В Шосткинському It Центр Co – Working відбулась зустріч представниці Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Лариси Якубенко з представниками медіа Шосткинского району: Шостки, Глухова, Ямполя. Обговорювались актуальні питання протидії кібершахрайству, дезінформації та захисту інформаційного простору в умовах воєнного стану. Особливу увагу було приділено співпраці медіа з правоохоронними органами та підвищенню медіаграмотності населення.

Лариса Леонідівна представила Артем Бухтіаров – старшого оперуповноваженого з оперативного пошуку та партнерства у сфері інформаційних технологій управління протидії кіберзлочинам у Сумській області Департаменту кіберполіції Нацполіції України:

– Артем Бухтіаров – людина, яка разом з нами переживає всі труднощі воєнного стану. Я завжди рада його представляти, адже з 2022 року ми плідно співпрацюємо у питаннях кібербезпеки, протидії кібершахрайству, захисту інформаційного простору та відбиття хакерських атак, які, на жаль, також трапляються. Я дуже вдячна Артему Геннадійовичу за його професіоналізм, відданість справі та готовність завжди прийти на допомогу.

Проєкт “Брама”: інформаційна безпека для кожного

Артем Бухтіаров зазначив, що медіа мають потужний вплив на формування громадської думки та поширення інформації. Правоохоронець розповів про проєкт спрямований на протидію ворожій пропаганді та дезінформації в нашому інформаційному просторі – волонтерський проєкт “Брама”, який підтримує кіберполіція. Одним із ключових елементів проєкту є інформування населення не лише про зовнішні загрози, а й про внутрішні, такі як онлайн-шахрайство та інші види кіберзлочинів, з якими стикається кожен громадянин.

Своєчасне донесення інформації до аудиторії є запорукою того, що люди не стануть жертвами протиправних дій

– Ми спробуємо налагодити співпрацю щодо своєчасного інформування населення про проєкт “Брама”, а також про ризики та загрози, які з’являються в інформаційному просторі. В рамках проєкту “Брама” ми публікуємо рекомендації, програми, антивіруси, налаштування гаджетів, рекомендації щодо складності паролів та двофакторної автентифікації на популярних месенджерах.

Фейкові петиції та QR-коди: нові схеми шахраїв

На сайті Кіберполіції постійно публікується актуальна інформація про кіберзагрози, наприклад, появу фішингових посилань у QR-кодах. Шахраї навчилися підтягувати фішингові посилання до QR-кодів, розміщених на різних носіях.

З’явилися шахрайські схеми, пов’язані з перевипуском SIM-карт

Втрата контролю над SIM-картою може призвести до втрати всіх акаунтів, пов’язаних з цим номером, без можливості швидкого відновлення.

Шахраї не гребують обманом військовослужбовців. Минулого року управління протидії кіберзлочинам, яке я представляю, направило до суду чотири обвинувальні акти щодо організованих злочинних груп, які займалися шахрайством. Одна з груп публікувала оголошення про продаж неіснуючої військової амуніції. Друга група нібито приганяла автомобілі для військових. Зрозуміло, що військові були обмануті, а злочинці будуть покарані після винесення вироку судом.

Наприклад, зараз одна з шахрайських схем пов’язана з підписанням петицій родичами загиблих воїнів про присвоєння їм звання Героя України посмертно. Шахраї маскують фішингові посилання під посилання для підписання петицій, отримуючи доступ до особистої інформації або інтернет-банкінгу з подальшим виведенням коштів.

Кожен громадянин повинен знати, на що звертати увагу, де публікуються статті та де перевірити достовірність інформації. Кіберполіція спільно з Центром протидії дезінформації створила перелік офіційних джерел, де можна перевірити першоджерело інформації. Перелік опублікований на сайтах обох організацій.

Тому превентивні заходи та завчасне інформування населення про шахрайські схеми та кіберзагрози є запорукою безпечного цифрового простору та обізнаності громадян.

Медіа та кібербезпека: обмін досвідом та співпраця

Представники медіа, задавали питання та ділились власним досвідом виявлення шахрайських схем. Так Ігор Салдига, представник інформаційного агенства “Північ Медіа” розповів про лист, який недавно отримав від шахраїв:

Автор: З Фейсбуку Представниці Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення

– Серед останніх кіберзлочинів, які зараз набувають тренду, ви помітили, що після зламу реєстрів юридичних осіб, ФОПам надходять нібито приписи від податкової у PDF-файлі з фішинговим посиланням. Я особисто зіткнувся з цим два дні тому і зрозумів, що це шахраї.

Артем Бухтіаров підтвердив, що це актуальна шахрайська схема, про яку поліція вже публікувала інформацію на сайті. Основна мета – заволодіти грошима ФОПів, які переходять за фішинговим посиланням.

Якщо людина переходить за посиланням і виконує подальші маніпуляції, вона втрачає гроші

– Своєчасне повідомлення про таку ситуацію може допомогти заблокувати кошти. Потрібно негайно повідомити банк про ситуацію, щоб транзакцію визнали підозрілою та заблокували. Також потрібно повідомити кіберполіцію, щоб ми могли зібрати “гарячі сліди” та підтвердити факт шахрайства для подальшого відшкодування збитків.

Є схожа схема з нібито перерахуванням пенсій. Громадяни отримують фейкові повідомлення про коригування пенсій. Хоча ця схема здається застарілою, люди реагують на неї в інтернеті, намагаючись дізнатися про можливість підвищення пенсій, і втрачають усі гроші з рахунків.

Шахрайство – найпоширеніший вид злочинів

А фішинг залишається найпоширенішим видом шахрайства, а з якими ми стикаємося. Це близько 70% усіх звернень до кіберполіції.

Директорка ТРК «Акцент» Ганна Дяглева розповіла , що їм на корпоративну пошту прийшов лист начебто з суду:

– У листі крім документів, були програми для зчитування. Ми не відкрили їх, розуміючи, що це шахраї.

Як зазначив Артем Бухтіяров державні органи розміщують ресурси на домені gov.ua.

Тому звертайте увагу на посилання. По-друге, кіберполіція створила базу шахрайських сайтів, до якої має доступ кожен. Перевіряйте наявні дані (Інтернет-ресурсу, номеру телефону та банківської картки) через сервіс ,,STOP FRAUD”, який функціонує на базі ресурсу www. cyberpolice.gov.ua. (офіційний сайт Департаменту кіберполіції).

На цьому сервісі ми повідомляємо про актуальні шахрайські схеми та надаємо рекомендації. Також можна перевірити номер телефону, карту або рахунок на ознаки компрометації. Якщо рахунок або номер використовувався шахраями, він потрапляє до бази даних.

Те ж саме з посиланнями: на сервісі Єдиної міжбанківської асоціації також розміщена база даних з шахрайськими сайтами. ЄМА є база даних шахрайських сайтів. Якщо ви повідомите кіберполіцію про шахрайський сайт, ми перевіримо його та додамо до сервісу.

Шахрайство під час війни: цинізм без меж

Журналісти розповіли про шахраїв, які видають себе за військових:

Автор: З Фейсбуку Представниці Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення

– Часто стикаємося з запитами на допомогу військовим або на лікування, які, на жаль, виявляються шахрайськими. Велика кількість таких запитів створює значне навантаження. Ми змушені відмовляти більшості, оскільки надаємо допомогу лише тим, кого знаємо особисто. Перевірка кожного запиту на достовірність займає багато часу.

Представник кіберполіції погодився, що шахрайські схеми в цій сфері, на жаль, існують, і цинізм шахраїв вражає.

– У таких випадках важливо не шкодувати часу на перевірку організації. За роки війни вже сформувався перелік відомих організацій з підтвердженою репутацією. Можна звернутися до їхніх постійних донаторів, щоб дізнатися про їхню діяльність та надійність. Не соромтесь просити документи. Жодна чесна організація не відмовиться надати інформацію про реєстрацію, досягнення та контакти. Перевіряйте інформацію, щоб убезпечити свої кошти. Я не закликаю не допомагати, але робіть це обережно.

Лариса Якубенко звернула увагу медійників на фотофейкі в інтернеті створені штучним інтелектом:

Картинка створена штучним інтелектом відволікає увагу від реальних страждань, реального болю, реальних подій, які відбуваються в Україні

– Тобто йде підміна понять. І оці картинки дуже багато вкидів саме з російського боку. Це теж інструмент оцієї ворожої інформаційної війни з нами. Замість реальних героїв та родин, які втратили домівки, розміщують яскраві фотографії з клікабельними заголовками. Люди реагують на емоційну складову, коментують, і це піднімає фейкові сторінки в стрічці.

Автор: Приклад фотофейка з соцмереж

Такі фотофейки збирають вподобайки, коментарі, підписників. І тим самим наші люди допомагають цим фейковим сторінкам розповсюджувати свій контент.

– Ми всі живемо в одному суспільстві, в одній системі координат, але війна травмувала кожного з нас. Ця емоційна напруга часто призводить до неадекватної реакції на певні події. Через це ми стаємо вразливими до фейків, дезінформації та маніпуляцій. Додатково, низький рівень медіаграмотності, особливо серед людей старшого віку, лише посилює цю проблему. Усі ці фактори є складовими інформаційної війни, яку Росія веде проти нас, – наголосила пані Лариса, – по всім дослідженням найбільшою довірою користуються місцеві медіа. Тому от саме ви є тим голосом правди, правдивої інформації, яку треба доносити до громади.

Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Джерело: “ШосткаNews.City


Новину створено за матеріалами сайту ШосткаNews.Cityв межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту ШосткаNews.City“.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь