Повномасштабне вторгнення Росії в Україну стало важким випробуванням для психіки мільйонів українців. Тривога, страх, безсоння, панічні атаки – ці симптоми стали частими супутниками нашого життя. Лікарка-психіатриня психоневрологічного диспансерного відділення Шосткинської ЦРЛ Світлана Ілляшенко розповіла про те, як війна впливає на психічне здоров’я, як розпізнати тривожні сигнали і що робити, щоб зберегти себе.
З початку повномасштабного вторгнення кількість пацієнтів, які звертаються за допомогою до психіатрів у Шостці, значно зросла. Це стосується як дорослих, так і дітей та підлітків.
“Психологічна обстановка така, що відбуваються події, які, скажімо так, для нас нові”, – пояснює Світлана Ілляшенко.
Найчастіші скарги, з якими звертаються містяни, – це виражена тривожність, безсоння, різні тілесні скарги, такі як порушення функції шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи.
“Це адекватна реакція психіки на неадекватну обстановку, яка у нас відбувається. Нервова система дуже напружена, і з’являється дуже багато психіатричних розладів адаптації”, – говорить лікарка.
Пані Світлана зазначає, що, попри збільшення пацієнтів, все ж у більшості своїй, шосткинці соромляться звертатися до психіатра.
“Коли людина приходить до психіатра, вона вважає, що вона вже якось так особливо хвора і що навіть це якось соромно”, – говорить лікарка. Однак, важливо пам’ятати, що психічне здоров’я – це така ж важлива складова загального здоров’я, як і фізичне.
Медикаментозне лікування допомагає налагодити обмін речовин в організмі, а психотерапія – переробити травматичний досвід, зауважує лікарка. Важливим є також якісний сон. Однією з ефективних вправ для подолання тривожності є техніка заземлення «5 4 3 2 1». Її можна застосовувати у будь-якому місці та у будь-який час, щоб заспокоїтись.
Ось у чому суть:
5. Треба перерахувати П’ЯТЬ речей, які ви бачите навколо себе. Це можуть бути стіл, кіт, книга.
4. Доторкнутись до ЧОТИРЬОХ речей. Це можуть бути обличчя, книжка, пальто.
3. Зосередити слух на ТРЬОХ різних звуках. Це можуть бути машини, музика, розмова.
2. Відчути ДВА запахи. Це можуть бути аромат випічки, запах деревини.
1. Скуштувати щось ОДНЕ. Це можуть бути жувальна гумка, кава, ополіскувач для ротової порожнини.
Діти та стрес
Серед пацієнтів – чимало дітей. Світлана Ілляшенко також зауважила, що серед малечі, особливо до семи років, стрес може викликати повернення до навичок, з яких вони виросли. Наприклад, нетримання сечі, гризіння нігтів, тики, порушення сну, дратівливість.
Як потрапити на прийом
Звернутися до психіатра у Шостці можна самостійно, без направлення терапевта. Пацієнт може попросити не заводити на нього документацію.
“Документація не заводиться, якщо людина не бажає. Але якщо людина приходить другий раз, третій раз, ми розуміємо, що повинна бути якась система нагляду”, – пояснює психіатриня.
Світлана Ілляшенко повідомляє, що у Шостці у межах проєкту ЮНІСЕФ «ОбійМи для тебе», який реалізовує ГО “ЦПД “Конфіденс”, проходять індивідуальні психологічні консультації. Вони направлені на:
- Дітей та дорослих
- Внутрішньо переміщених осіб та тих, хто перебуває у складних життєвих обставинах
- Дітей з особливими освітніми потребами
- Дітей військовослужбовців
- Батьків та піклувальників
- Фахівців соціальної сфери
- Вчителів, лікарів тощо
Аби потрапити на консультацію необхідно заповнити цю ГУГЛ-ФОРМУ.
Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.
Джерело: “ШосткаNews.City“
Новину створено за матеріалами сайту “ШосткаNews.City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “ШосткаNews.City“.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь