Російська Федерація протягом років створює численні молодіжні рухи на окупованих територіях України з метою індоктринації та мілітаризації дітей. Нещодавно журналіст Андрій Цаплієнко опублікував відео, на якому діти у військовій формі скандують “Ахмат — сила” та “Аллах Акбар”. За його словами, відео було знято на тимчасово окупованій території Ічкерії (Чечні). Цей “дитячий табір” є продовженням систематичних зусиль Росії щодо залучення дітей з окупованих територій до військової підготовки, передає osintflow.com

Хоча більшість досліджень зосереджена на рухах “Юнармія” та “Рух перших”, це не перший випадок, коли військовослужбовці з формування “Ахмат” беруть участь у мілітаризації українських дітей. У рік початку повномасштабного вторгнення Росії до України так званий “Університет спецназу” в окупованій Ічкерії прийняв близько 200 підлітків з окупованих територій Донеччини та Луганщини. Цей крок був здійснений за особистої згоди уповноваженої з прав дитини в РФ Марії Львової-Бєлової під егідою федеральної програми “Підлітки Росії”.

У лютому 2023 року було оголошено про відкриття табору “Академія дружби Ахмат”, що викликало багато дискусій. Основним аргументом організаторів було просування “справжніх російських цінностей серед молодого покоління”. За словами члена комітету Держдуми з міжнародних справ Дмитра Кузнєцова, діти, які пройдуть “посилену, серйозну та наближену до армійської” підготовку, в майбутньому стануть помічниками вожатих у таборі. Вожатими планується залучити військовослужбовців великого “Ахмату” та інших “гідних людей”.

Серед тих, хто підтримав ідею створення проєкту, були письменник Захар Прілєпін, продюсер Юсуп Бахшієв та генерал-майор Апті Алаудінов. Російські ЗМІ та пропагандисти стверджують, що зміна була профінансована регіональним громадським фондом імені героя Росії Ахмата-Хаджі Кадирова.

Однак на офіційному сайті “Академії дружби Ахмат” зазначено, що проєкт реалізується за підтримки Фонду президентських грантів — єдиного оператора державної підтримки неурядових організацій у Росії з квітня 2017 року. Заявку на грант подала автономна некомерційна організація “Центр гуманітарних і культурних ініціатив “Рассвет” із загальним фінансуванням проєкту понад 6 мільйонів рублів.

Метою табору є апробація нових форм патріотичного виховання підлітків для створення нового руху “Дитяча Академія дружби народів “Ахмат”” за активної участі дітей з родин учасників так званої “спеціальної військової операції”. Серед особливостей програми зазначено, що підлітки, які виявили окремі таланти, пройдуть спеціальні курси від програмістів “Вагнер-центру” та школи військових журналістів під керівництвом воєнного блогера Романа Алєхіна.

Станом на 2024 рік колишні члени приватної військової компанії “Вагнер” були інкорпоровані до складу “Ахмату”. Під час оголошення набору учасників до першої зміни “Академії дружби Ахмат” місце проведення табору не розголошувалося. Ймовірно, це був дитячий оздоровчий табір “Лісові зорі” на окупованій Луганщині.

Основним організатором проєкту виступив депутат Держдуми РФ Дмитро Кузнєцов. Ідею створення табору підтримали відомі діячі російської культури та військові командири, що свідчить про високий рівень державної підтримки цієї ініціативи.

Мілітаризація дітей на окупованих територіях України є грубим порушенням міжнародного права та прав дитини. Використання військових формувань для індоктринації молодого покоління має на меті створення лояльного до російської влади населення та підготовку майбутніх учасників військових конфліктів. Українська влада та міжнародна спільнота повинні звернути увагу на ці небезпечні тенденції та вжити заходів для захисту прав дітей на окупованих територіях.

Автор: Пушкарьова Світлана

Залишити відповідь