Куземин – це не просто село, Куземин – це незвичайне місце. Більське городище, частиною якого є Куземинське городище, загадкова і легендарна Замкова гора, історії Геродота, знакові постаті мандрівного філософа Григорія Сковороди й українського письменника Івана Багряного.
До історичної складової додайте неймовірної краси природу – ліс, річка Ворскла, Гетьманський Національний природний парк.
Недарма саме тут ентузіастами було створено «ARTKUZEMYN» – мистецьку резиденцію в селі — проєкт харківських митців, які обрали для свого творчого простору населений пункт з особливою енергетикою. Саме тут мальовнича природа стає джерелом натхнення та приводом для художніх досліджень.
«ARTKUZEMYN» просто мав статися, бо художники, інші митці давно мали потребу за виходом у новий простір. Мистецька резиденція створена для того, щоб поєднати мистецтво, розвиток традиційної культури та розвиток села.
Врешті-решт мистецтво стало інструментом для згуртованості та відбудови громади.
НОВІ СИМВОЛИ КУЗЕМИНА
У 2024 році у центрі Куземина, поряд із мистецькою резиденцією, з’явилися два унікальних артоб’єкта, символи Різдва: пряники Панянка й Коник, що є споконвічними символами села. Це українські писані вирубні пряники з пісного солодкого тіста.
На свято відкриття зібралося майже все село. Люди йшли із усіх куточків Куземина, з’їжджалися гості із Груні, Котельви, Охтирки, Харкова.
Проєкт «Непереможне сонце» об’єднав митців і місцевих мешканців навколо символічної теми Куземина.
— Наше непереможне сонце – це те, що у нас в душі, це наші традиції, наша спадщина і наша культура. І навіть жахлива війна не в змозі це у нас відібрати. Ми продовжуємо працювати. І до нас приїжджають навіть іноземні гості. Тому вважаю, що у майбутньому мистецька резиденція набере міжнародного статусу і формату. Мистецтво об’єднує всіх, — зазначила куратор проєкту Наталя Іванова. — Зараз у Куземині люди об’єднуються навколо мистецтва у всіх його проявах. А створення мистецької резиденції стало поштовхом для того, щоб місцеві жителі згадали народні ремесла, почали зустрічатися для обговорення майбутніх виставок, ділитися сімейними секретами не лише кулінарного мистецтва, а й рукоділля, ліплення тощо. Упевнена, що вже зараз відбувається відбудова села, що вже доволі тривалий час йшло шляхом до малоперспективного.
Харківський фотограф, медіа-артист, живописець Олексій Яловега, був учасником двох проєктів у мистецькій резиденції «АртКуземин»: працював із глиною, із природними матеріалами, досліджував традиції українського гончарства. Він навчав новому місцевих дітей, надихався довкіллям і шукав сенси творчості під час війни.
У 2024 році Олексій знову у Куземині. Цього разу митець втілив у життя ідею персонального проєкту «Непереможне сонце», створив мозаїчні скульптури легендарних Панянки й Коника — легендарних українських пряників, що характерні саме для цієї місцевості сусідніх Охтирського району Сумщини та Котелевського району Полтавщини.
Простір мистецької резиденції ставав іще цікавішим і дивовижнішим, набував нових кольорів і сенсів. Всього не розповісти – треба побачити на власні очі.
До резиденції постійно навідуються місцеві мешканці із гостинцями і поспілкуватися, приїздять гості із різних куточків України і зарубіжжя.
Пан Олексій говорить, що місцеві тітоньки постійно цікавляться над чим ми працюємо, запитують коли дітям приходити на «майстерки» — уроки, де діти навчаються ліпленню та малюванню. І це приємно для художника — відчувати, що твоя робота потрібна, зусилля знаходять відгуки, а люди, які раніше були кожен сам по собі об’єднуються, обговорюють спільні теми і стають однодумцями не лише на мистецькі заходи, а й різні толоки, разом вирішують спільні проблеми чи здійснюють заплановане.
МИСТЕЦЬКА РЕЗИДЕНЦІЯ ЗГУРТУВАЛА НАС
Охтирянин Олександр Реп’ях часто буває в Куземині, бо це його рідне село:
— Куземин — моя батьківщина, бо тут я народився і виріс. Куземин – це місце сили, а мистецька резиденція — уособлення символів Куземина, якими тепер наповнене наше село. І це об’єднує місцевих мешканців із митцями, і притягує в Куземин людей із різних куточків України і світу, — говорить Олександр Реп’ях. — Сюди приїжджає на відпочинок поет і письменник Іван Андрусяк. Минулого року до Куземина завітали представники українського PEN-клубу. Гості були в захваті від тутешніх краєвидів і Ворскли, дивовижної резиденції і містичних легенд. Восени 2024 року у Куземині робили зйомки для документального фільму український продюсер Денис Воронцов та французький фотограф Луї Бодемон. Вони планують представити фільм на Каннському фестивалі. А роботи митців, створені у мистецькій резиденції повезли на Венеційський бієнале. Відома харківська режисерка створює виставу-перформанс у «АртКуземині». Це так круто! Це ж ого-го який рівень! Я пишаюся своїм рідним селом і тим, що маю можливість бачити на власні очі, як створюються культурні шедеври. За період існування мистецької резиденції у мене з’явилося багато друзів, цікавих людей. І найцікавіше відбувається саме у мистецькій резиденції.
Куземинці зайняті люди, живуть звичним життям, та завжди готові допомогти і разом відсвяткувати культурні події, які народжуються у резиденції.
Родина Михайленків, Аня і Сергій, що по сусідству із митцями, Віктор Кучерявенко, Лідія Сіренко, подружжя Чуб та багато інших завжди готові прийти на допомогу митцям у питаннях побуту.
Інші сусіди діляться овочами і фруктами, щоб підтримати творчий процес культурних діячів. Тож, мистецька резиденція «АртКуземин» буде мати підтримку і розвиток.
— Та й земляки між собою стали дружнішими, а ті, хто поїхав за межі села, стали частіше приїжджати сюди не лише на мистецькі проєкти чи свята, а щоб поспілкуватися, чи взяти участь у спільних заходах.
ТВОРЧІ ЛЮДИ ЗМІНЮЮТЬ СВІТ НА КРАЩЕ
Кураторка проєкту Наталя Іванова розповідає:
— Метою всіх мистецьких резиденцій із самого початку, із 2021 року, насамперед, було децентралізація культури в маленьких громадах. Впевнено заявляю, що ми цього досягли у Куземині. Події, що відбувалися у мистецькій резиденції активізували культурне життя у Грунській громаді. Пріоритетним напрямком роботи мистецьких резиденцій є робота з дітьми. Це головна наша авдиторія. Саме вони продожать відновлення рідного краю, особливо коли опанують народними промислами, та просто, зможуть підвищити свою ерудицію.
Сільські діти не мають таких можливостей до культурних заходів та розваг, як міські. Тому тут зараз створили активізації, спрямовані на розвиток творчих здібностей дітей Куземина: проводяться майстер-класи із живопису, ліплення, скульптури, створення колажів, тощо.
До речі, Олексій Яловега змайстрував подову піч, в якій глиняні вироби доводяться до кондиції. Подивитися на це приходять не лише діти, а й дорослі. І гості їдуть звідусіль в певні дні “випічки”, бо ж цікаво.
Минулого року для дітей проводилися “майстерки” по виготовленню із дерева “панянок” і “коників”, потім діти розфарбовували ці пряники на свою уяву і фантазію, хтось забрав свої шедеври із собою. А хтось залишив у резиденції.
У планах мистецької резиденції на Різдво установити ялинку в центрі села і діти повісять на гілочки своїх панянок і коників.
— Все це спрямоване на підтримку місцевих традицій і збереження культурної спадщини. Ми переживаємо складні часи і тому комунікація митців і місцевих мешканців вкрай важлива, — говорить пані Наталя. — Нещодавно подумала — резиденції уже п’ятий рік, а наче вчора все почалося. Та все ж це тільки початок. Наразі працюємо над трьома темами, що направлені на осучаснення історичних наративів та створення сучасного сільського центру.
Пані Наталя Іванова розповідає далі, що наступна тема мистецької резиденції — кераміка. Зараз працюють над заявкою на грант. Планують співпрацю із охтирським краєзнавчим музеєм. У планах також осучаснення сільського центру, створення такої локації, де буде сцена, де буде сучасний публічний простір, в якому людям буде комфортно. У цьому питанні відбувається комунікація художників, дизайнерів із місцевими працівниками культури. Тому існує тісна взаємодія митців із місцевими мешканцями.
Директорка Куземинського будинку культури Тетяна Субота із задоволенням констатує:
— Куземин – це справжня скарбниця етнокультури. Я залюблена в український фольклор. І розумію, що нам треба зберегти нашу культурну спадщину. Маємо музей радянського періоду у Будинку культури. Створили в ньому «Куземинську світлицю». Звернулися за допомогою до місцевих мешканців. І отримали зворотній зв’язок — куземинці охоче відгукнулися і стали приносили старі побутові речі, що створили атмосферу української хати. Кураторка мистецького проєкту «АртКуземин» Наталка Іванова справжній ентузіаст і патріот. Вона наша помічниця і завжди готова допомогти. У неї багато зв’язків, знайомств. Наразі разом працюємо над осучасненням музею. Митці мають хороші ідеї, а куземинці – хазяйновиті і працьовиті. Музею, насамперед, потрібен ремонт. Впевнена, спільними зусиллями ми це зробимо.
Завідувачка відділу культури і туризму Грунської громади (до якої входить і село Куземин) Жанна Дяченко зазначає, що мистецька резиденція у Куземині має важливе значення для всієї громади. Із самого початку її створення взаємодія митців і громади дала результати. У 2021 році у Куземині проводили фестиваль «Родовід» і митці створили банери стосовно події. Подальші резиденції у Куземині сприяли культурній діяльності і розвитку туризму у Грунській громаді.
Особливо важливим стало те, що митці працюють із місцевими дітьми. Діти і їхні батьки з нетерпінням чекають занять. І те, що відбувається у мистецькій резиденції цікаво не тільки для дітей, а й для дорослих. Такі події – це справжнє свято для Куземина, та й для всієї Грунської громади.
Митці, з міста, які вже стали по справжньому своїми, завжди долучаються до багатьох місцевих культурних подій. Мистецька резиденція «АртКуземин» виконує культурну місію: зберігає традиції, сприяє творчому розвитку дітей, створює позитив, який так необхідний у цей складний час.
Творчі люди змінюють світ на краще.
Мистецтво згуртовує! Відео з мистецького заходу “Непереможне сонце” — Олексія Пасюги
Джерело: “vorskla1930“
Новину створено за матеріалами сайту “vorskla1930” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “vorskla1930“.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь