fbpx

“Російський шпигун чи український герой?” Дивна смерть Дениса Кірєєва в розслідуванні WSJ про вбивство людини, яка “врятувала Київ”

17 Min Read

Американське видання “The Wall Street Journal” опублікувало детальне розслідування обставин вбивства Дениса Кірєєва, якого Служба безпеки України публічно називала зрадником, проте який напередодні вторгнення росії попередив українську розвідку про план москви захопити Київ. InfoLight.UA пропонує переклад основних фрагментів публікації.

Через кілька днів після початку повномасштабного вторгнення росії, агенти української розвідки залишили на тротуарі в центрі Києва труп із кульовою дірою в задній частині черепа.

Загиблого, 45-річного банкіра Дениса Кірєєва, вбили як зрадника. Служба безпеки України — головне внутрішнє розвідувальна служба країни, відома як СБУ — застрелила пана Кірєєва через те, що він нібито шпигував на користь москви , заявив представник СБУ.

Через кілька днів після того, як тіло пана Кірєєва було покинуте, його поховали як героя та поховали поруч із першим міністром закордонних справ України. За словами генерала Кирила Буданова, керівника воєнної розвідки України, пан Кірєєв передав інформацію від своїх російських контактів, яка допомогла українським силам успішно захистити свою столицю у лютому минулого року.

Якби не пан Кірєєв, швидше за все, Київ був би взятий

– сказав генерал.
Військова база в броварах, уражена ракетою, Україна, 24 лютого 2022 року, у перший день російського вторгнення
Сім’я ховається від авіаударів на станції метро в Києві 24 лютого 2022 року.

Президент України Володимир Зеленський підписав документи про нагородження Кірєєва посмертно орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, «За виняткові заслуги у захисті державного суверенітету та безпеки держави».

Торік Денис Кірєєв отримав посмертну нагороду за «виключні обов’язки у захисті державного суверенітету та безпеки держави». Фото: родина Кірєєвих

Протягом багатьох років Росія інвестувала мільярди доларів, щоб проникнути в українські політичні та розвідувальні кола, намагаючись отримати лояльність в українських розвідувальних службах і створити мережу агентів, на випадок, якщо москва вирішить спробувати захопити країну. Політична корупція минулих десятиліть також підірвала довіру суспільства.

Характерно, що російські чиновники не відповіли на наш запит про коментар.

Пан Кірєєв у різний час належав до обох протилежних таборів. Він проміняв кар’єру в західних фінансових установах, щоб керувати грошима та активами двох багатих братів, які мали тісні зв’язки з українськими політиками, які займають проросійську позицію. Робота окупила пану Кірєєву нерухомість, автопарк та відпочинок у Греції та Парижі. Це також кинуло тінь на його репутацію серед чиновників і колег, стурбованих російським впливом.

Пізніше у своїй кар’єрі, сказав генерал Буданов, пан Кірєєв розвивав зв’язки з європейськими спецслужбами, а також з російськими військовими та урядовцями. Він також погодився представляти Київ на ранніх переговорах про припинення вогню між Росією та Україною, що є ризикованим і резонансним завданням. Пану Кірєєву “подобалося грати роль 007”, – сказав його друг.

Вторгнення 24 лютого поставило на перевірку плани підготовки росії та здатність до опору України. Пан Кірєєв, який був ногами в обох країнах, опинився посередині.

Ця стаття спиралася на фінансові і розвідувальні документи та інтерв’ю з урядовцями США та України, чинними та колишніми співробітниками українських силових структур, а також родиною, друзями, охоронцями та бізнес-партнерами пана Кірєєва.

Бізнес

Пан Кірєєв народився в Києві та розпочав своє професійну кар’єру у сфері фінансів, працюючи в місцевих представництвах західних банків, зокрема Crédit Lyonnais, Citibank та ING.

За словами людей, які з ним працювали, він був кремезним і комунікабельним, і він уміло поводився з клієнтами. Пан Кірєєв володів українською, російською, французькою та англійською мовами.

Його родич у 2003 році став заступником голови СБУ, основного спадкоємця КДБ радянських часів в Україні, за словами колишнього керівника відомства. За словами колег, цей родич і зацікавив пана Кірєєва шпигунською справою. Критики стверджують, що СБУ, яка зараз знаходиться під пильним контролем уряду, тривалий час перебувала під впливом Москви. Служба, яка відмовилися від коментарів, заперечила цю заяву.

Денис Кірєєв. Фото: ЯНА СЕМІТОЦЬКА

У 2006 році пан Кірєєв пішов працювати на Андрія Клюєва та Сергія Клюєва, політично пов’язаних бізнесменів із Донецька, регіону на сході України з проросійськими настроями. Брати Клюєви, які розбагатіли на металах і нерухомості, були близькі до Віктора Януковича, політика з проросійськими поглядами, який згодом став президентом України.

У 2015 році США запровадили санкції проти Андрія Клюєва за його нібито намагання підірвати демократію в Україні. Ані у нього, ані у Сергія Клюєва отримати коментарі не вдалося.

Вдова пана Кірєєва сказала, що її чоловік дав їй вільне пояснення свого рішення працювати з людьми з оточення пана Януковича.

Ми не можемо обміняти цих людей на інших. Маємо те, що маємо

— згадала вона його слова.

Під час президентства Януковича Андрій Клюєв був секретарем Ради національної безпеки і оборони України, а також першим віце-прем’єр-міністром. Пан Кірєєв отримував вигоду від зв’язків з Клюєвими, обіймаючи керівні посади в державних банках і полюючи на велику дичину з керівниками розвідки СБУ в Карпатах, за словами оточення. Він подорожував з охоронцями, яких найняв з елітного підрозділу СБУ.

Андрій Клюєв, який був високопосадовцем екс-президента України Віктора Януковича, виступаючи на прес-конференції в 2014 році. Фото: Сергій Ільницький/EPA/Shutterstock

За ці роки пан Кірєєв налагодив транскордонні зв’язки. У День військово-морського флоту Росії він спілкувався в Криму з генералами російських спецслужб і знав багатьох з них на ім’я, за словами друга, який приєднався до нього.

У 2014 році громадянське повстання проти політичного впливу Росії занурило Україну в кризу. У Києві спалахнули бурхливі протести, і пан Янукович втік до Росії разом із головою СБУ та понад десятком високопосадовців відомства. Брати Клюєви також переїхали до Росії, і пан Кірєєв допомагав керувати деякими їхніми активами з Києва, стверджують соратники пана Кірєєва.

Під час хаосу Росія захопила Крим і підняла заколот на сході України. Після того, як почалася війна між українськими силами та підтримуваними Росією ополченцями, пан Кірєєв купив обладнання для добровольчих бригад, які воюють на боці Києва, за словами начальника його служби безпеки. Він нарікав друзям і родині на неспроможність України реалізувати свій потенціал, коли її стримує могутній сусід.

Коли пана Зеленського обрали президентом у 2019 році, пан Кірєєв був у короткому списку на посаду глави великого контрольованого державою банку, але, за словами його вдови та колег із банківської сфери, не отримав цієї посади. Новинні статті та телерепортажі викликали сумніви щодо його лояльності до країни. Вдова пана Кірєєва сказала, що він відкинув ці повідомлення як наклеп.

У 2021 році місце пана Кірєєва у сферах російського та українського бізнесу та безпеки, що перетинаються, привернуло увагу генерала Буданова, на той час нещодавно призначеного керівника української військової розвідки, відомої як ГУР.

“Я не піду”

Кілька років тому генерал Буданов, колишній коммандос, відновлювався від бойового поранення в Національному військово-медичному центрі Волтера Ріда в Меріленді. Він познайомився з представниками американської розвідки. За словами колишнього високопоставленого чиновника США, з часом він заслужив репутацію надійного співрозмовника та противаги російському впливу в СБУ.

Коли Росія почала накопичувати війська на кордоні з Україною навесні 2021 року, генерал Буданов сказав, що він викликав пана Кірєєва до штабу української військової розвідки, комплексу, відомого як «Острів», розташованого на півострові вздовж річки Дніпро в Києві.

Український генерал-майор Кирило Буданов у своєму офісі в травні минулого року в Києві. Фото: Ману Брабо для The Wall Street Journal

Генерал Буданов звернувся до патріотизму пана Кірєєва, за його словами, і попросив його використати свої фінансові контакти та контакти з безпеки, щоб спробувати проникнути в російську військову розвідку.

У нього було необхідне коло знайомств. Через нього проводилися фінансові операції. Тому він спілкувався з усіма, включно з дуже впливовими людьми

– зазначив генерал.

Пан Кірєєв погодився, керуючись обов’язком і своїм захопленням світом секретних операцій. Команда служби безпеки відвезла пана Кірєєва до Харкова, за 300 миль на схід від Києва. За словами генерала Буданова та одного з охоронців пана Кірєєва, він і ще один український розвідник переїдуть кордон окремою машиною.

Він повертався через кілька днів, як правило, курив сигару під час довгої поїздки, щоб проінструктувати генерала Буданова, за словами члена його служби безпеки.

“Він отримав інформацію про все”, – сказав генерал. «Світ спецслужб і світ фінансів завжди пов’язані, як і світ злочинності, принаймні в наших країнах».

Український генерал-майор Кирило Буданов, ліворуч, тисне руку Денису Кірєєву на фото без дати. Фото: Головне управління розвідки Міністерства оборони України

Восени 2021 року, коли військові та розвідувальні служби США почали попереджати про російську загрозу, пан Кірєєв дізнався зі своїх джерел, що Москва готується до вторгнення, сказав генерал Буданов, і став першим, хто забив на сполох в Україні.

22 січня минулого року Міністерство закордонних справ Великої Британії заявило, що Росія шукає одного з колишніх босів пана Кірєєва, Андрія Клюєва, щоб приєднатися до маріонеткового уряду, який Москва встановить в Україні. У лютому, коли вторгнення здавалося неминучим, мільйони українців почали тікати на захід, щоб знайти притулок за кордоном

18 лютого, напередодні ввечері пан Кірєєв планував покинути Україну для щорічної гірськолижної прогулянки у французьких Альпах з дружиною та сином, він прибув додому пізно. «Я не піду», — сказав пан Кірєєв дружині. Вона намагалася змінити його думку.

«Якби я поїхав у відпустку, — згадувала вона його слова, — я б не зміг подивитись на себе в дзеркало». Вони з сином полетіли до Франції без нього.

Купуйте час

Через п’ять днів, вдень 23 лютого, пан Кірєєв передав генералу Буданову свіжі дані розвідки: президент Росії Володимир Путін щойно рано вранці віддав наказ про вторгнення.

Пан Кірєєв також знав основну точку атаки, сказав генерал Буданов.

О 8 ранку 24 лютого російські ударні вертольоти на низькій висоті висадили війська в аеропорту Антонова, що в кількох милях на північ від Києва. Кремль планував захопити аеропорт для перельоту військ і техніки для штурму столиці.

Підказка пана Кірєєва дала Україні дорогоцінні кілька годин, щоб перекинути війська для протидії російському нападу, сказав генерал Буданов. Після запеклої битви з росіянами аеропорт був пошкоджений і не міг використовуватися силами окупантів.

Український квартал у полі зору диму від бою в аеропорту Антонова 24 лютого 2022 року. Фото: daniel leal/AFP/Getty Images
Супутниковий знімок, зроблений 27 лютого 2022 року, на якому видно пошкодження внаслідок авіаударів і боїв в аеропорту Антонова на північ від Києва. Фото: MAXAR/AFP/Getty Images

Оскільки плани Росії щодо швидкого удару були зірвані, обидві сторони домовилися про переговори про припинення вогню в Білорусі. Оскільки пан Кірєєв знав двох членів російської делегації, генерал Буданов запитав, чи буде він присутній. Генерал робив ставку на те, що зв’язки пана Кірєєва зможуть виграти паузу в боях і дати Україні більше часу для мобілізації оборони.

Пан Кірєєв знав, що для нього було б ризиковано брати таку публічну роль у конфлікті, і не хотів йти. Роками він підтримував стосунки по обидва боки кордону. Війна змусила його заявити про свою вірність.

«Ну, до біса, — сказав він члену своєї групи безпеки. «Якщо Батьківщина каже, я піду».

За словами колишнього співробітника контррозвідки СБУ, який допомагав групі, пан Кірєєв приєднався до міністра оборони України та інших посадових осіб у групі переговорів, яка була готова відправитися з київського вокзалу.

Фотографії пана Кірєєва за столом переговорів 28 лютого здивували багатьох його знайомих, у тому числі його дружину, яка залишилася за кордоном. Він не сказав їй.

«Після його появи там усім став очевидний його зв’язок зі спецслужбами», – сказав генерал Буданов. «На жаль, тоді ситуація була критичною, і нам довелося ризикнути».

Денис Кірєєв, другий ліворуч, на зустрічі українських і російських офіційних осіб у Білорусі 28 лютого щодо можливого припинення вогню. Фото: Посольство Росії в Білорусі/ТАСС/Zuma Press

Пан Кірєєв повернувся з Білорусі та кілька годин зустрічався з генералом Будановим. За словами члена його служби безпеки, пан Кірєєв усвідомлював свою небезпеку та покинув зустріч у мовчазному настрої.

Кілька днів потому друг відвідав пана Кірєєва в його будинку на північній околиці Києва. Тримаючи великокаліберну мисливську рушницю, пан Кірєєв сказав, що використав її, щоб стріляти в російських оперативників, які підійшли до його домогосподарства кілька ночей тому, сказав його друг.

Коли Росія та Україна погодилися на другий раунд переговорів, запланований на 3 березня, генерал Буданов знову переконав пана Кірєєва взяти участь.

У ніч перед переговорами в Білорусі пану Кірєєву зателефонували з офісу начальника контррозвідки СБУ Олександра Поклада, за словами генерала Буданова. Він сказав, що пан Поклад, відповідальний за викриття офіцерів розвідки та безпеки, підозрюваних у роботі на Росію, хотів зустрітися.

Пан Поклад відмовився коментувати цю статтю, як і представник СБУ, посилаючись на закон про державну таємницю.

Для поїздки до Білорусі пан Кірєєв разом зі своєю особистою охороною та агентами військової розвідки поїхав на київський вокзал. Він сказав охоронцям, що його можуть заарештувати дорогою. «Не втручайтесь», — сказав він, за словами члена його групи безпеки.

Група доїхала до центру Києва і зупинилася біля Софійського собору. Кілька мікроавтобусів із співробітниками СБУ під’їхали та наказали військовим розвідникам та охороні пана Кірєєва здати зброю. Пана Кірєєва направили до мікроавтобуса. Його охорона лежала ниць на вулиці, коли фургон від’їжджав.

Приблизно через 90 хвилин військових розвідників викликали на місце, де вони знайшли тіло пана Кірєєва.

Фото в рамці, де Денис Кірєєв спочиває на могилі в Києві. Фото: Джозеф Сивенький для The Wall Street Journal

У Державному бюро розслідувань України, яке займається такими справами, від коментарів відмовилися.

Протягом наступних місяців уряд у Києві викорінював російських зрадників у спецслужбах. «У мене немає часу розбиратися з усіма зрадниками», — заявив пан Зеленський у березні. «Але поступово вони всі будуть покарані».

У липні пан Зеленський звільнив голову СБУ та звільнив або притягнув до відповідальності десятки генералів відомства за їх нібито роль у сприянні російському вторгненню. В Україні відкрито понад 650 справ про державну зраду, причетних до державних службовців.

Поховали пана Кірєєва з військовими почестями на Байковому кладовищі Києва, серед могил українських героїв. Його вдова ненадовго повернулася до міста в грудні. Вона тричі відвідувала його могилу, востаннє перед виїздом з країни.

Share This Article
Leave a comment

Залишити відповідь