«Гляну в новинах, що сьогодні сталося у світі» – думає пересічний українець, гадаючи, нібито навіть чесні, «рейтингові» медіа дійсно відображають реальну картину дійсності та масштаб процесів, котрі відбуваються в Україні та світі.

Але проблемою є те, що більшість медіа та новин показують не те, що відбувається навколо, а лише різноманітні інциденти, сенсації та відхилення від норми. Якщо медіа не висвітлюватимуть сенсацій – вони не будуть цікавими читачам і глядачам і не зароблять грошей.  Тому світ навколо нас часто буквально не такий, як показують новини.

Насправді, цього дня сотні тисяч водіїв в Україні їхали дотримуючись правил ПДР, і лише декотрі порушили та вчинили ДТП – і в новини потрапив саме цей випадок.

Сотні тисяч школярів сумлінно вчилися на заняттях, десятки зайняли призові місця на олімпіадах, і лише лише двоє влаштували побиття однокласника – і в новини потрапила саме ця історія.

Цього дня тисячі українських чоловіків отримали повістку та прибули до ТЦК, і лише один почав кричати, плювати у військових, битися і кричати «Слава Росії!», і його довелося затримувати. І в новини потрапив саме цей інцидент.

Цього дня майже мільйон українських чоловіків у ЗСУ мужньо захищають Батьківщину, а лише один поплив через Тису і втопився, бо зимова гірська річка – не басейн з спортивного центру. І в новини потрапив саме цей випадок.

Цього дня мільйони українців сумлінно йшли на роботу, бавили дітей, відпочивали, і лише хтось пішов вчиняти пограбування – і в новини потрапив саме цей випадок.

Сьогодні в одному з органів влади чиновниця допомогла відвідувачу правильно оформити документи, жертвуючи своїм часом, не за хабар чи за пакет з подякою, а просто так –  але про це ніхто не написав у новинах. Так само як тисячі держслужбовців сьогодні ефективно виконували свою буденну роботу, але в новини потрапив лише корупціонер.

Сьогодні політик виконав свою передвиборчу обіцянку, але про це мало хто згадав у новинах і ніхто не зробив цей допис вірусним у соцмережах – нащо комусь робити безкоштовний піар. Зате негатив рознесеться з космічною швидкістю.

Цей список можна продовжувати безкінечно, але очевидно одне: більшість новин показують не те, що відбувається навколо, а лише інциденти та відхилення від норми. В результаті український читач переконаний, що навколо лише корупція, скандали, зрада, ґвалтування та облави ТЦК.

Вітчизняні новини взагалі рідко пишуть про добрі справи, а  ще менше – про нормальний стан буденних справ. В результаті в людей формується викривлене почуття дійсності, з’являється тривога, зневіра, апатія.

Це різко дисонує з медіа диктаторських країн, де провладна преса завжди повідомляє про успіхи та досягнення. А результаті в Білорусі та Росії значна частина населення вірила у державну пропаганду, нібито в них в країні «все добре». А в Україні конкуруючі олігархічні медіа щорічно роздували масштаби кризи, корупції, політичної нестабільності та тривоги. На жаль, навіть демократична преса рідко пише позитив і значно частіше шукає скандалів та приводів для критики, що також не є об’єктивним висвітленням дійсності.

Недарма психологи часто рекомендують не дивитися багато новин, бо в деяких людей з’являється стрес від вибіркової версії реальності. Але це не означає, що варто відмовлятися від новин. Потрібно лише усвідомлювати, що вони подають лише “найжирніші” і найскандальніші пазли із загальної картини реальності.

Автор: Майданюк Валерій

Залишити відповідь