12 лютого відбулося перше цього року засідання Ради з питань ВПО при Миколаївській міській територіальній громаді, під час якого було обговорено низку ключових питань, що стосуються захисту соціальних прав внутрішньо переміщених осіб.

Про порядок роботи Ради з питань ВПО доповідала голова Ради Світлана Сітнік. Вона зазначила, що місія Ради, як консультаційно-дорадчого органу – згуртовувати мешканців, що вимушено покинули свої домівки, допомагати їм адаптуватися в нових громадах, а також сприяти включенню в процеси прийняття рішень на місцях. Для цього необхідно мати чіткий план роботи, співпрацю з управліннями місцевої влади, громадськими та благодійними організаціями.

Що вже вдалося зробити? За результатами роботи минулого року було виконано більшість запланованих завдань. Розроблено та затверджено Стратегічний та операційний плани Ради з питань ВПО. Налагоджено активну взаємодію з Департаментом праці та соціального захисту населення міської ради, службою зайнятості, Пенсійним Фондом, службою у справах дітей та управління освіти Миколаївської міської ради. Вдалося налагодити комунікацію з громадськими та благодійними організаціями, зокрема, з БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, “Щедрик”, “Десяте квітня”, “Рокада”, ГО “Право на захист”, а також розв’язати деякі проблемні питання за зверненнями вимушених переселенців.

Учасники засідання розглянули також питання організації прийому внутрішньо переміщених осіб членами Ради ВПО у приміщеннях районних управлінь соціальних виплат та компенсацій. Визначили день — остання п’ятниця місяця. Вирішили скласти графік чергувань членів Ради (попередньо узгодивши з роботодавцями) для спілкуванняз вимушеними переселенцями щодо їхніх проблем.

Не оминули під час засідання і питання створення центру для стаціонарної роботи Ради ВПО та інтеграційного Простору (хабу). Стосовно цього директор Департаменту праці та соціального захисту населення міської ради Сергій Василенко повідомив, що вже є домовленість з БФ “ Рокада” – у приміщенні, яке вони орендують, буде надане місце для постійної роботи Ради з питань ВПО та розміщення ХАБу.

Окрему увагу учасники засідання приділили питанню організації заходів оцінки потреб ВПО відповідно до наказу Мінінтеграції № 288 від 13.09.2024р та Методичних рекомендацій щодо оцінювання потреб внутрішньо переміщених осіб на рівні громад. Акцентували на необхідності комплексного підходу та взаємодії всіх зацікавлених сторін задля досягнення спільної мети: збирання, узагальнення та аналіз інформації про становище і життєві обставини ВПО для визначення потреб, їх видів і обсягів. Адже за всіма ознаками кількість внутрішньо переміщених осіб у Миколаївській громаді зростає — на це звернув увагу Сергій Василенко, зазначивши, що різниця між тими ВПО, які реєструються та знімаються з обліку щомісяця в межах 150 чоловік.
Ознайомилися з варіантом опитувальної анкети для визначення потреб ВПО, яку надала заступниця голови Ради Надія Скопенко. Вона також запропонувала терміново подати зауваження та пропозиції до анкети. Водночас учасники засідання висловили думку, що треба створити команду, яка буде займатися оцінюванням потреб із залученням представників місцевих органів влади, громадського сектору, міжнародних організацій.

Обговорили також назрілі проблеми при поселенні в гуртожиток по вул. Гонгадзе, з якими зверталися внутрішньо переміщені особи під час відвідин та спілкування. Деякі з них вдалося вже залагодити – зокрема отримання безкоштовних довідок та надання особам з інвалідністю житла на зручному поверсі (останнє узгоджувалося в процесі засідання директором Департаменту праці та соцзахисту населення міської ради Сергієм Василенком).

На засіданні Олена Каплій, членкиня Ради з питань ВПО, регіональна координаторка у Миколаївській області БО БФ «ССС» презентувала проєкт “Підтримка спроможності державних установ та місцевих громад у зміцненні системи соціального захисту в Україні”, що його в 2025 році реалізує Благодійна організація “Благодійний фонд “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” як продовження проєкту«Підтримка спроможності системи соціального захисту населення щодо реєстрації внутрішньо переміщених осіб” . Проєкт реалізується завдяки підтримці Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН) та охоплює 23 області, в тому числі Миколаївську та Херсонську.

Вона коротко підсумувала, що в межах проєкту попереднього року вдалося підтримати установи соціального захисту населення міста, надавати консультативну та юридичну допомоги, водночас розбудовувати потенціал Рад з питань ВПО. Зазначила, що допомагали технічним оснащенням робочих місць для відділів соціального захисту та центрів надання соціальних послуг — зокрема комп’ютерним обладнанням, велосипедами.

Олена Каплій звернула увагу на пріоритетні напрямки проєкту на 2025 рік:
*Надавати інституційну та консультативно-методичну підтримку:

  • установам соцзахисту в цільових громадах, зокрема передати їм комплекти обладнання для облаштування робочих місць, мобільні робочі станції, педальні велосипеди для надавачів соціальних послуг.
  • ВПО, людям, які повертаються в Україну або до попередніх місць проживання в Україні, та іншим постраждалим від війни, захищати їхні інтереси.

*Розбудовувати й підтримувати потенціал Рад ВПО.
*Підтримувати громади в оновленні соціальних паспортів та реалізації планів розвитку системи соцзахисту.

Під час засідання Ради з питань ВПО також порушили низку інших важливих питань, які потрібно вирішити із залученням місцевої влади та профільних управлінь — зокрема медицини, житла, працевлаштування та просвітницької роботи щодо прав та можливостей ВПО.

Любов РУДЯ,
членкиня Ради з питань ВПО при Миколаївській міській територіальній громаді

Джерело: ГорностаївкаСН.info


Новину створено за матеріалами сайту “ГорностаївкаСН.info” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “ГорностаївкаСН.info”.

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь