У Запорізькому центрі журналістської солідарності було анонсовано відновлення фестивалю «Запоріжжя – місто з яйцями», який вперше відбувся 2015 року, але з 2018-го вже не проводився.
Про те, чому саме зараз було вирішено відродити цей захід, і які події заплановані у його межах протягом 12-13 квітня, розповіли членкині «Лотку» (саме так організатори називають оргкомітет фестивалю) Ольга Вакало, Наталія Бабенко, Олена Ольшанська та Ярина Геращенко.
– Ідея цього фестивалю, як і сама його назва, з’явилася з метою відзначити й зафіксувати надважливу для нашого міста подію, що трапилася 13 квітня 2014 року та увійшла в нашу історію як «яєчна неділя», – згадує запорізька телеведуча, журналістка, очільниця віжн-радіо «На дотик» Ольга Вакало. – Це була потужна відповідь «руському миру» та російському проєкту «Новоросія», які вже тоді намагалися нав’язати українцям і особливо жителям східних і південно-східних регіонів.
Але у так звану «яєчну неділю» запоріжці чітко дали зрозуміти, що Запоріжжя – це Україна, без будь-яких обмовок. До того ж знайшли для цього дуже дотепний козацький спосіб – закидали сепаратистів яйцями та борошном. Це був такий прояв українського козацького духу, який йшов від самого коріння. Цього не можна було недооцінювати.
– Тому роком пізніше, 2015-го, – продовжує пані Ольга, – ми вирішили створити фестиваль, але не закидати когось яйцями, а зробити щось конструктивне, позитивне і обов’язково креативне. Так з’явився перший у нашому місті Фестиваль писанки під назвою «Запоріжжя – місто з яйцями», на згадку минулорічних подій.
Запоріжці напевне пам’ятають цей фестиваль. Він проходив під відкритим небом на багатьох локаціях, був дуже різноплановим і привернув увагу величезної кількості містян. Окрім офіційної влади, яка не тільки не допомагала в організації, але й повністю проігнорувала захід. Так було й у наступні два роки. Але з 2018-го фестиваль вже не проводився.
– Мабуть не вистачило мотивації та ентузіазму, – кажуть організатори. – Проте ми про нього не забували, лише очікували підходящого моменту для його відродження.
Одним з таких моментів стало те, що наприкінці минулого року українську писанку було визнано культурним надбанням людства, і вона увійшла до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Тому цієї весни, коли минуло вже 10 років з проведення першого фестивалю, вирішили його поновити – незважаючи не те, що в країні вже четвертий рік продовжується повномасштабна війна проти російських загарбників.
– Навпаки, у цей складний час нам хочеться поділитися з людьми, які можливо зневірилися, піднесеним настроєм і нагадати всім, що ми, українці, вміємо перемагати. А також ще раз заявити усьому світу, в тому числі російським пропагандистам, що Запоріжжя – це Україна, – підкреслює Ольга Вакало.
Перший крок – це відкриття 4 квітня в межах фестивалю в Художньому музеї експозиції з приватної колекції писанок Наталії Бабенко. Пані Наталія, сама знана майстриня, збирала її майже 30 років. Зібрання формувалося під час зустрічей з майстрами на Всеукраїнських та Всесвітніх з’їздах писанкарів у місті Вінниця та селі Космач Івано-Франківської області, виставках народних майстрів у Києві та просто під час спілкування з друзями з різних куточків України або під час поїздок за кордон.
На виставці буде представлено 365 робіт. Зокрема й роботи Наталії Бабенко (знаменита «зернівка» і писанки зроблені в авторській техніці «малювання нитками») та її чоловіка Віталія (різьблення по дереву, сувенірні дерев’яні писанки).
Сам фестиваль проходитиме 12 та 13 квітня у «Незламному Титані». З міркувань безпеки під відкритим небом жодної локації не буде. Хоча локацій організують багато – зокрема, декілька писанкових.
– На жаль, на Запоріжжі не зберіглося свідчень про писанкарство, — каже Наталія Бабенко. – Але наш регіон більше відноситься до катеринославських традицій. Тому ми запросили майстриню з Кривого Рогу Наталію Войтенко. І вона розповість про техніку писанкарів цього регіону та продемонструє писанки Катеринославщини.
Будуть працювати окремо доросла і дитяча писанкові локації. У їхній роботі допомагатимуть відомі майстрині писанок з Бердянську, які вимушені були залишити своє рідне місто після його окупації росіянами.
– Також будуть дві писанкові студії, – відзначає Ярина Геращенко. – Окремо для дружин і матерів загиблих воїнів та близьких зниклих безвісти.
Ще одна локація – аукціон «Не-Фаберже». Серед лотів – цікаві картини, великодні кошики, писанки тощо. Крім того, запланована акція «Портрет за донат».
Усі виручені гроші підуть на придбання дронів для ЗСУ.
В програмі фестивалю є і декілька дискусій – на тему «Запоріжжя у війні пропаганди і реальності»; щодо українського мистецтва та історії.
Також працюватиме виставка фотокореспондентки із Запоріжжя Катерини Клочко, яка понад три роки документує воєнні злочини рф.
Музикальний супровід доручено запорізькій групі «Хорта».
Очікується і масштабна літературна локація «Вірші гартовані війною».
– Це вистава, сценарій якого написала Наталія Ігнатьєва, режисером став заслужений артист України Олександр Фортус, та задіяні актори Запорізького академічного театру молоді, – розповіла Олена Ольшанська.
До фестивалю доєднаються й запорізькі крафтовики, які представлятимуть свою продукцію – з дегустацією.
Світлана Шкарупа.
Представляємо дводенну програму фестивалю «Запоріжжя – місто з яйцями»! Бронюйте наступні вихідні – 12-13 квітня!
Перший день, 12 квітня:
11:00 – Відкриття першого дня Фестивалю в Незламному Хабі «Титан».
11:00-16:00 – Локація запорізьких крафтовиків «Яйце-райце».
11:15 – Дискусія «Мечі – на… писачки?»: потенціал і значення культури у захисті міста у 2014-му і зараз.
11:15 – спільне створення інтерактивної фотозони “Ні пуха, ні пір’ячка”.
12:00 – Локація «Писанка» (писанкова студія для дорослих, обов’язкова реєстрація: https://forms.gle/x1NZrkFyzGQSeZN68).
12:00 – Локація «Крапанка» (писанкова студія для дітей, обов’язкова реєстрація: https://forms.gle/ZgUNmDXrkXZfwUyZ6).
13:00 – Патріотичні читання «Вірші, гартовані війною» (вистава за участи акторів театру).
14:00 – Аукціон «Не-фаберже» (100% отриманих коштів йде на закупівлю дронів для війська).
14:00-16:00 – Локація «Портрет за донат» від фотодокументалістки Олени Тіти
14:30 – Локація «Яйця кур вчать» (виступ дитячих художніх колективів «Міського палацу дитячої та юнацької творчості»).
15:45 – Аукціон «Не-фаберже».
16:15 – Відкриття авторської документальної фотовиставки «В клярі» від Катерини Клочко.
17:15 – Перформанс «Першояйце» від Дениса Васильєва та гурту «Барабанза», образотворчій супровід – Людмили Кирилюк.
18:30 – Завершення першого дня Фестивалю.
Другий день, 13 квітня, Вербна «Яєчна» неділя:
12:00 – Відкриття другого дня Фестивалю в Незламному Хабі «Титан» дискусією «Запоріжжя у війні реальності та пропаганди» від запорізьких істориків, краєзнавців та медійників-документалістів.
12:00-17:00 – Локація запорізьких крафтовиків «Яйце-райце».
13:30 – майстерня «Традиційні писанкові техніки Катеринославщини» від спеціальної гості Фестивалю – Наталії Войтенко (м. Кривій Ріг).
14:00-16:30 – Покази документальних фільмів з обговоренням:
– фільм Сергія Іванченка “Запоріжжя. Майдан. Революція Гідності.»;
– фільм Радіо на дотик “Дорога Свободи”;
16:00-18:00 – Локація «Портрет за донат» від фотодокументалістки Олени Тіти.
16:45-17:15 – Аукціон «Не-фаберже».
17:15 – Концертна локація «Бізе» з виступом запорізького колективу «Хорта» та проведення аукціону «Не-фаберже» та за участи спеціальних «таємничих» гостей.
Джерело: “Промінь“
Новину створено за матеріалами сайту “Промінь“в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “Промінь“.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь