Так склалося, що вимушені переселенці, які потребують соціальної адаптації та підтримки, мало знають де можна отримати такі послуги. Аби більш ширше доносити до внутрішньо переміщених осіб актуальну інформацію, спрямувати їх до центрів допомоги, члени Ради з питань ВПО Миколаївської територіальної громади вивчають можливості адаптації та підтримки, які діють у місті. Цього разу побували в територіальному центрі соціального обслуговування Центрального району, на базі якого діє Простір соціальної адаптації.

Соціальна адаптація дуже важлива у нинішній час. Особливо актуальними такі послуги є для людей, які проживають неподалік фронту або для осіб, яким довелося виїхати із зони бойових дій. Це і стресові ситуації, багато людей, особливо поважного віку, залишились одинокими, збільшилась кількість безхатченків, у рази збільшилась кількість внутрішньо переміщених осіб з регіонів, близьких до фронту. Так, якщо на початок великої війни їх було п’ять тисяч, то на даний часу Миколаєві зареєструвалось понад 40 тисяч людей зі статусом ВПО.
Незважаючи на війну, на постійну загрозу для життя, люди потребують спілкування, особистого розвитку, фізичної активності. А створений Простір соціальної адаптації має можливості надати такі послуги. Він призначений для групової та індивідуальної допомоги людям похилого віку, людям з інвалідністю та тим, хто опинився у складних життєвих ситуаціях. Для відвідувачів передбачена групова та індивідуальна робота.
Раніше в терцентрі соціального обслуговування надавали близько 10 послуг, івони були досить популярними. Про це свідчить той факт, що за рік соціальним сервісом у середньому користується 10 тис. осіб.
У переліку є послуга – виїзди та допомога в домашніх умовах згідно з медичними висновками за напрямками: перукарські послуги, робота на присадибних, дрібні ремонти, вологе та косметичне прибирання в домівках. Можуть надати допоміжні засоби реабілітації, такі як ходунки та крісло-колісне,
А відкриття Простору соціальної адаптації дало змогу розширити їх перелік.
«Ми намагаємося розширювати та покращувати обслуговування вразливих верств населення. Для цього ми активно співпрацюємо з міжнародними партнерами. Саме завдяки їх підтримці мали змогу відкрити цей Простір соціальної адаптації”, – сказав Сергій Бондаренко, директор територіального центру соціального обслуговування Центрального району, під час спілкування із Світланою Сітнік – головою Ради з питань ВПО у Миколаївській міській територіальній громаді.
Він розповів, що проєкт реалізовано за фінансової підтримки уряду Канади та за участі ПРООН. Простір відкрили у вересні 2024 року. Такий ґрантовий проєкт у всеукраїнському конкурсі виграло десять громад, із них два обласних центри — Миколаїв і Полтава.
Міська влада провела ремонт, а ПРООН закупила обладнання — інтерактивні технічні засоби, смарт-телевізори, ноутбуки, меблі, сенсорне обладнання для арт-терапії, кондиціонери, термопоти, побутові прилади. Було обладнано дві кімнати: мультидисциплінарний майданчик для групової роботи та кімната для індивідуальних занять (ментальної адаптації). Також партнери надали експертну підтримку.
“Програма Простору більше спрямована на організацію дозвілля, навчання, що допомагає людям відволіктись від проблем і криз, спричинених війною. Проводяться курси української мови, комп’ютерної грамотності, художньої самодіяльності, а також надаютьсяпсихологічні послуги. Тут багато напрямків: арттерапія, ліплення, малювання, музикотерапія, хореографія, вокальна студія. Все що бачите — зроблене руками наших відвідувачів, учасників різних напрямків”, – доповнила завідувачка відділення організації надання адресної натуральної допомоги Миколаївського міського територіального центру пані Світлана.
У Просторі соціальної адаптації проводяться різноманітні заходи до Міжнародних та державних свят із залученням не тільки громадян, які знаходяться на обслуговуванні у міському територіальному центрі, а й багатодітних родин, членів сімей військовослужбовців, членів родин загиблих захисників та захисниць, внутрішньо переміщених осіб.

Фахівці територіального центру розповіли, що в міському територіальному центрі соціального обслуговування діє Університет третього віку. філії університету працюють в кожному районі. У закладі навчаються студенти від 60 років. При відділеннях денного перебування працюють факультети: філологічний (українська, англійська мови), комп’ютерно-інформаційний, соціально-психологічний, літературно-музичний, здорового способу життя.
Університет третього віку в Центральному районі – це не просто місце для занять.
Простір соціальної адаптації, став справжнім осередком тепла, підтримки та любові до наших захисників. Його учасники знаходять сили і час для того, щоб допомогти нашим воїнам, які зараз відстоюють нашу свободу і незалежність. Після занять, залишаються, щоб продовжити ще важливі справи.
Нарізають стрічки та плетуть маскувальні сітки, виготовляють окопні свічки, майстрині шиють трьохпалі рукавиці та міцні й теплі шкарпетки. Навіть зі старих речей із соціального гардеробу їм вдається створити вироби – корисні й потрібні військовим.
У затишних стінах “Простору соціальної адаптації” Центрального району майстерня “Натхнення” двічі на тиждень відчиняє свої двері для занять . Саме тут рукодільниці знаходять можливість проявити свої творчі здібності, обмінятися ідеями та знайти підтримку однодумців.

У Просторі соціальної адаптації є спортивна кімната, де любителі спорту можуть займатися на бігових доріжках, орбітреках, велотренажерах, вдосконалювати свої вміння з гри в настільний теніс та аерохокей.
За словами фахівців міського територіального центру, постійні учасники тренувань — це члени організації УТОГ, кают -компанії “Незламні”, внутрішньо переміщені особи, родини військовослужбовців, слухачі Університету третього віку. Водночас, запрошують усіх, хто бажає отримати не лише фізичне здоров’я, а й позитивні емоції, чудовий спосіб зняти стрес та втому, отримати можливість поспілкуватисяз однодумцями, познайомитися з новими людьми.

Загалом, щоб збільшити кількість послуг, територіальний центр соціального обслуговування Центрального району у співпраці з міжнародними партнерами впровадив 4 ґрантові проєкти. Завдяки їм у двох територіальних центрах — Центрального та Корабельного районів – є соціальні пральні.
Так в одній з кімнат територіального центру Центрального району розміщені дві пралки та дві сушильні машини. Пральні запрацювали за підтримки Благодійного фонду “Стабілізейшн Суппорт Сервісез” у межах проєкту “Швидка невідкладна допомога постраждалому населенню Херсонської та Миколаївської областей на півдні України, ліквідація наслідків підтоплення “RRM” за участі міжнародної гуманітарної організації CARE.
Тут можна безкоштовно попрати та висушити свої речі. Звернутися до соціальної пральні може кожен охочий, але насамперед вони розраховані для незахищених верств населення. Соціальна пральня працює з понеділка по суботу з 9:00 до 17:00 (вул. Шевченка, 19; вул. Металургів, 8/4)
У територіальному центрі є Банк одягу — місце, де речам дають друге життя, а людям — допомогу. Банк речей передбачає організований прийом та видачу натуральної допомоги у вигляді одягу, взуття, речей домашнього вжитку (нових та які були у користуванні). Його наповнюють мешканці міста та підтримує Миколаївський штаб допомоги «Південний захист”, який передає одяг, білизну, посуд, антисептичні засіб до міського територіального центру соціального обслуговування.
Працює також швейна майстерня, де можна підправити чи ”підігнати” для себе речі, отримані в банку одягу. І не тільки. Майстрині тут шиють потрібні речі та постільну білизну для військових.
Простір соціальної адаптації відкритий щодня за адресою:
вул.Шевченка ,19-а, з 9.00 до 16.00.

Джерело: ГорностаївкаСН.info


Новину створено за матеріалами сайту “ГорностаївкаСН.info” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “ГорностаївкаСН.info”.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь