Вранці 14 березня 2025 року в самому центрі Одеси на проспекті Українських Героїів вбили відомого громадського діяча Дем’яна Ганула. Кавун.City розповідає, ким був Ганул, адже щодо нього росіяни та проросійські сили поширюють чимало фейків. Дещо його пов’язувало і з Херсоном.

Дем’ян Ганул народився 6 жовтня 1993 року на Кіровоградщині. Український громадський діяч, волонтер, блогер, зоо- та екозахисник, засновник і керівник ГО «Вуличний фронт», учасник Революції гідності та протистояння в Одесі 2 травня проти проросійських сил. Історик за освітою. Екскерівник силового блоку Правого сектору в Одесі (2014 — 2016). Батько Дем’яна Ганула — також учасник Революції гідності та ветеран АТО, з перших днів повномасштабного вторгнення служив в обороні Києва, а далі — у 28-ій окремій механізованій бригада імені Лицарів Зимового Походу.

Активний учасник Революції Гідності

Активну громадську діяльність Ганул розпочав із початком протестів на Майдані, що переросли в Революцію гідності у 2013 році. Далі — вступив до Правого сектору й очолив силовий блок осередку в Одеській області. Брав участь у сутичках 20 лютого 2014 року. Був учасником акцій із закриття наркоточок в Одесі.

Дем’ян Ганул та Олександр Ройтбурд

Фото: Дем’ян Ганул

Автор: Дем’ян Ганул

Брав участь у сутичках 2 травня 2014 року у протистоянні з російськими бойовиками на Куликовому полі біля Будинку профспілок. Тоді десятник Правого Сектору Ігор Іванов, товариш Ганула, отримав смертельне поранення на Грецькій — і Дем’ян Ганул разом із друзями рушили на Кулікове поле, щоб знести табір проросійських сил.

Став співорганізатором «Маршу українського порядку» в Одесі.

Після виходу з Правого сектору створив ГО «Вуличний фронт», був організатором заходів щодо повернення Літнього театру (територія Міського саду), проти незаконних забудов та інших.

Акція щодо Літнього театру

Фото: Юрій Дяченко

Автор: Юрій Дяченко

У 2020 році Ганул балотувався в депутати до міської ради Одеси від партії Національний корпус, але партія не подолала 5 % бар’єр.

Також з 2014 року Дем’ян Ганул брав участь в «Сміттєвій люстрації» проти нелюстрованих проросійських політиків. Був співорганізатором патріотичних маршів в Одесі, зокрема: Марш на честь вшанування пам’яті Героїв Крут (29 січня 2018), Марш пам’яті Сашка Білого (21 березня 2018).

Діяльність Дем’яна Ганула не проходила і повз проросійські та російські власне сили, які протистояли йому доволі активно. Приміром 2020 року невідомі спалили авто Ганула. Улітку того ж року невідомі обстріляли авто з ним поблизу села Визирка. У листопаді 2020 року невідомі битками розбили його автомобіль BMW X5, а пізніше спалили його на СТО.

Дем’ян Ганул у 2019 році

Фото: Олександр Жірносенко

Автор: Олександр Жірносенко

4 листопада 2021 року, коли в Росії відзначають «день народної єдності», під будівлю консульства в Одесі Ганул приніс труну з надписами «Груз 200» та «росіяни їдуть додому». У квітні 2022 року за його ініціативою на стінах колишньої будівлі російського консульства в Одесі з’явились патріотичні графіті.

Ганул виступав ініціатором з демонтажу меморіальних дошок та пам’ятників комуністичним діячам СРСР. 15 березня 2022 року в Одеській області в селі Фонтанка демонтували пам’ятник чекістам. 31 липня 2022 року створив петицію до президента про демонтаж пам’ятника Суворову в Одесі. Вона не набрала потрібної кількості голосів, але через суспільний розголос міська влада ухвалила рішення про демонтаж, який відбувся 29 грудня 2022 року.

4 травня 2023 року в Одесі невідомі у військовій формі побили Ганула, поліція відкрила кримінальну справу. Військове командування почало службове розслідування за заявою про причетність до побиття військовослужбовців.

Перед загибеллю Дем’ян Ганул планував опублікувати на своєму Телеграм-каналі інформацію про те, як певні люди з оточення міського голови Одеси Геннадія Труханова сприяли втечі нардепа від партії «Слуга народу» Артема Дмитрука за кордон у серпні 2024 року.

«До речі, скоро напишу хто з оточення Труханова допоміг Дмитруку незаконно перетнути кордон».

Допис Дем’яна Ганула за два дні до вбивства

Фото: Телеграм-канал Дем’яна Ганула

Автор: Телеграм-канал Дем’яна Ганула

Зоозахисник

Окремо варто згадати про зоозахисну діяльність Дем’яна Ганула. Він організовував в Одесі акції проти експлуатації тварин у цирку «За цирк без тварин». 17 травня 2017 року разом із однодумцями викрив псевдопритулок «Райдуга», у якому знущалися з кошенят.

У жовтні 2018 року в порту Чорноморська на Одещині масово помирали вівці. Їх мали доправити до Туреччини, але через плутанину в документах повернули до України, майже два тижні тварини провели у вантажівках. 54 з них загинули від голоду. Зоозахисники блокували в’їзд вантажівок до порту, поки не домоглися проведення засідання протиепізоотичної комісії Чорноморської міськради, на якій вирішили поки не утилізовувати тварин та надати їм майданчик для розміщення на території термінала. Активісти обладнали карантинну зону. 226 тварин вдалось врятувати.

Дем’ян Ганул

Фото: Дем’ян Ганул

Автор: Дем’ян Ганул

13 січня 2019 року в селі Нерубайському Біляївського району Ганул з однодумцями забрали з приватного будинку собаку, якого морили голодом. Собака пройшов реабілітацію й потрапив у нову родину.

Захищав Дем’ян Ганул разом із друзями і одеський інклюзивний пляж «Калетон» (Caleton). Тоді активісти виступили проти забудови рятувальної станції та аеросолярію біля пляжу. Про цю історію варто написати окремо, адже вона доволі тривала і складна — і друзі не виключають сліду саме цієї історії у вбивстві Дем’яна.

Це лише частина тих ініціатив, до яких був дотичний або був організатором Дем’ян Ганул.

Дем’ян Ганул

Фото: Дем’ян Ганул

Автор: Дем’ян Ганул

Дем’ян Ганул був військовим

Журналісти «Слідство.Інфо» з’ясували, що Дем’ян Ганул служив у підрозділі особливого призначення — саме тому публічно про це не розповідав. Попри те, що йому часто закидали — переважно російські та проросійські сили, чому він не служить. У ВМС «Слідство.Інфо» повідомили, що дійсно подібну інформацію було заборонено поширювати. Днями Ганул мав рушати на військові навчання.

Про відсутність одного ока Дем’ян Ганул розповів у своїх соцмережах у 2024 році

Допис Дем’яна Ганула

Фото: https://www.slidstvo.info/

Автор: Телеграм-канал Дем’яна Ганула

«Я не згоден з теорією, що воювати мають всі. Але я розумію, що іншого майбутнього в нас немає, ми банально закінчуємося, і я про себе також, попри відсутність правого ока та третю групу інвалідності», — написав Ганул згодом.

Сергій Гуцалюк, Начальник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, який нині воює у складі Сил оборони України, написав: «Ще від початку вторгнення Дем’ян Ганул до мене неодноразово звертався щоб потрапити до підрозділу, в якому я тоді перебував, але відсутність одного ока робило для нього це неможливим, на той час. Нещодавно я дізнався що він все ж таки це питання вирішив та почав службу у Силах оборони України.

Білих рукавичок, пальт та корисних ідіотів прошу затулити свої чорні брехливі роти відносно цього питання щодо Дем’яна. Нехай спочиває з Миром його правдива козацька душа борця!»

Вбивство із контрольним пострілом

Дем’ян Ганул неодноразово повідомляв, що йому погрожують російські спецслужби. Його особисті дані, а також родичів, оприлюднювали у російських телеграм-каналах з оголошенням про винагороду за його вбивство. В жовтні 2024 року Ганул звернувся з заявою до правоохоронців. Тоді відкрили кримінальне провадження за статтею 129 КК України (погроза вбивством), пише «Слідство.Інфо».

14 березня 2025 року, зранку, в центрі Одеси, неподалік поліції та СБУ, Дем’яна Ганула вбили двома пострілами: один — контрольний. В День українського добровольця. На наступний день після того, як ЄСПЛ вирішив, що російська пропаганда спровокувала трагедію в Одесі 2 травня.

Офіційно правоохоронці не виключають причетність російських спецслужб до вбивства Дем‘яна Ганула. Про це під час брифінгу повідомив начальник УСБУ в Одеській області Віктор Доровський.

«Минулого року, в жовтні затримали організатора замовного вбивства громадянина України на гарячому. У ході спільної спецоперації з Національною поліцією встановлено, що Дем’ян був також однією з цілей по даному кримінальному провадженню. Він проходить по даному кримінальному провадженню як потерпілий», — сказав Віктор Доровський.

Про російський слід, окрім наведених численних фактів, може свідчити і той, що московський суд заочно заарештовував Дем’яна Ганула у квітні 2024 року.

Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомив, що візьме розслідування вбивства Дем’яна Ганула під особистий контроль. Чому раніше під контроль не взяли численні повідомлення Дем’яна Ганула про погрози і переслідування, невідомо. А у жовтні 2024 року Ганул звернувся з заявою до правоохоронців. Тоді відкрили кримінальне провадження за статтею 129 КК України (погроза вбивством). Друзі Дем’яна Ганула у розмові з Кавун.City зазначили: «Якщо Дем’ян вже офіційно звернувся до правоохоронців, це означає, що йому дійсно серйозно і довго погрожували. Йому і його родині. І це дійсно було жахливо».

Повідомлення Дем’яна Ганула

Фото: https://www.slidstvo.info/

Автор: Телеграм-канал Дем’яна Ганула

14 березня о 14:12 — за 4 години після вбивства —поліція затримала за підозрою у вбивстві 46-річного військовослужбовця Сергія Шалаєва, що самовільно залишив частину.

Підозрюваний у вбивстві активіста Дем’яна Ганула

Фото: Слідство Інфо

Автор: Слідство Інфо

Київський райсуд Одеси обрав запобіжний захід підозрюваному: два місяці під вартою без права внесення застави.

Ось тут зібрали низку версій щодо вбивства Дем’яна Ганула

«Були події, які свідчили про те, що відбувався замах на його родину, на дружину. Тобто, саме тому він був вимушений змінити місце проживання, він змінив адресу. Але бачите, воно ж сталося дуже показово. Така публічна страта, майже на камери. Я думаю, що і місце було обрано спеціально. Саме на алеї українських героїв, саме в тому місці, де вбили Максима Чайку в дев’ятому році (Максим Чайка був одним з лідерів громадської організації «Січ». Він загинув під час сутички з представниками руху «Антифа». Хлопець отримав два ножових поранення і помер у лікарні у 2009-му, — ред.)», — каже активіст Владислав Балинський, який був знайомий з Дем’яном Ганулом, пише «Слідство.Інфо».

У день прощання з Дем’яном Ганулом Владислав написав зокрема:

«В останній день свого життя він робив те, чому присвятив себе – захищав справедливість у суді, висвітлював правду, коли інші мовчали. Він стояв на сторожі принципів, навіть коли це було небезпечно. Заради Перемоги України, він вступив до лав ВМС, попри травму, що забрала око ще в дитинстві. Дем’ян ледь встиг побути військовослужбовцем, чим так пишався. Ледь встиг побути татом та чоловіком. Його маленькій донечці Сарочці виповнилося лише чотири місяці, і тепер вона дізнаватиметься про свого тата лише з чиїхось спогадів.

На Майдані Дем’ян боронив своє право бути українцем. В Одесі він відстоював українізацію і воював із безжальною пропагандою Кремля. Він віддав свої сили, своє серце і своє життя, щоб ми могли жити у вільній Україні.

Дем’ян був прикладом чистої, безкомпромісної віри у майбутнє України. Він надихав кожного довкола вірити, що світ можна змінити. І навіть коли його душа зараз на небесах, його справа, його боротьба і мрії залишаються з нами.

Ми не прощаємося, бо те, що він залишив, житиме в кожному з нас. Герої не вмирають. Вони стають частиною вічності України.

Слава Україні!»

Сергій Гуцалюк додав у день вбивства Дем’яна Ганула: «Демонстративне вбивство Дем’ян Ганул у центрі Одеси білим днем поруч з обласними управліннями МВС та СБУ, це теракт на залякування небайдужої активної частини нашого суспільства. Стоїть він в одному ряду з вбивством Ірини Фаріон.

За вбивством можуть стояти як крємляді так і місцева прокрємлядська тусовка, яка представлена на різних щаблях місцевої влади, різного сорту корупціонерами та ждунами.

Він був справжнім борцем, який відстоював інтереси українського народу і не боявся цього.

Вічна Пам’ять Дем’яну!»

У Дем’яна Ганула залишились дружина та 4-місячна донька. У Фейсбук дружина Дем’яна Ганула після вбивства чоловіка написала: «Якби я могла, я б зробила все, тільки б він жив. Довгі (короткі?) 6 років ми разом, а мені здається, що все життя. Не думаю, що можна любити більше, ніж я Дем’яна. Мені завжди було його мало. Я завжди любила більше. Коли народилась Сара, я казала йому: «Я б привʼязала тебе до себе, щоб не виходив з дому, а постійно був поруч і обіймав мене”. Він відповідав: «а хто гроші приноситиме». Ми сміялись. Ми багато сміялись разом. Навіть в найважчі часи. Але найважчі часи настали зараз».

Дем’ян Ганул разом із дружиною

Фото: Zhanna Voznjuk/Facebook

Автор: Zhanna Voznjuk/Facebook

19 березня в Одесі простились з Дем’яном Ганулом: спочатку в парку Шевченка, згодом — у храмі Різдва Христового.

Прощання з Дем’яном Ганулом в одеському храмі

Фото: NovynyLive

Автор: NovynyLive

Багато писав про Херсонщину

Про Херсон і Херсонщину Дем’ян Ганул чимало писав, був тут і під час масштабного вторгнення Росії в Україну — і одразу після деокупації Херсонщини, і під час обстрілів. Возив допомогу військовим. Чимало разів в соцмережах Дем’ян Ганул позначав Херсон як локацію перебування, а також підтримував херсонців.

Влітку 2022 року Дем’ян Ганул писав про Херсонщину: «Соняшник цього року гарний, все ж росіяни прислухались поради жіночки з Генічеська, взяли насіння в кармани»

Дем’ян Ганул

Фото: Фейсбук Дем’яна Ганула

Автор: Дем’ян Ганул

Одразу після деокупації Херсона у листопаді 2022-го Дем’ян Ганул був у місті. Це фото з Площі Свободи наприкінці листопада 2022 року. До речі, у своєму Фейсбук Ганул написав 12 листопада 2022: «Вчора було весілля у мого товариша, офіцера ВМС. Вчора було звільнено Херсон. Кращого подарунка годі бажати»

Дем’ян Ганул у Херсоні у листопаді 2022 року

Фото: Фейсбук Дем’яна Ганула

Автор: Дем’ян Ганул

У жовтні 2023 року Дем’ян Ганул виставив фото відзнаки від оперативного угруповання військ «Херсон», прокоментувавши: «Херсон, скільки всього в цьому слові»

Відзнака Дем’яну Ганулу

Фото: Фейсбук Дем’яна Ганула

Автор: Дем’ян Ганул

Джерело: “Кавун.City


Новину створено за матеріалами сайту “Кавун.City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “Кавун.City”.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь