Україна сьогодні провалює мобілізаційну та інформаційну політику, нових добровольців практично немає і без системних реформ мобілізації, базованих на соціальній справедливості – ми ризикуємо програти.
Володимиру Зеленському було б що відповісти Трампу та Джей Ді Венсу в Овальному кабінеті на закиди, що “у нас немає карт”, якби Україна провела мобілізаційну реформу, котра б забезпечила нам до півмільйона добровольців. Ми б могли спростувати слова про те, що “у нас немає козирів”, якщо б ефективно організували реформу мобілізаційного процесу у вигляді ротаційної військової служби.
Про це повідомив керівник проєктів ГО “Фонд сприяння демократії”, засновник InfoLight.UA Юрій Гончаренко, представляючи результати унікального дослідження психологічної стійкості, довіри та соціальної згуртованості українців у 2025 році.
Просуваючи модель ротаційної військової служби, котра здатна знизити рівень соціальної напруги в суспільства та відповісти на запит щодо соціальної справедливості, експерти InfoLight.UA відзначили, що за нинішніх умов, це була б “сильна карта” в українській боротьбі за виживання.
Спікерами панелі, на якій презентували дослідження “Як впливають мобілізаційна політика, економічна втома та інформаційні загрози на згуртованість суспільства?” також виступили:
Олексій Івашин — ветеран, керівник ГО “Ветерани оборони” та Валерій Майданюк, PhD — керівник Інформаційного центру “Міжмор’я”.
29 квітня 2025 року в межах Демократичного тижня Карпатського моря відбулася панельна дискусія на тему «Поточний стан соціальної згуртованості в Україні. Довіра, економіка, соціальні настрої», організована ГО “Фонд сприяння демократії” за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Експерти InfoLight.UA дослідили та представили рівень довіри до інституцій та міжособистісної підтримки українців на четвертому році повномасштабної війни.
За результатами дослідження, за умов мобілізаційної реформи, котра буде соціально справедливою, висловилися за готовність піти служити добровольцями до 34% військовозобов’язаних. За умов забезпечення прозорості, соціальної справедливості та справедливого розподілу мобілізаційного навантаження на суспільство, ті, кого називають “ухилянтами” – відповіли, що пішли б до війська добровольцями.

Виходом з наявного “мобілізаційного тупика” може стати ротаційна військова служба, котра встановлює чіткі терміни служби у ЗСУ з поетапним чергуванням служби у війську та цивільного життя. Формат ротаційної служби може бути різноваріантним, але модель, за якою військовий по черзі проводить декілька місяців в армії і рік – у цивільному житті – здатна погасити гострі суперечності в суспільстві та послабити втому від війни у тих, хто тривалий час не бачить жодної зміни обстановки.

Ротаційна військова служба здатна стати світлом в кінці тунелю та стати тим українським “козирем”, котрий відіб’є бажання у ворога зазіхати на нашу землю, сподіваючись, що українці от-от втомляться оборонятися.
Залишити відповідь