймолодші школярі можуть познайомитися з укриттями через гру – у формі квестів, сюжетних вправ. Це допомагає їм не лише краще засвоїти алгоритм дій у разі небезпеки, а й зменшити страх і напругу. У критичні моменти такі навички можуть стати життєво важливими.
Дуже тішить і те, що в громаді активно працює громадська організація, – додає психолог. – Співпраця жителів, влади й ГО не лише приносить реальні результати, а й надихає. Діти бачать, що дорослі об’єднуються, допомагають одне одному, і це формує в них почуття впевненості, довіри до світу та віру в силу спільної дії. Саме такі приклади виховують майбутнє покоління відповідальних громадян.
Джерело: “Ворскла1930“
Новину створено за матеріалами сайту “Ворскла1930” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “Ворскла1930“.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь