росія, за оцінками, передала Північній Кореї понад мільйон барелів нафти з березня цього року. Такі дані наводить Open Source Centre, британська неприбуткова організація, що досліджує супутникові знімки,- ВВС

Як повідомляють експерти та міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі, ця нафта є платою за зброю та військових, яких Пхеньян надав Москві для підтримки війни в Україні.

Ці поставки порушують санкції ООН, які суворо обмежують продаж нафти Північній Кореї. Ці санкції спрямовані на послаблення її економіки, щоб зупинити розробку ядерної зброї.

Супутникові знімки, отримані BBC, свідчать про 43 рейси північнокорейських нафтових танкерів, які за останні вісім місяців прибули до терміналу на Далекому Сході росії. Зображення також показують, що танкери приходять порожніми, а відправляються майже повністю завантаженими.

Північна Корея — єдина країна світу, якій заборонено купувати нафту на відкритому ринку. Річний ліміт, встановлений ООН, складає 500 тисяч барелів, що значно менше її потреб.

російське МЗС відмовилося коментувати цю ситуацію.

Перший зафіксований випадок передачі нафти, згідно зі звітом Open Source Centre, стався 7 березня 2024 року, через сім місяців після того, як стало відомо про постачання зброї з Північної Кореї до росії. Остання зафіксована поставка відбулася 5 листопада.

Джо Бірн з Open Source Centre зазначив: “Кім Чен Ин надає володимиру путіну підтримку для ведення війни, тоді як росія забезпечує Північну Корею нафтою, яка дарує їй стабільність, якої не було з часу запровадження санкцій”.

Чотири колишні члени санкційної панелі ООН підтверджують, що ці постачання є результатом поглиблення співпраці між Москвою та Пхеньяном.

“Ці постачання допомагають путіну продовжувати війну: це нафта в обмін на ракети, артилерію та солдатів”, — сказав Г’ю Гріффітс, який очолював панель з 2014 до 2019 року.

Девід Ламмі у своїй заяві для BBC підкреслив: “Щоб продовжувати війну в Україні, росія дедалі більше покладається на Північну Корею, отримуючи від неї військову допомогу в обмін на нафту”.

Він також зауважив, що така співпраця “негативно впливає на безпеку Корейського півострова, Європи та Індо-Тихоокеанського регіону”

Легке та дешеве постачання нафти

Хоча більшість північнокорейців у повсякденному житті користуються вугіллям, нафта залишається ключовим ресурсом для функціонування військової інфраструктури країни. Дизельне пальне та бензин використовуються для перевезення ракетних установок, транспортування військ, роботи заводів із виробництва боєприпасів, а також для заправки автомобілів еліти Пхеньяна.

Дозволений ООН річний обсяг у 500 тисяч барелів суттєво не покриває потреби Північної Кореї, які складають близько 9 мільйонів барелів. Після введення обмежень у 2017 році країна була змушена купувати нафту нелегально через кримінальні мережі, щоб компенсувати дефіцит.

За словами доктора Ко Мьон Хьона, старшого наукового співробітника Інституту стратегії національної безпеки Південної Кореї, такі нелегальні угоди передбачали ризиковані, дорогі та тривалі операції з передачі нафти між суднами в морі.

“Тепер Кім Чен Ин отримує нафту напряму. Ймовірно, вона вищої якості, і, скоріше за все, надається безкоштовно, як оплата за постачання зброї. Для нього це ідеальний сценарій,” — зазначає експерт.

“Для такого великого виробника, як росія, мільйон барелів — незначна кількість, але для Північної Кореї це значний ресурс,” додає він.

Відстеження “тихих” перевезень

На всіх 43 рейсах, зафіксованих Open Source Centre за допомогою супутникових знімків, північнокорейські танкери заходили до російського порту Восточний з вимкненими трекерами, щоб приховати свої маршрути.

Після завантаження судна поверталися до одного з чотирьох портів на східному чи західному узбережжі Північної Кореї.

“Ці танкери з’являються непомітно, майже щотижня,” — зазначає Джо Бірн, дослідник Open Source Centre. З березня постачання було стабільним і постійним.

Дослідники, які відстежують ці судна з моменту введення санкцій, проаналізували їхню вантажопідйомність і, вивчаючи знімки, визначили, наскільки танкери занурені у воду до і після завантаження.

За оцінками, кожне судно було заповнене на 90% своєї місткості.

“На деяких знімках видно, що якби танкери були заповнені ще більше, вони просто б потонули,” — додали в центрі.

На основі своїх розрахунків дослідники припускають, що з березня Росія передала Північній Кореї понад мільйон барелів нафти. Це більш ніж удвічі перевищує річний ліміт, встановлений ООН, і приблизно вдесятеро більше, ніж офіційно задекларований обсяг поставок Москвою в 2023 році.

У травні уряд США вже оцінив, що росія на той момент постачила Північній Кореї понад 500 тисяч барелів нафти.

Втім, погодні умови впливають на точність спостережень. Через хмарний покрив дослідники не могли отримати чіткі супутникові знімки порту щодня.

“Протягом усього серпня було хмарно, тому ми не змогли зафіксувати жодного рейсу,” — зазначає пан Бірн. Через це його команда вважає, що мільйон барелів — це лише “базовий” показник, і реальні обсяги можуть бути значно вищими.

Зростаюча зневага до санкцій

Постачання нафти до Північної Кореї не лише порушують санкції ООН, які росія, як постійний член Ради Безпеки, раніше підтримала, але й більше половини рейсів, зафіксованих Open Source Centre, виконували судна, що перебувають під індивідуальними санкціями ООН.

За правилами, ці судна мали б бути затримані при вході в російські води. Проте у березні 2024 року, через три тижні після першої зафіксованої поставки, Росія використала право вето в Раді Безпеки, щоб розпустити панель ООН, яка відстежувала порушення санкцій.

Ешлі Хесс, яка працювала в панелі до її ліквідації, зазначає, що команда вже мала докази початку таких поставок:
“Ми відстежували деякі судна й компанії, які були залучені, але нашу роботу припинили, можливо, вже після того, як ліміт у 500 тисяч барелів був перевищений.”

Ерік Пентон-Воак, керівник панелі з 2021 до 2023 року, заявив, що російські представники намагалися перешкоджати її діяльності:
“Тепер, коли панель ліквідована, вони можуть просто ігнорувати правила,” — зазначає він. “Те, що Росія дозволяє цим суднам заходити до своїх портів і завантажувати нафту, демонструє безпрецедентну зневагу до санкцій.”

Однак проблема, на його думку, є набагато серйознішою.
“Ми спостерігаємо зростання співпраці між автократичними режимами, які допомагають одне одному досягати власних цілей, ігноруючи позицію міжнародної спільноти,” — пояснює Пентон-Воак.

Цей підхід, на його думку, є “надзвичайно небезпечним”.
“Останнє, чого варто побоюватися, — це ситуація, коли тактична ядерна зброя Північної Кореї опиниться, скажімо, в Ірані.”

Нафта — лише початок?

З посиленням підтримки Кім Чен Ином війни путіна зростають побоювання щодо того, що ще може отримати Північна Корея в обмін на свої поставки.

За оцінками США та Південної Кореї, Пхеньян вже відправив Москві 16 тисяч контейнерів з артилерійськими снарядами та ракетами. Крім того, на фронтах в Україні були знайдені уламки північнокорейських балістичних ракет.

Нещодавно путін і Кім підписали оборонний пакт, що призвело до відправлення тисяч північнокорейських військових у Курську область росії, де, за даними розвідки, вони зараз беруть участь у боях.

Уряд Південної Кореї заявив BBC, що вони “рішуче відреагують на порушення резолюцій Ради Безпеки ООН Росією та Північною Кореєю”.

Їхня найбільша стурбованість полягає в тому, що Москва може надати Пхеньяну технології для поліпшення його супутників-шпигунів і балістичних ракет. Минулого місяця міністр оборони Сеула Кім Йонг-хьон заявив, що є “висока ймовірність”, що Північна Корея звертається за такою допомогою.

Автор: Олексій Савицький

Залишити відповідь