15 березня 2025 року Афанасію Дерменжи, одному з інженерів, які збудували Антонівський міст у Херсоні, виповнилося 84 роки. Розповідаємо про те, як він живе і на що збирає кошти його онук Сергій.
«Він — колишній головний інженер Дорожньо-будівельного управління номер 59, відповідальний за будівництво підходів до мостів через річку Дніпро у міста Херсона та річку Конка у міста Цюрупинська (нині Олешки). Простими словами, він будував славнозвісний Антонівський міст!» — пише онук пана Афанасія Сергій Зейналов.
Афанасій Дерменжі
Фото: Сергій Зейналов
Автор: Національний банк України
Сергій також поділився тим, як живе дідусь протягом кількох років і що власне для нього та для Херсона означав Антонівський міст:
- Антонівський міст — це не просто конструкція. Це шлях, який поєднав Херсон та Олешки. Його будівництво почалося у 1977 році й завершилося у 1985-му. Під керівництвом дідуся було подолано неймовірні виклики, розчищені плавні, насипані тони піску, закладені міцні основи.
- У 2022 році, під час російської окупації Херсона, міст став ключовою артерією для постачання техніки ворога. Українські військові завдали по ньому ударів, щоб ускладнити логістику російської армії. А в листопаді 2022 року, під час відступу, російські війська повністю підірвали міст, який був гордістю Херсонщини.
Зруйнований Антонівський міст
Фото: Сергій Зейналов
Автор: Відкриті джерела
- У 2018 році дідусь написав книгу «Проспект над Дніпром» — унікальні спогади про будівництво мосту та людей, які разом із ним творили історію. Але всі примірники залишилися в окупації, окрім трьох, які дід зміг вивезти з окупованих Олешок.
- Після підриву Каховської ГЕС у 2023 році дім дідуся в Олешках був затоплений. Загалом 533 дні в окупації, а 45 з яких він провів разом із дружиною на горищі, ховаючись від води, ділячи одну консерву на трьох: собі, дружині і їхньому йоркширському тер’єру Єві.
- В серпні 2023 року Афанасію і Марії Дерменжі вдалося виїхати з окупації через територію РФ. Перевізники доставили їх до пропускного пункту Колотилівка-Покровка на російсько-українському кордоні. Вони пройшли фільтрацію, і після 4 годин чекання, через кілька діб в Україні вони зустрілися з родиною.
- До річниці визволення Херсонщини, 10 листопада 2023 року, в обігу з’явилась пам’ятна монета «Антонівський міст», яку дідусеві презентували в Національному банку України. Це пам’ять про міст і його важливу роль в історії Херсонщини.
- Окрім затопленого будинку, квартира дідуся в Херсоні була знищена українським дроном. На п’ятому поверсі багатоквартирного будинку, де він жив, армія РФ облаштувала пункт вильоту своїх дронів, і це зробило будівлю військовою ціллю. Зараз його житло окуповане, і повернутися туди неможливо.
Сергій каже, що у тимчасовому житлі в Києві та Київській області Афанасію Дерменжі відмовили: пропонують лише вагончик у Чорнобаївці: «Ви уявляєте 84-річного дідуся в залізній коробці, далеко від рідних? Я ні. І не можу з цим змиритися», — пише Сергій і просить долучитись до збору коштів на оренду квартири дідусеві у Києві:
«Ми збираємо кошти на продовження оренди квартири в Києві, де дідусь живе в статусі вимушеного переселенця. Сили родини та всі заощадження вже вичерпані. Важко жити пенсіонерам у Києві, де високі ціни на житло та базові потреби, і для дідусеві, який пережив стільки випробувань, важливо забезпечити хоча б мінімальний комфорт у старості.
Також у нас є мрія на майбутнє — подарувати дідусеві невеликий будинок із садом, де він зможе знову вирощувати виноград, який він плекав і доглядав змолоду. Це була частина його життя, його виноградник, який був знищений під час затоплення через катастрофу на Каховській ГЕС».
Афанасій Дерменжі
Фото: Сергій Зейналов
Автор: Сергій Зейналов
Редакція Кавун.City традиційно долучається і закликає долучитись своїх читачів до допомоги видатному мешканцю Херсонщини:
Призначення платежу:
- Для підтримки життєдіяльності Афанасія Дерменжи.
- Монобанк банка: https://send.monobank.ua/jar/2DcNXekhC5
- Номер картки: 4441 1111 2249 4010
Щоб подякувати за підтримку, Сергій пропонує спеціальні нагороди:
- За донати від 300 грн — на електрону копію книги «Проспект над Дніпром» (російською мовою, оскільки ще не переклали на українську).
- За найбільший донат за рік — ексклюзивний ролик з монетами номіналом 10 ГРН. «Антонівський міст», з підписом Афанасія Дерменжи!
Будь-яка сума — це крок до нормального життя для людини, яка будувала мости між містами та людьми, додає Сергій.
Джерело: “Кавун.City“
Новину створено за матеріалами сайту “Кавун.City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “Кавун.City”.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь