Уряд України розробляє програму з будівництва соціального житла (зокрема й для внутрішньо переміщених осіб), що буде фінансуватися коштом європейський донорів. Йдеться про ресурси Європейського інвестиційного банку. Мова про майже 400 мільйонів євро, частину з яких субвенцією може отримати і Черкаська міська рада.

Попри те, що офіційно про деталі програми і розміри фінансування наразі не повідомляється, до її реалізації і ймовірного освоєння суттєвого фінансового ресурсу у місті вже активно готуються. До справи можуть залучити скандальну комунальну прокладку, існування якої зараз намагаються наділити новими сенсами разом з новим керівництвом.

Хто і як це робить, – пише “18000”.

Що відомо про програму?

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) запропонував технічну допомогу та кредит у поєднанні з грантами та гарантіями ЄС для розроблення та впровадження фінансово стійкої моделі соціального та доступного житла. Про це йдеться у відповіді на офіційний запит “18000” від Міністерства розвитку громад та територій.

У межах запропонованої фінансової підтримки ЄІБ, очікується, що на першому етапі на реалізацію проєкту буде спрямовано 400 млн євро, з яких: 200 млн євро – грантові кошти; 200 млн євро – кредитні кошти. З кредитних коштів: 100 млн євро буде передано органам місцевого самоврядування через субвенцію. 

У відповіді відомства зазначається, що Черкаська міська рада надала попередню згоду для участі у проєкті і зараз розробляє документальну базу для майбутньої співпраці. Яка сума коштів може бути спрямована міській раді на зведення житла, – у міністерстві не повідомляють. Водночас, судячи з інформації на сторінках у соцмережах черкаської міської влади та міського голови, робота до реалізації відповідного проєкту вже ведеться. 

Де може відбуватися реалізація проєкту у Черкасах?

2 квітня міський голова Черкас Анатолій Бондаренко на своїй сторінці у фейсбуці повідомив про інспектування робіт із будівництва нової вулиці у місті. Мова про Квіткову, яка має сполучити вулиці Сумгаїтську та Олени Теліги у Південно-Західному районі. Водночас сама вулиця Олени Теліги також досі не завершена, зокрема у тому місці, де вона має бути з’єднана із новою вулицею Квітковою. Відповідно будівництво транспортної магістралі тут можливе виключно з метою підняття комерційної привабливості земельних ділянок для майбутньої забудови.

 У своєму дописі міський голова згадує про урядову програму в контексті того, що саме на цій майбутній вулиці будуватиметься відповідне житло коштом європейських донорів та кредиторів. Але хто і як це робитиме – у дописі мера не уточнюється.

На сьогодні будівництво вулиці Квіткової оцінюється у 160 млн гривень, а роботи на об’єкті має виконати підприємство “Дорстрой”, що належить відомому бізнесмену Роберту Григоряну і є ключовим підрядником міської влади на капітальних ремонтах старих вулиць та будівництві нових. 

Роботи на об’єкті планують завершити до травня наступного року. Зазначимо, що будівництво самої вулиці нині здійснюється виключно коштом місцевого бюджету. Ця вулиця фактично пролягає територією колишнього військового полігону, земля якого (мова про понад 100 гектарів) перебуває у постійному користуванні скандального комунального підприємства “Черкасиінвестбуд”.

У коментарі “18000” директор профільного департаменту, що опікується ремонтом цієї дороги, Артур Савін повідомив про те, що на сьогодні у місцевому бюджеті передбачені кошти для вирівнювання та розчищення основи майбутньої дороги та на облаштування зливової каналізації. Також, за певних умов, може бути облаштований так званий “каркас”.

Хто відповідальний за проєкт?

Попри те, що мова у програмі йде про будівництво соціального житла для вимушено переміщених осіб коштом європейських донорів, працівники профільних департаментів соціальної політики та департаменту економічного розвитку до неї не залучені. Принаймні поки що. Вся комунікація відбувається на рівні іншої вертикалі, а саме: департаменту архітектури та містобудування та пов’язаних підприємств, точніше підприємства – вже згаданого вище КП “Черкасиінвестбуд”.

 Нещодавно директором підприємства КП “Черкасиінвестбуд” був призначений депутат міської ради Олексій Мельник, який до цього очолював інше комунальне підприємство “ЧЕЛУАШ”, а також був заступником директора КП “Дирекція парків”. Мельник є представником політичної сили “Батьківщина” і одним з давніх соратників міського голови. Раніше ключові посади на підприємстві займали особи, пов’язані з інших впливовим “батьківщинівцем” Віталієм Ченом, зокрема його племінник та шурин, що фігурували в розслідуванні “18000”.

Ймовірно, будь-яке майбутнє будівництво тут неможливе без номінального або ж реального залучення цього комунального підприємства та його працівників. Раніше КП “Черкасиінвестбуд” неодноразово потрапляв у корупційні скандали через схему виведення коштовних земельних ділянок поза конкурсами та публічними аукціонами.

У коментарі “18000” Олексій Мельник повідомив, що зараз на підприємстві активно наводять лад із попередніми угодами і працюють над реалізацією нових соціальних проєктів:

Ми підготували безліч документів і листів для участі у різних соціальних проєктах із будівництва житла, зокрема, для ВПО, у межах програми, ініційованої урядом. Зараз підписаний меморандум, – каже Мельник. – Крім того, активно переглядаємо попередні укладені інвестиційні угоди, аби підприємці також зрозуміли соціальну відповідальність.
Зазначимо, що нині активно освоюються окремі земельні ділянки полігону, які поступово передаються із фактичного користування КП “Черкасиінвестбуд” різним бізнесовим структурам та забудовникам під реалізацію згаданих вище “інвестиційних угод”. Це відбувається невеликими ділянками поблизу вже існуючої інфраструктури.

Освоєння таких земельних масивів потребує суттєвих капітальних вкладень, і, схоже, частину з них готове взяти на себе місто. Про це свідчать інвестиції у нову вулицю, головною ціллю яких може бути підняття привабливості землі для забудовників. Цей інтерес поки не впливає на фінансовий стан міста, яке виключно інвестує. Так, для прикладу, нещодавно одна з ділянок була передана місцевому забудовнику Руслану Хомідову. Це відбулось вже за підписом нового очільника підприємства Олексія Мельника. Хомідов отримав від КП “Черкасиінвестбуд” земельну ділянку, площею у понад 1 гектар, що межує з будівництвом майбутньої вулиці. У коментарі місцевому ЗМІ Хомідов оцінив майже 1 гектар землі у цьому місці у 3 млн гривень, що суттєво менше ринкової вартості будь-яких подібних об’єктів.

Окрім того, відділ розслідування особливо тяжких злочинів Слідчого управління ГУНП в Черкаській області розслідує кримінальну справу за фактом передавання й інших земель на території колишнього полігону КП “Черкасиінвестбуд”, що відбулася за попереднього керівництва комунальників.

Нині комунальне підприємство не має власних кадрових та фінансових ресурсів для реального супроводу будь-якого серйозного будівництва чи реалізації подібної програми: донедавна у ньому працювало четверо працівників, серед яких два – заступники директора. З призначенням Мельника ситуація може змінитися, зважаючи на те, що вперше на посаді перебуває публічна особа, що безпосередньо дотична до авторитетної у місті та країні політичної сили.

Підтвердженням того, що підприємство може перейти від звичайного “жонглювання” коштовною землею до реалізації серйозних інвестиційних проєктів, може бути голосування депутатів на сесії міської ради за програму розбудови, розвитку та збереження комунальної власності Черкас на 2025-2027 роки. Цією програмою передбачено виділити понад 10 млн гривень на три роки під потреби майбутнього будівництва.

Ці кошти мають бути спрямовані безпосередньо КП “Черкасиінвестбуд” для посилення його спроможності в реалізації подібних проєктів. Проте, який це матиме реальний ефект, поки невідомо. У коментарі “18000” директор департаменту архітектури та містобудування Артур Савін повідомив, що ці гроші насамперед планують витратити на виготовлення землевпорядної документації:

Планується нарешті зробити інвентаризацію земель полігону, тобто провести розподіл, аби “Черкасиінвестбуд” відмовився від “непрофільної” землі, тобто землі, де мають бути дороги, сквери, – те, що не йтиме під забудову. Далі визначать ділянки, які можливо буде використати під ці програми. Наразі Кабміном не затверджені всі належні постанови для цієї програми, тому про інші деталі говорити рано, – каже чиновник.
Біблійська мудрість про черкаські реалії
Проблема забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом залишається однією з найбільш чутливих тем, яка прямо стосується не лише окремих родин, а й громад, що після повномасштабного вторгнення прийняли десятки тисяч нових сімей. Черкаси – не виключення.

Водночас для повноцінної інтеграції цих родин у життя нових для себе міст їм потрібне не лише почуття фізичної безпеки, а й повноцінне житло. Станом на зараз акцент зміщено в бік будівництва гуртожитків та мініквартир, що навряд може слугувати повноцінним житлом для десятків тисяч тих, хто його шукає та потребує. У спілкуванні із автором цього матеріалу переселенці, які намагаються інтегруватися у життя Черкас, говорять про те, що пропонувати таке тим, хто мав повноцінне житло і повноцінне життя на прифронтових або окупованих територіях – це насамперед неповага до них самих. Зокрема, відома волонтерка та фотографиня з Маріуполя, дружина військовослужбовця Світлана Корабльова каже, що до війни вона мала повноцінне житло і повноцінний власний простір. Тож вона робила і робитиме все, аби й надалі і вона, і її діти жили у гідних умовах. Світлана не одна з подібними думками, втім такі шелтери-гуртожитки – це дешево та швидко. Крім того, завжди будуть охочі провести решту свого життя у подібних умовах у декількох квадратних метрах, тим паче, що подібних об’єктів не так вже і багато, а переселенців – сотні тисяч. Тому ініціатори схожих проєктів завжди будуть мати тих, хто ними задоволений, і зможуть концентруватися виключно на них.

Крім того, пані Світлана та інші переселенці сподіваються, що нова програма, яка розгортається урядом і, ймовірно, буде реалізовуватися у Черкасах, враховуватиме і проблеми маріупольців та жителів інших тимчасово окупованих міст, де неможливо отримати акти обстежень приміщень та інші необхідні документи для отримання компенсацій за чинними програмами.

Без сумніву, реалізація серйозних та комплексних проєктів із будівництва повноцінного житла потребує суттєвих інвестицій: як ресурсних, так і кадрових. Об’єктивно: Черкаси мають низку конкурентних переваг і могли б повноцінно долучитися до коштовних урядових програм, фінансованих європейськими донорами. Втім залишається одне “але” – це КП “Черкасиінвестбуд”, яке роками місцеві політичні та бізнесові еліти використовували виключно для власного збагачення. Чи зможе змінити ситуацію зміна “менеджменту” на підприємстві – покаже час. Закінчити ж цю тему у ці великодні дні хотілось би, напевно, цитатою із Біблії:

“Ніхто не наливає молоде вино в старі міхи, бо вони розірвуться, тож вино розіллється, а міхи зіпсуються. Навпаки, для нового вина потрібні нові міхи, щоб зберегти і одне, і друге”.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторів ГО “Черкаської інформаційної агенції “18000” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Джерело: “18000


Новину створено за матеріалами сайту 18000в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту 18000“.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь