Москва ще з радянських часів використовує в цілях пропаганди «західні медіа», котрі використовує для підвищення авторитету власної брехні серед своїх громадян, або для впливу на закордону аудиторію.

Часто пропагандисти використовують схожі назви: наприклад, Les Echos de la France — це фейкове видання для поширення новини про покупку Зеленським готеля в Куршавелі, а Les Echos — справжнє французьке медіа, засноване ще у 1908 році.

Декілька порад, як відрізнити фейковий сайт від справжнього видання:

  1. Перевірте інформацію про ресурс. Якщо ви бачите підозрілу новину з посиланням на іноземне медіа, про яке вам нічого не відомо, спробуйте пошукати в мережі інформацію про цей ресурс: коли його було засновано? Хто його власники? Яка тематика їх матеріалів? Дуже часто інформації про цей ресурс може не виявитися зовсім, і це — привід засумніватися.
  2. Проаналізуйте контент сайту. Чи схоже це видання на справжнє західне медіа, чи воно виглядає підозріло? Наприклад, якщо медіа, що нібито базується в Колумбії, підозріло багато повідомляє про російсько-українську війну, ще й при цьому підтримує російські наративи — скоріше за все, це або фейковий сайт, або ж видання, що фінансується Кремлем. У кожному разі, довіряти новинам, які вони поширюють, не варто. До речі, часто на таких ресурсах бувають й конспірологічні теорії: наприклад, про чорну трансплантологію, всесвітню змову і тд.
  3. Зверніться до друзів-носіїв мови. Якщо у вас є друзі-носії мови або ж громадяни країн, де нібито базується видання — це ще один чудовий спосіб перевірити ресурс. Поцікавтеся у них, чи вони чули про таке медіа? Чи природно написані тексти на сайті, або ж вони більше схожі на автоматичний переклад з російської? Якщо на сайті є відео, чи природно звучать мовці — можливо, вони говорять з акцентом, або ж їх голос узагалі згенерований штучним інтелектом?
  4. Перевірте історію сайту. Зазвичай такі сайти одноразові: вони створюються для поширення конкретного фейку, а потім перестають публікувати нові матеріали або й зовсім зникають з мережі. Тож прослідкуйте за таким виданням протягом кількох тижнів — це допоможе з’ясувати, чи справжній ресурс перед вами.
  5. Використовуйте ресурси для розпізнавання домену. Використовуйте ресурси для розпізнавання домену на кшталт whois.com — вони дозволяють шукати інформацію про власника домену та IP-адресу, а також перевіряти низку інших статистичних даних. Важливо встановити дату заснування домену та сервер, на якому розміщено сайт. По-перше, очевидно, що, наприклад, «французьке медіа», засноване два тижні тому і зареєстроване в Литві — це продукт російської пропаганди. А по-друге, деякі сервери вже неодноразово ставали майданчиками для поширення російських фейків.

Керуючись цими правилами, ви зможете розпізнати фейкові веб-ресурси та не потрапити на гачок російської пропаганди. Однак росіяни постійно винаходять нові й нові способи обманути аудиторію та просувати свої злочинні наративи.

Автор: Майданюк Валерій

Залишити відповідь