Для обговорення потреб та проблем доступності допомоги внутрішньо переміщеним особам, напрацювання механізмів їх вирішення, представники Ради з питань ВПО Миколаївської міської територіальної громади зустрілися із заступником голови Миколаївської міської ради з гуманітарних питань Анатолієм ПЕТРОВИМ. До розмови долучився і директор Департаменту праці та соцзахисту населення міської ради Сергій ВАСИЛЕНКО.
Зустріч відбулась у форматі діалогу. Учасники обмінювалися ідеями та практичними рекомендаціями, які можуть допомогти у вирішенні проблем внутрішньо переміщених осіб. Зокрема зосередилися на актуальних для ВПО питаннях додержання прав внутрішньо переміщених осіб, наявності місць проживання, доступу ВПО до медичного обслуговування, а також можливостей працевлаштування.
Як повідомив Анатолій Петров, на території міської громади визначений перелік житла для проживання ВПО — це місця тимчасового проживання. Так за допомогою міжнародних донорів уже завершено ремонт та облаштування чотириповерхового гуртожитку під житло для вимушених переселенців по вул Гонгадзе. Там обладнано квартири. Найближчим часом туди переїдуть 30 осіб із Коблево та переселять 120 чоловік з інтернату № 7 (його треба звільнити для використання за призначенням). Окрім того, вимушені переселенці, які потребують постійного догляду, нині проживають в інтернатах області – це люди похилого віку та особи з інвалідністю. Йдеться про мешканців Миколаївської та Херсонської областей.
У черзі на житло перебуває 67 внутрішньо переміщених осіб. За словами заступника міського голови, на жаль, через війну в Миколаєві нове житло не будується. Вільних гуртожитків та квартир комунальної власності немає. Та й поки що планів з відбудови будинків, які були зруйновані від російських обстрілів немає. Але люди в тому числі й ВПО, отримують сертифікати, за які вони можуть прибрати собі інше житло, і багато хто вже скористався цією можливістю і має нове помешкання.
Під час діалогу, звернули увагу на необхідність проведення системного аудиту та інвентаризації всіх потенційно придатних приміщень, що можна використати для проживання ВПО. Йшлося також про можливості передачі об’єктів, які не використовуються, із державної у комунальну власність. Це надасть можливість реконструювати їх під житло для вимушених переселенців та може бути одним зі шляхів вирішення житлових проблем переселенців.
Стосовно медичного обслуговування, то сьогодні внутрішньо переміщеним особам, які знайшли прихисток у Миколаївській громаді, доступні всі медичні послуги, що надаються комунальними закладами. Зокрема, допомогу готові надати всі комунальні лікарні та сімейні амбулаторії. Зрозуміло, що ВПО самі можуть обирати, на яких умовах вони будуть отримувати медпослуги.
“За бажанням вони укладають декларації для подальшого обслуговування. Якщо такого бажання немає, то їх обслуговують на загальних умовах, коли за окремі послуги без направлень сімейного лікаря треба платити”, – пояснив Анатолій Петров.
Він повідомив що в комунальних медичних закладах отримали послуги понад 9 тисяч внутрішньо переміщених осіб. З них більше 5 тисяч осіб отримали стаціонарну медичну допомогу. Однак, і не заперечував, що тут може діяти людський фактор, коли медпрацівник виявляє невдоволення або не пояснює пацієнту його можливості щодо отримання послуг.
Тут доречно нагадати, що внутрішньо переміщена особа може обирати будь-якого сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації у будь-якому медичному закладі, оскільки медична допомога не прив’язана до місця реєстрації чи проживання. Це право реалізується через Програму медичних гарантій.
Говорили і про можливості працевлаштування. Анатолій Петров зазначив, що у Миколаєві багато вакансій, потрібні фахівці різних професій, зокрема відчувається велика потреба у водіях на електротранспорт. І тут є можливість набути професію. Так приміром, на базі комунального підприємства “Миколаївелектротранс” навчають майбутніх водіїв та водійок тролейбуса. Курси за новою професією водія тролейбуса є безплатними. Також зросла стипендія, яку сплачуватиме підприємство впродовж всього терміну навчання. Тепер майбутні водії щомісячно отримуватимуть 8 000 гривень, а після успішного закінчення всього курсу будуть офіційно працевлаштовані на КП “Миколаївелектротранс”.
За словами Анатолія Петрова, зокрема, у Миколаївській міській раді близько 70 вакантних посад.
Світлана Сітнік, голова Ради з питань ВПО у Миколаївській територіальній громаді, звернула увагу на необхідність проведення оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб.
“Найбільш поширеними проблемами та запитами, з якими внутрішньо переміщені особи часто звертаються, є потреба у житлі, працевлаштуванні, відновленні виплат, медичній, гуманітарній допомозі та інші. Але важливо зрозуміти, скільки і чого вони потребують. Лише потім, за результатами аналізу потреб ВПО, можна буде конкретно планувати, шукати ґранти для реалізації”, – зауважила голова Ради з питань ВПО.
Вона запропонувала з допомогою громадських та благодійних організацій провести соціологічне дослідження та оцінку потреб ВПО.
Під час зустрічі вкотре порушили питання необхідності створення центру чи хабу для стаціонарної роботи Ради ВПО. Щодо цього Сергій Василенко запропонував в управліннях соцзахисту виділити місця, де члени Ради з питань ВПО змогли б у визначені дні та години спілкуватися з вимушеними переселенцями щодо їхніх проблем. Тим часом обладнувати місце для постійної роботи Ради з питань ВПО.
За результатами зустрічі було запропоновано:
- Сконтактувати з громадськими організаціями та благодійними фондами з пропозицією допомогти провести соціальне дослідження зі збору інформації про потреби переселенців.
- Звернутися до Миколаївської міської та обласної рад з питанням про необхідність проведення системного аудиту та інвентаризації всіх потенційно придатних приміщень, які можна використати для проживання ВПО та лобіювати їх передачу в комунальну власність.
- Організувати на базі управлінь соцзахисту міста Миколаїв роботу комунікативних майданчиків для спілкування з вимушеними переселенцями членів Ради з питань ВПО.
- Вивчити можливості використання ґрантів через громадські організації.
Довідково: Внутрішньо переміщені особи, які евакуювалися до Миколаєва, мають право на отримання соціального житла. Про це нагадують у Миколаївській міській раді.
Для отримання соціального житла ВПО необхідно зареєструватися в одному з центрів з надання адміністративних послуг, розташованих за адресами:
- просп. Богоявленський, 1;
- просп. Богоявленський, 314
Джерело: “ГорностаївкаСН.info“
Новину створено за матеріалами сайту “ГорностаївкаСН.info“ в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “ГорностаївкаСН.info“.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють неправдиву інформацію та російську пропаганду.
Залишити відповідь