Простий математичний підрахунок засвідчує, що якщо Україна програє війну, Сполученим Штатам доведеться витрачати на оборону в 7 разів більше, аніж нинішня допомога Україні.
З такою оцінкою в колонці для Foreign Affairs виступила ексзаступниця міністра оборони США Елейн Маккаскер. Якщо у Вашингтоні допустять поразку України через відмову у військово-фінансовій допомозі – воєнно-політична ситуація в світі сильно загостриться, а Росія та її союзники розпалять нові конфлікти, які поки що стримуються Україною. Тож США доведеться витрачати гігантські ресурси на військові видатки – витрати на оборону та безпеку можуть зрости до $808 млрд. Попри історії про стурбованість частини американців вартістю допомоги Україні, без України Штатам доведеться платити значно більше.
За словами Маккаскер, зараз, надаючи допомогу Києву, Сполучені Штати не дають Росії безпосередньо загрожувати Східній і Центральній Європі, що, безсумнівно, вимагало б ще більших американських ресурсів. Насправді Вашингтон, можливо, стримує пряму війну між НАТО і Москвою, в якій довелося би брати участь американським військам, – пише колишня заступниця глави Пентагону.
За підрахунками Маккаскер разом із колегами з Американського інституту підприємництва, якщо Росія переможе Україну і розмістить свої війська вздовж кордону НАТО, протягом наступних п’яти років США мали б витратити на оборону на $808 млрд більше, ніж закладено в бюджет.
Натомість з 2022 року Конгрес виділив Міністерству оборони $112 млрд на допомогу Києву. Це означає, що допомога, надана Україні через Пентагон, становить менше ніж 14 % від того, у що обійдеться Вашингтону захист Європи від Росії, – пише Маккаскер. І це притому, що з тих ефемерних $112 млрд левова частка витрачаються всередині США і спрямовується на виробництво зброї американською промисловістю. Тож нинішня американська допомога Україні – найдешевший варіант для США.
Маккаскер зазначає, що Європа не має стільки воєнних ресурсів, щоб протистояти Росії. А Путін, після ймовірної перемоги в Україні, навряд чи буде задоволений, адже вже називав розпад СРСР найбільшою геополітичною катастрофою XX століття.
До того ж, варто не забувати ультиматум Путіна до Заходу, в якому він вимагав відсунути кордони НАТО до 1996 року, де-факто – декларуючи наміри домінування у Східній Європі.
За оцінкою Маккаскер, після підпорядкування України, Кремль, ймовірно, розмістить російські бойові частини в Білорусі та на заході України, на кордоні з членами НАТО – Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією. Росія буде розміщувати ракети, літаки та іншу військову техніку поблизу країн Балтії та Молдови. А ресурси України, за словами американської топ-чиновниці, допоможуть Москві загрожувати іншим країнам Східної Європи.
Отримавши у своє розпорядження українську армію, Кремль отримав би сотні тисяч додаткових висококваліфікованих, досвідчених і перевірених у боях солдатів. Він також міг би призвати в армію мільйони українців, яких Київ не мобілізував, – вважає Маккаскер. А контроль над Україною дозволив би Росії збільшити оборонно-промисловий та економічний потенціал. Москві потрібен час, щоб оговтатися від нинішнього вторгнення, але до 2030 року вона може бути готова напасти на країну НАТО.
Показово, що коли пересічні американці просторікують про невтручання США у захист союзників у Європі, вони не розуміють, що відступ США в одному регіоні також підбадьорює противників Америки в інших.
Американська чиновниця зауважує, що для стримування Росії після поразки України, армії США буде потрібно майже 270 тис. нових військовослужбовців. Загалом сухопутний компонент прогнозованого збільшення складе майже $88 млрд, – пише Маккаскер.
Якщо Росія вторгнеться в країну НАТО Вашингтону доведеться вести масштабне будівництво в Європі для зміцнення наявних і зведення нових об’єктів, що коштуватиме близько $31 млрд. Додаткова авіація, її утримання та обслуговування обійдуться США у ще приблизно в $109 млрд. Ще 173 млрд. коштуватимуть системи ППО та боєприпаси.
Крім цього, зазначає Маккаскер, США доведеться зробити значні інвестиції в безпілотні технології, на суму $29 млрд.
Якщо в разі поразки України у війні у Росії з’явиться новий кордон із НАТО, Кремль зможе розмістити понад 900 тис. військовослужбовців, а також усі сили з України, вважає Маккаскер. Крім цього, Штатам доведеться збільшити й будівництво кораблів приблизно на $50 млрд дорожче.
А підтримка боєготовності військ означає витрати в розмірі $185 млрд на додаткові тренування і навчання. І ще буде потрібно поліпшити матеріально-технічну базу запасних частин, що обійдеться в $33 млрд. Загалом Вашингтону доведеться платити додатково $808 млрд – сума, як увесь бюджет Пентагону 2022 року.
Натомість якщо Україна переможе – Москва відповзе зализувати рани з розбитими і ослабленими збройними силами, з нестабільною економікою і купою внутрішніх проблем. А Штати зможуть спрямувати більше ресурсів і уваги на Тихоокеанський регіон, що є бажаним, зокрема для Дональда Трампа.
Тож підтримувати Україну не тільки морально, а й фінансово правильно та є розумною інвестицією в інтереси США – констатує колишня заступниця глави Міноборони США Маккаскер. А Україні та ЄС залишається сподіватися, що хоча б очевидні та переконливі фінансово-математичні факти допоможуть новій американській владі зробити правильні і далекоглядні фінансові та військово-політичні кроки.
Автор: Валерій Майданюк
Залишити відповідь