28 лютого 2025 року президент України Володимир Зеленський здійснив візит до Вашингтона, де провів зустріч у Білому домі з президентом США Дональдом Трампом та віцепрезидентом Дж.Д. Венсом. Планувалося підписання угоди щодо природних ресурсів та обговорення мирних переговорів між Україною та Росією. Однак зустріч набула напруженого характеру, що призвело до дострокового завершення переговорів та скасування спільної пресконференції.
Під час зустрічі між президентом США Дональдом Трампом, віцепрезидентом Джей Ді Венсом та президентом України Володимиром Зеленським виникла напружена суперечка. Венс висловив занепокоєння щодо людських ресурсів України, зазначивши: “Ви втрачаєте людей швидше, ніж можете їх мобілізувати”. Це зауваження викликало обурення Зеленського, який вважав його втручанням у внутрішні справи України.
Американські медіа широко висвітлювали цю подію. Зазначалося, що суперечка розгорілася після того, як Венс наполягав на дипломатичному вирішенні конфлікту, на що Зеленський відповів: “Про яку дипломатію ви говорите?”. Більшість погоджувалися, що такі гарячі перепалки, коли лідери перекрикували один одного, є безпрецедентними для Овального кабінету, де зазвичай дотримуються дипломатичного етикету.
Цю ситуацію також підсилила безпрецедентна кампанія з поширення відео про окремі випадки примусової мобілізації в Україні, які подавалися як системні та масові. Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA за допомогою спеціального програмного забезпечення змогла отримати дані щодо кількості дописів та загального охоплення цих матеріалів в мережі X.
На цьому графіку – кількість дописів, в яких використовувалися слова про мобілізацію в Україні в негативному контексті (червоний графік) та про т.зв. «бусифікацію» (чорний графік).
На цьому графіку – кількість переглядів відповідних дописів (в тисячах).
Ми звернули увагу на те, що пік поширення та переглядів припав на 3 березня, через три дні після перемовин, коли органічне охоплення та поширення мало спадати. А отже ми припустили що існувала скоординована активність, яка запустила цей процес. І ми знайшли щонайменше одну з таких.
Блогер Андрій Луганський (Серебрянський) створив два треди в мережі X. В першому він звертався до Джей Ді Венса і стверджував «What is “Busification” in Ukraine, and Why It’s a Crime Against Humanity».


Тред наводив відео з прикладами примусової мобілізації та містив посилання на Google-диск, на якому нібито Громадська організація “Ukrajinska Diaspora” зібрала 321 відео.


Диск було створено 3 лютого 2025 року користувачем busifikace1. Надалі в треді були позначені американські посадовці, лідери думок та журналісти.


Другий тред був про те що «режим Зеленського влаштував сафарі на свій народ — українців вбивають, намагаючись втекти на волю», іншими словами – про наявні обмеження на виїзд України під час воєнного стану.


Обидва треди активно поширювалися в інших соцмережах серед підписників та прихильників цього блогера. Ми знайшли багато слідів цієї скоординованої активності, ось тільки декілька з них:


Ми бачимо поширення дописів з абсолютно ідентичним текстом, посиланням на треди та згаданий вище Google-диск з відео.


Окремої уваги заслуговують і відео на цьому диску.
Ми вибірковим чином проаналізували їх і встановили дати публікації і джерела:




Виділене червоним відео – це випадок стався в Тернопільському ТЦК в жовтні 2023 року і військові, які це допустили, були засуджені.
Відео, на якому цивільний влаштовує бійку з військовими в місті Київ на вулиці Хрещатик – це відео за червень 2024 року, на якому дезертир з однієї з військових частин почав бійку після вимогу надати документи. Про це писали українські медіа.


Частина відео, як, наприклад, це – зняте невідомо ким невідомо де, людина у військовій формі говорить потрібні для пропаганди наративи. Наразі неможливо ідентифікувати кожного з мільйона військових в Україні і з впевненістю сказати чи є людина на відео військовим і чи належить він до Збройних сил України.


Разом з тим, Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA, здійснюючи системний та постійний моніторинг інформаційного простору України з травня 2022 року, неодноразово фіксувала зловмисні дезінформаційні наративи, спрямовані на зрив мобілізації в Україні та на припинення підтримки України нашими союзниками, передовсім зі США. Детальний розбір можна прочитати за цим (перша частина), цим (друга частина), цим (третя частина) і цим (фінальна частина) посиланнями.
Достатньо типовою схемою було поширення відео, які неможливо було ідентифікувати, або неодноразове поширення один і тих самих відео, з різним контекстом та в різних ситуаціях. В розрахунку, що читач/глядач не пам’ятає попереднього.
Треба визнати, що ці зусилля були переважно вдалими. І тому була велика небезпека, що організоване поширення відео з примусовою мобілізацією в Україні, таргетоване на американських політиків, медіа та стейкхолдерів може вплинути на взаємовідносини між країнами та шлях до миру, який розпочався завдяки зусиллям адміністрації Трампа.
На щастя, на цей момент немає підстав стверджувати, що ця скоординована кампанія досягла успіху. Звісно, ми бачимо, що органічне зростання охоплення напряму пов’язане з тим, яке було скоординованим і, ймовірно, є його прямим наслідком. Проте відсутність подальших публічних заяв та згасання поширення свідчить про те, що на цей момент ця інформаційна загроза зникла.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA, в співпраці з аналітиками Українського безпекового клубу, розробила проєкт реформи системи мобілізації, який за підрахунками соціологів може дозволити залучити до Збройних сил України від 300 до 800 тисяч добровольців. Що беззаперечно зніме потребу в будь-яких засобах примусу та унеможливить інформаційні маніпуляції навколо цього питання. Саме в таких довгострокових стратегічних рішеннях лежить ключ до розв’язання наявних проблем, про які згадував віцепрезидент США Джей Ді Венс. Докладніше про суть реформи за цим посиланням.
Матеріалі підготовлено в межах проєкту «Основні дезінформації місяця. Розбір та спростування».
Залишити відповідь