Семенівка, тихе українське містечко у Чернігівській області, опинилося на передовій війни. Воно розташоване за 15 кілометрів від російського кордону та потерпає від ворожих обстрілів. Майже половина місцевих мешканців вимушені були звідти виїхати, залишивши свої домівки, а деякі, й своїх домашніх улюбленців. Серед тих, хто залишився в місті, – Любов Макаренко. Жінка врятувала та утримує декілька десятків безпритульних тварин.
Кожного дня, незважаючи на небезпеки обстрілів, Любов Макаренко прямує до у невеликого дерев’яного будинку у центрі Семенівки. Там її зустрічає галаслива зграя з тридцяти собак, яких вона рятувала з вулиць. Притулок почав поступово організовуватись декілька років тому, коли після смерті свекрів залишилась ця хата та їхній вірний пес. Любов за ним доглядала. Згодом до одного собаки додались інші. Кожен з них має власне місце – будку або куточок у старій хаті.
Незважаючи на війну, обстріли та нестачу коштів, Любов продовжує дбати про своїх підопічних. І все це – попри те, що сама виживає на маленьку зарплату викладачки скрипки у місцевій музичній школі. Комунального притулку для безпритульних тварин в Семенівській ОТГ немає.
Жінка мешкає з чоловіком неподалік, у двокімнатній квартирі, де знайшли прихисток ще три собаки та 29 котів. Серед них є й тварини з особливими потребами: трилапий кіт та кіт, який втратив одне око.
«У Семенівці багато безпритульних кішок. Їх часто ображають, отруюють і б’ють. Я намагаюся їх рятувати та стерилізувати, адже розумію: якщо цього не робити, то їх стане ще більше на вулицях», – пояснює Любов.
У місті безкоштовно стерилізують кішок, але для собак процедура платна. Тому Любові доводиться возити своїх підопічних на стерилізацію за сто кілометрів до Шостки, витрачаючи на дорогу 3-3,5 тисячі гривень.
Знайти господарів
Любов ретельно стежить за харчуванням своїх підопічних, намагаючись забезпечити їм збалансований раціон. Коли закінчується готовий корм, вона варить кашу.
Щоб знайти нових господарів для тварин, Любов розміщує оголошення в соцмережах та місцевій газеті. Ті, кому не вдалося знайти родину, залишаються жити в притулку. Це чотирилапі поважного віку, або зі складним характером.
Говорить, що останнім часом допомоги від місцевого населення стало більше. Час від часу корми надають різні благодійні організації. Але спочатку звертатись до людей жінка соромилась.
«Я 10 років цим займаюся. І тільки два роки тому мені вперше почали допомагати люди. На кредитній картці було боргу 25 тисяч. Інколи, через нестачу коштів доводилось й самій собачу кашу їсти. У мене грошей йде на лікування тварин більше, ніж я витрачаю на себе. Але як можна не допомогти тварині, якщо вона хворіє?», – зітхає зооволонтерка.
Допомога від населення
Любов Макаренко намагається донести своїм учням та колегам важливість гуманного ставлення до тварин. Вони з екскурсією приходили до її притулку та приносили корм для собак. Проте, незважаючи на просвітницьку роботу, пані Любов говорить, що змінити ставлення багатьох місцевих жителів до тварин надзвичайно складно.
«Люди часто сприймають їх як щось другорядне, а не як живих істот, які потребують турботи та любові», – зітхає вона.
Сусіди неодноразово висловлювали невдоволення її діяльністю.
«Одного разу на мене навіть написали заяву в поліцію, мотивуючи це тим, що їм заважають мої коти», – розповідає жінка.
Чоловік Любові, хоча й не поділяє її захоплення, інколи допомагає з доглядом за тваринами. Проте основна ноша саме на плечах жінки.
«Я сама вожу корм на візку. Як потрібно 60 кілограм довезти, то по два рази ходжу. А якось йшла взимку, сніг по коліна, розпочався ворожий обстріл. Боже, це так страшно, я не знала куди подітись!», – ділиться пані Любов.
І хоча наразі, один із мешканців Семенівки, запропонував їй допомагати у доставці корму, просити його часто зооволонтерці незручно.
Виїздити чи ні?
У 2022 році до Семенівки зайшли росіяни. Їхні колони рухались центром міста повз будинок та притулок пані Любові.
«Я дуже боялась, щоб не постріляли моїх собак», – згадує зооволонтерка.
9 квітня цього року на подвір’я притулку був приліт. Семенівку обстріляли з градів.Тоді виникла пожежа, згорів сарай. Загинуло двоє собак, ще один отримав серйозні опіки.
«Якби ми з чоловіком були в цей момент на подвір’ї, нас би теж могло не бути», – з гіркотою каже Любов.
Незважаючи на небезпеку, жінка не покидає свій дім і своїх підопічних. Вона вже продумує план евакуації тварин у разі необхідності.
«Знайшлася людина, яка готова допомогти з орендою транспорту. Якщо ситуація погіршиться, я вивезу всіх своїх тварин, а якщо побачу інших бездомних – заберу і їх. Я не можу залишити їх напризволяще», – рішуче заявляє Любов.
Гуманне ставлення до тварин
За роки волонтерської діяльності Любов Макаренко знайшла нові домівки для майже тисячі тварин.
«Тварини – це не просто істоти, а повноцінні члени нашого світу, які відчувають біль, радість і вдячність так само, як люди», – переконана вона.
Зокрема, Любов згадує випадок, який глибоко її вразив: «Якось я три дні шукала свою собачку. Коли нарешті знайшла її у ветеринарній клініці, виявилося, що її отруїли. Собака була в жахливому стані. Але коли вона мене побачила, то відразу впізнала. Я ніколи не забуду її радісного скавчання і те, як вона міцно обійняла мене лапами, хоча була дуже слабка. Це було неймовірно зворушливо. Згодом у мене вона повністю одужала».
За думкою Любові Макаренко, діти з малечку повинні розуміти, що всі живі істоти мають право на життя і повагу. А зміна ставлення до тварин – це довгий і складний процес, який потребує зусиль від усього суспільства.
Задонатити на корм підопічним Любові Макренко можна на картку: 4149-4999-9303-7900
Джерело: “Шостка News City”
Новину створено за матеріалами сайту “Шостка News City” в межах проєкту “Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу”, який має на меті допомогти гіперлокальним ЗМІ розширити свою аудиторію та підвищити їхній вплив на інформаційний простір. Вся відповідальність за зміст та достовірність інформації лежить на редакції сайту “Шостка News City”.
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA здійснює загальну перевірку матеріалів сайтів, які підтримується в рамках проєкту, та виключає з нього редакції, які свідомо поширюють недостовірну інформацію та російську пропаганду
Залишити відповідь