В українських соцмережах рознесли фейк про несправні гранати з «мівіною» на Курському напрямку, хоча насправді це цілком боєздатний румунський боєприпас із порошкоподібним тротилом.
Але українські глядачі, не розібравшись у ситуації та не перевіривши інформацію, поширила «зраду», жертвами якої стали десятки тисяч українців.
Увечері 27 січня журналіст Юрій Бутусов опублікував відео із військовими з Курського напряму, які були обурені новою партією гранат для армії. На записі вони з обуренням демонструють «браковані гранати», з яких висипають стружкоподібну речовину, схожу на «мівіну».
“Це напевно на вечерю нам привезли. «Мівіна!», — коментують бійці, розбираючи для відео одну з гранат із нової партії. При цьому, чомусь їх називають Ф-1.
Пізніше Бутусов видалив відео зі свого каналу. Проте мережею надалі гуляють десятки дописів із цим відео, які встигли завантажити інші користувачі в Тік-Тоці, телеграм-каналах чи Фейсбуці.
«Не зрада, а перевірка інформації»
Насправді ж йдеться про цілком справні боєприпаси іноземного виробництва, які мають іншу конструкцію та принцип дії підривника. Питання скоріше виникають до професійних знань солдатів, які поширили неправдиву інформацію через Тік-Ток.
Журналісти вирішили перевірити інформацію у спеціалістів з фронту. Виявилося, що на відео – румунські гранати. І те, що бійці на відео називають «мівіною» – це насправді різновид тротилу. Працює він так само добре, як і інші види вибухових речовин. На жаль, люди, які не розбираються у зброї, часто поширюють неправдиву інформацію, навіть не перевіривши її.
«Як стати звіздой тік-току, якщо ти довб*б?» – коментує Олександр Такул, військовослужбовець Сил ТрО. «Дуже просто. Наприклад, береш міну 82 мм і знімаєш відео про те, що вона не влазить у ствол британського 81-мм міномета, який твій підрозділ отримав разом зі штатними мінами. Або береш румунську гранату, висипаєш із неї тротил, попередньо виколупавши ножем пробку, і намагаєшся вкрутити туди радянський УЗРГМ. Відео треба супроводжувати дебілкуватим сміхом, або ниттям про зраду (матюки обов’язкові в обох випадках). Далі тисячі профанів репостять це відео по мережі. Всьо – ти звізда. Можеш цим пишатися, ідіот», – пише Олександр Такул.
Ветерани ЗСУ та військові експерти підтверджують, що на відео зображені нормальні румунські гранати md.42, в яких використовується порошковий тротил. Люди на відео намагаються встановити в ці гранати запали від іншого озброєння, яке має інший калібр, і дивуються, що вони не підходять.
На жаль, через недостатню обізнаність та бажання швидко поширити «сенсаційну» інформацію, в мережу потрапляють фейки, які можуть зашкодити репутації ЗСУ та викликати непотрібну паніку серед населення. Важливо завжди перевіряти інформацію та довіряти лише компетентним джерелам.
Залишити відповідь