На Сумщині гостро стоїть проблема застарілих харчоблоків у навчальних закладах – понад 170 з них потребують термінового ремонту. Одним із прикладів вирішення цієї проблеми стало оновлення харчоблоку в шосткинській школі №1, збудованій у 1971 році. З моменту її відкриття їдальня та кухня школи навряд чи зазнавали значних змін, що створювало нагальну потребу в модернізації. Цей проєкт став можливим завдяки державній та місцевій підтримці, а відстежити його можна на платформі BigRecoveryPortal.

Ще до початку повномасштабного вторгнення, за підтримки Першої леді Олени Зеленської, стартувала реформа шкільного харчування, одним із ключових аспектів якої є оновлення застарілої інфраструктури харчоблоків. В минулому році субвенція на модернізацію харчоблоків склала 1,5 млрд грн.

Як кошти потрапляють у громаду?

В минулому році субвенція на модернізацію харчоблоків склала 1,5 млрд грн. Шосткинська громада подала проєкт через державну цифрову екосистему управління відновленням DREAM. Ця система сама складає список проєктів за важливістю, нараховуючи їм бали. Потім спеціальна комісія від Міністерства освіти перевірить, чи відповідають ці проєкти правилам і вимогам. Серед вимог є такі, наприклад, кількість учнів, співфінансування з місцевим бюджетом у відсотках, наявність захисних споруд тощо. Після цього комісія вирішить, які проєкти будуть реалізовані в поточному році.

Скільки коштує ремонт харчоблоку?

Вартість проєкту «Капітальний ремонт харчоблоку (базова кухня), згідно з даними платформи Big Recovery Portal, склала 13,8 млн грн. На базовій кухні готують їжу виключно для вихованців навчального закладу, на базі якого вона діє. Фінансування здійснювалося коштом державного та місцевого бюджетів, причому 33% від цієї суми – 4 729 000 грн – було виділено з міського бюджету Шостки.

Тендер на проведення робіт відбувся в липні 2024 року, а згідно з його умовами, завершення всіх робіт було заплановано до кінця того ж року. Переможцем торгів стала компанія ТОВ «УКРАЇНСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «Н.О.В.А.», співзасновником якої є Олександр Ярига. Ця компанія будувала укриття в школі-ліцей.

Що передбачено проектом?

Проєктом було передбачено комплексне перепланування харчоблоку з чітким зонуванням відповідно до сучасних вимог: зона отримання та зберігання сировини, заготівельна зона, службово-побутова зона, зона основного приготування, зона миття та зберігання кухонного посуду та інвентарю, зона видачі готових страв, а також оновлена обідня зала та роздаткова лінія.

За виділені кошти було не лише повністю оновлено приміщення харчоблоку та їдальні, але й закуплено сучасні меблі та необхідне кухонне обладнання.

Безкоштовні обіди лише для молодших школярів

У Шосткинській школі №1 навчається 824 учні, проте наразі безкоштовним харчуванням забезпечені лише учні початкової школи. Очильниця навчального закладу Ірина Сметана повідомила, що в молодших класах навчається 240 дітей. Діти отримують безкоштовні обіди, вартість одного становить 50 гривень. Наразі приготуванням їжі для дітей займається КП «Комбінат шкільного харчування», директором якого є Володимир Пискун. За даними сервісу Опендатабот , у 2025 році підприємство виграло тендер на послуги з організації харчування учнів 1-4 класів на суму майже 7 мільйонів гривень. Нині відбудований харчоблок КП «Комбінат шкільного харчування» орендує і готує там їжу.

З вересня 2025 року не тільки початкова школа, але й усі учні 5-11 класів у прифронтових та прикордонних областях отримають безоплатне харчування

«Відбулося повне перепланування, харчоблок поділений на функціональні зони відповідно до сучасних вимог, усе обладнання нове та якісне. Ми з нетерпінням чекаємо на повернення дітей та дуже задоволені результатом», – поділилася своїми емоціями директорка школи Ірина Сметана. Слід зазначити, що за умовами змішаного навчання діти можуть перебувати лише в укритті, тому до їдальні вони зараз не ходять, і їжу їм приносять в одноразовому посуді.

Крок до інклюзії: підйомна платформа до їдальні, але не до школи

Перед входом до їдальні облаштована підйомна платформа для людей з інвалідністю, яка допоможе потрапити у приміщення їдальні з холу школи. Це важливе доповнення демонструє прагнення створити інклюзивне середовище. Втім поки що не має пандусу, яким би дозволив потрапити у саму школу.

Які школи Шостки наступні у черзі на модернізацію харчування?

Міська влада розробила проєктну документацію на реконструкцію та/або капітальний ремонт їдалень (харчоблоків) ще в двох школах громади. За даними Big Recovery Portal мова йде про ремонт харчоблоку (опорна кухня) в школі №5. Опорна кухня – це коли їжу готують в одному місці, а потім швидко доставляють у спеціальних термоконтейнерах до інших закладів, розташованих неподалік, в межах однієї громади чи міста. Цей проєкт станом на початок квітня має статус в очікуванні, тобто на його реалізацію ще не виділили кошти. Такий самий статус має і проєкт капітального ремонту харчоблоку школи №4.

Слід зазначити, що кошти на відновлення та модернізацію харчоблоків надходять від наших міжнародних партнерів. Ці кошти спрямовані на конкретні цілі. Саме завдяки підтримці міжнародних партнерів стало можливим реформування системи шкільного харчування в громаді. Це не єдине оновлення в школі. Тут на фінальному етапі проходить облаштування підземної школи , будівництво якої вже завершено, і наразі тривають внутрішні роботи.

Підрядники обіцяють здати об’єкт в експлуатацію вже цього року.

Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Джерело: ШосткаNews.City


Новину створено за матеріалами сайту “ШосткаNews.City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту ШосткаNews.City”.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь