Експерти дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA провели унікальне дослідження «Поточний стан соціальної згуртованості в Україні. Довіра, економіка, соціальні настрої» в якому проаналізували запас стійкості українського суспільства та держави в період російсько-української війни.
29 квітня 2025 року в межах Демократичного тижня Карпатського моря відбулася панельна дискусія на тему «Поточний стан соціальної згуртованості в Україні. Довіра, економіка, соціальні настрої», організована ГО “Фонд сприяння демократії” за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Експерти InfoLight.UA продемонстрували результати виняткового дослідження психологічної стійкості, довіри та соціальної згуртованості українців у 2025 році — четвертому році повномасштабної війни. Презентація базувалася на глибокому соціологічному дослідженні, проведеному спільно ГО «Фонд сприяння демократії», Українським безпековим клубом та аналітичною групою InfoLight.UA. Представлено індекси психологічної стійкості (Resilience Index), соціальної згуртованості (Cohesion Index), економічної впевненості (Economic Security Index) тощо.

Спікерами панелі виступили:
🔸Юрій Гончаренко — керівник проєктів ГО “Фонд сприяння демократії”, засновник InfoLight.UA
🔸 Олексій Івашин — ветеран, керівник ГО “Ветерани оборони”
🔸 Валерій Майданюк, PhD — керівник Інформаційного центру “Міжмор’я”
🔸 Андрій Єременко — соціолог, засновник дослідницької компанії Active Group 🔍
Ключовими темами стали:
📌Що сьогодні роз’єднує та об’єднує українців?
📌Як впливають мобілізаційна політика, економічна втома та інформаційні загрози на згуртованість суспільства?
📌Який рівень довіри до інституцій та міжособистісної підтримки?
📌Як українці справляються з тривогою та викликами війни?
📌 Соціальні настрої в умовах війни, перспективи національної єдності та ролі громадянського суспільства в подоланні викликів.
Керівник проєктів ГО “Фонд сприяння демократії”, засновник InfoLight.UA Юрій Гончаренко виступив з презентацією рівня довіри до інституцій та міжособистісної підтримки українців. Демонструючи результати унікального дослідження психологічної стійкості та соціальної згуртованості Юрій Гончаренко звернув увагу на вплив проблем мобілізаційної політики, економічної втоми та інформаційних загроз на згуртованість суспільства.

За результатами дослідження довіри українців до інституцій у 2025 році, Головне управління розвідки (ГУР) – серед лідерів довіри українців – зазначив Юрій Гончаренко. Найвищим рівнем довіри українців користується ЗСУ, волонтери та тероборона – як підрозділ ЗСУ. Натомість серед конкретних відомств сил безпеки та оборони України – на першому місці – ГУР.
Просуваючи модель ротаційної військової служби, котра здатна знизити рівень соціальної напруги в суспільства та відповісти на запит щодо соціальної справедливості, Юрій Гончаренко відзначив, що за нинішніх умов, це була б “сильна карта” в українській боротьбі за виживання.
За результатами дослідження, за умов мобілізаційної реформи, котра буде соціально справедливою, висловилися за готовність піти служити добровольцями до 34% військовозобов’язаних. За умов забезпечення прозорості, соціальної справедливості та справедливого розподілу мобілізаційного навантаження на суспільство, ті, кого називають “ухилянтами” – відповіли, що пішли б до війська добровольцями.

Формат ротаційної служби може бути різноваріантним, але модель, за якою військовий по черзі проводить декілька місяців в армії і рік – у цивільному житті – здатна погасити гострі суперечності в суспільстві та послабити втому від війни у тих, хто тривалий час не бачить жодної зміни обстановки. “Володимиру Зеленському було б що відповісти Трампу та Джей Ді Венсу в Овальному кабінеті на закиди, що “у нас немає карт”, якби Україна провела мобілізаційну реформу, котра б забезпечила нам до півмільйона добровольців. Ми б могли спростувати слова про те, що “у нас немає козирів”, якщо б ефективно організували реформу мобілізаційного процесу у вигляді ротаційної військової служби – наголосив засновник InfoLight.UA Юрій Гончаренко.
Олексій Івашин — ветеран, керівник ГО “Ветерани оборони” у своєму виступі описав гострі системні проблеми української обороноздатності. Ветеран констатував, що Україна сьогодні провалює мобілізаційну та інформаційну політику, наголосив на браку нових мотивованих добровольців та акцентував на необхідності системних реформ мобілізації, базованих на соціальній справедливості й рівності.

Олексій Івашин висловив стурбованість наявністю мобілізаційного розколу серед молоді, несвоєчасністю реакції інформаційної політики держави на нагальні проблеми та висловив необхідність змін до мобілізаційної та оборонної політики держави. Виходом з наявного “мобілізаційного тупика” може стати ротаційна військова служба, котра встановлює чіткі терміни служби у ЗСУ з поетапним чергуванням служби у війську та цивільного життя. Ротаційна військова служба здатна стати світлом в кінці тунелю та стати тим українським “козирем”, котрий відіб’є бажання у ворога продовжувати війну, сподіваючись, що українці от-от втомляться оборонятися – наголосив Олексій Івашин.
Валерій Майданюк, PhD — керівник Інформаційного центру “Міжмор’я”, представив результати дослідження рівня психологічної стійкості та згуртованості українців.

“Здатність країни перемагати у війні передбачає достатній рівень соціальної згуртованості та психологічної стійкості, який в українців, поки що відповідає некритичному рівню. В історії достатньо прикладів, як менші та слабші за ресурсним, територіальним чи демографічним потенціалом країни, перемагали значно більших та масштабніших противників. Рівень суспільної стійкості є показником того, чи здатна нація вистояти, перемогти. Або принаймні дати відсіч, щоб відбити бажання потенційного агресора продовжувати війну. За умов належних реформ та, зокрема – реформи мобілізації, Україна здатна примусити ворога втратити бажання зазіхати на нашу землю.” – наголосив Валерій Майданюк.
За результатами дослідження, рівень тривожності українського суспільства становить 5,8 за 10-бальною шкалою, що є достатньо некритичним, не катастрофічним показником й відповідає рівню тривоги у суспільствах, котрі живуть у стані війни.

Загальний рівень соціальної згуртованості – 51,8 зі 100 можливих – також близький рівень до суспільств у стані війни чи у стані її загрози. Результати дослідження показують, що українське суспільство зберігає базову єдність, незважаючи на суттєві випробування. Українське суспільство у своїй більшості залишається стійким, але країна потребує правильної інформаційної політики та реформ у сфері оборони, заради підвищення, чи хоча б збереження рівня згуртованості та стійкості, що є гарантією виживання української нації в ХХІ столітті – зазначив керівник Інформаційного центру “Міжмор’я” Валерій Майданюк.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA продовжує втілювати в життя ініціативи з інформаційної гігієни та фактчекінгу. Реалізує навчальні програми та проєкти сприяння взаємодії суспільства і армії. А також сприяє підвищенню рівня медіаграмотності, боротьби з фейками та ворожою пропагандою.
Поточний стан соціальної згуртованості в Україні | Панельна дискусія | 29.04.2025, Трускавець
Залишити відповідь