Останні соціологічні дослідження демонструють зростаючий запит суспільства на демократичне оновлення влади. За даними опитування соціологічної групи “Рейтинг”, проведеного на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту, якщо діяльність парламенту не схвалюють 76% опитаних (35% скоріше не схвалюють і 41% зовсім не схвалюють), то ідею проведення парламентських виборів під час війни підтримують 46% громадян (28% повністю схвалюють і 18% скоріше схвалюють). Експерти вбачають у цьому чіткий сигнал про необхідність політичних змін.
“Якщо зараз не розпочати роботу над відповідним законодавством, у майбутньому ми можемо опинитися в ситуації, коли проведення виборів стане необхідним, але правова база для цього буде відсутня або недосконала”, – зазначив керівник Дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA Юрій Гончаренко під час експертного обговорення в “Інтерфакс-Україна”.
За даними Active Group, підтримка проведення виборів під час воєнного стану зросла більш ніж утричі – з 5,9% у червні 2023 року до 19,6% у жовтні 2024 року. Сумарна підтримка (включаючи тих, хто “швидше за” проведення виборів) сягає вже 36,4%, тоді як кількість категоричних противників зменшилася з 46% до 28,2%.
“Місяць за місяцем, проводячи наші щотижневі дослідження, ми помічаємо поступове зростання суспільного запиту на проведення виборів під час воєнного стану”, – зазначає засновник соціологічної компанії Active Group Андрій Єременко. За його словами, таке зростання пов’язане з поступовим зниженням довіри до діючої влади.
Водночас, рівень підтримки Президента України залишається досить високим – 69% українців схвалюють роботу Володимира Зеленського (24% повністю схвалюють, 45% скоріше схвалюють). Проте щодо проведення президентських виборів думки розділилися: 36% підтримують їх проведення під час війни, тоді як 60% виступають проти.
На думку політолога Володимира Манька, проведення виборів є принциповим питанням для української демократії: “Україна бореться за свободу з тиранією. Демократія проти авторитаризму. В цьому наша перевага. І жодним чином не можна відходити від цього. Є ті, хто хоче згорнути демократію, мовляв війна ж. Тоді буде так – одна тиранія проти іншої. І не треба цього боятись – вибори зміцнять, а не послаблять країну”.
Експерти наголошують, що демократичне оновлення влади може стати потужним фактором посилення міжнародної підтримки України. Особливо важливим це питання стає в контексті можливого затягування війни. “Ми зараз не говоримо про те, що вибори необхідно оголошувати вже сьогодні. Можливо, і це був би кращий варіант, якби ці вибори відбулися після завершення війни, принаймні її гарячої фази. Проте як показує аналіз правників, ми сьогодні не готові навіть до повоєнних виборів, наше законодавство треба адаптувати до перехідних умов”, – підкреслює Юрій Гончаренко.
Політичний експерт Володимир Сонюк висловив більш радикальну позицію, заявивши що “необхідність проведення виборів президента й парламенту давно назріла та перезріла, їх затримка веде Україну до поразки у війні та загрожує збереженню української нації та державності в цілому”. На його думку, аргументи про неможливість нормально провести вибори під час війни не витримують критики.
На думку головної редакторки медіа-платформи InterVizor Світлани Кушнір, суспільний запит на вибори в Україні підсилили й нещодавні вибори президента США: «Українці побачили свято демократії у Штатах, і багато хто з них задає запитання – а коли вибори відбудуться в нас? За своєю природою ми є демократичною нацією, і переобрання влади раз на декілька років для нас є важливим елементом нормального суспільно-політичного життя».
Експерти звертають увагу на необхідність розробки чітких механізмів забезпечення виборчих прав для різних категорій громадян – військовослужбовців, внутрішньо переміщених осіб, громадян на окупованих територіях, біженців. Також потрібно створити надійні системи кібербезпеки та механізми протидії дезінформації й інформаційним атакам.
Дискусія відбулася 14 листопада 2024 року в інформаційній агенції “Інтерфакс-Україна” під час круглого столу “Вибори в умовах воєнного стану: між суспільним запитом та посиленням російських зловмисних наративів”, організованого ГО “Фонд сприяння демократії” в межах проєкту “Ukrainian Experts Talks”. Захід був присвячений комплексному аналізу викликів, пов’язаних із продовженням воєнного стану в Україні та активізацією російських дезінформаційних кампаній.
Проєкт “Ukrainian Experts Talks” реалізується ГО Фонд сприяння демократії за підтримки Hanns Seidel Stiftung Ukraine/Фонд Ганнса Зайделя в Україні.
Залишити відповідь